Hesaplayıcılar

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama tablosu

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama tablosu

Günlük kalori ihtiyacı, kilo kontrolü için kişinin her gün alması gereken kalori miktarına denir. Herkesin günlük kalori ihtiyacı, cinsiyetine, yaşına, yaşam tarzına, boyuna ve kilosuna göre değişmektedir. Günlük kalori ihtiyacı hesaplama tablosu için, Uzmanalan ekibi olarak siz değerli okurlarımıza özel hazırlanan bu hesaplama tablosuna boyunuzu, kilonuzu, cinsiyetinizi ve günlük aktivite tarzınızı seçerek almanız gerekli olan günlük kalori miktarını hesaplayabilirsiniz.

Kalori ihtiyacı nedir?

Kalori ihtiyacı üç ana başlıkta incelenebilir;

  • Bazal metabolizma,
  • Egzersizde harcanan enerji,
  • Diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji,

Kalori ihtiyacımızın en büyük belirleyicisi  bazal metabolizma hızıdır. Bazal metabolizma; vücudumuz dinlenirken ya da uyurken, yani hiçbir aktivite gösterilmediği zamanlarda harcanan kalori miktarının % 60 ile 80’ini oluşturmakta.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama tablosu

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama ve bazal metobolizma

Bazal metabolizma hızı, kilo vermek isteyen birinin diyetle ne kadar zayıflayacağını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu metabolizma hızı vücuttaki maddelerin birbirine dönüşerek biyolojik olayların devamını sağlamaya yarar. Örneğin ağızdan aldığımız bir şekerin karaciğerde yağa dönüştürülüp, cilt altı yağ dokusunda depolanması gibi.  Fiziki aktivite de enerji tüketiminde, yani kilo alıp verme üzerinde en önemli faktörü oluşturmaktadır. Fiziki aktivitelerinizi artırdığınız takdirde, metobolizma hızını dolayısıyla günlük kalori ihtiyacınızı da artırırsınız. Günlük kaç kalori almam gerekir hesapla konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Aşağıdaki tablomuzdan günlük yaşınıza ve cinsiyetinize göre almanız gereken kalori miktarını belirleyebilirsiniz.

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama formülü

CM (Örnek: 172)

Temel metabolizma kalori yakma oranı hesaplama

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın