Sağlık

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler


Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler: Yaşantımızda hemen hemen çoğunluğumuz sokaktaki satılan ucuz gösterişli gözlüklere rast gelmişizdir. Genellikle seyyar bir tezgah üzerinde yada bir ucuzcu bir dükkanının ön kısmında sergilenen bu gözlükler görünüşleri ile çekici oluyorlar ve kısa sürede müşteri bulabiliyorlar. Genelde bu ucuz gözlükler göz sağlığımız için ne kadar uygundur? Maalesef’ki orijinal optik ürünü satan uzmanlar ve göz hekimleri sokakta satılan bu çekici gözlüklerin göz sağlığımız açısından çok büyük tehdit oluşturduğunu herzaman vurgulasalarda bu gözlükler çok ucuz oluşlarından dolayı sıkça tercih ediliyorlar.

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler

Genelde imaj amaçlı satılan bu güneş gözlüklerinin yanında, ülke dışından gayri yasal yollardan ülkemize giren numaralı gözlükler de revaçta. Yapılan araştırmalara göre işlek bir yerdeki bir seyyar satıcı ortalama olarak haftada 150 adet gözlük satıyor. Bu da göz sağlığımız için büyük bir risk teşkil ediyor.

Reçeteli Gözlükler Kullanın

Sokaklarda satılan bu gözlükler genellikle ülke dışından kaçak olarak getirilen gözlükler göz sağlığı düşünülmeden piyasada satılıyor. Bu gözlüklerde UV özelliği bulunmuyor, içeriğindeki büyüteçten dolayı numaralı gözlük olduğu sanılıyor. Bu satılan gözlüklerin hiçbirisi optik değil, hiçbirisi de güneşin zararlı ışıklarına karşı kullananların gözlerini muhafaza altına almıyor. Bu yüzdendirki uzman bir hekimin tavsiye ettiği gözlükleri kullanmak gerekir. Aksi taktirde ucuza kaçıp sokaktaki satılan gözlükleri kullanmak zaman içerisinde göz sağlığınızı iyice bozacaktır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

İnsanların gözlerinin numaraları birbirinden farklı olabilirler. Farklı göz numarasına sahip gözlerin ihtiyacını hiçbir zaman sokaktaki satılan sıradan bir gözlük karşılayamaz. Gözlerinde bozukluk hisseden kişiler sokaktan gözlük almak yerine uzman bir göz hekimine baş vurmalıdır. Uzman bir göz hekiminin yaptığı tıbbi kontrollerle gözünüzdeki rahatsızlık tespit ediliyor, numara ihtiyacı buna göre belirleniyor. Doktorunuzun tavsiyesi ile gözünüze gözlüğü optik ürün satan gözlükçülerden mekanlardan temin edebilirsiniz.

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler

Kadre Kodlu Gözlüklerin Önemi

Göz doktoru tavsiyeli kadre kodlu orijinal bir ürün merkezleme sistemine sahip oluyor. Bu merkezleme sistemleri sayesinde gözlük dışarıdan gelen ışıkları bir noktada toplayabiliyor. Böylecelikle dışarıdaki ışık gözünüze tek bir merkezden girmiş oluyor. Tek bir merkezden ışığı alan gözleriniz yıpranmamış oluyorlar.

UV 400 Koruması

Orijinal aldığımız güneş gözlükleri kullanımı neden bu kadar önemli. Sokakta seyyar satılan sıradan güneş gözlükleri güneşin zararlı ışınlarını süzen bir yapıya sahip değildirler. Orijinal olarak aldığınız güneş gözlüğü UV 400 korumasına sahiptir. Genelde bu koruma kalkanı olan güneşten gelen zararlı Ultraviyole ışıklarını süzüp zararı en aza indirgiyorlar. Sahte ürünlerde  ise bu özellik olmadığından güneşten gelen ışınlar direk gözümüze giriyor ve zaman içerisinde gözlerimiz bozuluyor. Özellikle çocuklar için satılan ucuz renkli, ışıltılı süslü gözlüklerden kaçınılmalıdır. Küçük yaşlarda çocuklarınıza eğlence olsun diye aldığınız ucuz güneş gözlükleri zamanla çocuğunuzun gözlerinde tedavisi mümkün olmayan göz rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Göz Sağlığı ve Sokakta Satılan Gözlükler

UV Koruma Özelliği Nasıl Öğrenilir?

Satın aldığınız gözlüklerde güneşten gelen zararlı ışınları süzdüğünü gösteren tescil bulunmak zorundadır. Türkiyede Sağlık Bakanlığı bu çeşit gözlükler için mecburi şartlar koşmuştur. Optik gözlükcülerden aldığınız gözlükler için sertifikayı görmek isteyebilirsiniz. Gözlük alırken lütfen dikkat ediniz. Bu belge sayesinde aldığınız güneş gözlüğünden emin olabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın