Sağlık

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?


Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?: Tarihten günümüze  kadar gelen ve günümüzde kendisini sıklıkla gösteren Gut hastalığı, (IV. Murat, II. Mehmed, II. Bayezid) gibi birçok Osmanlı padişahlarının ölümlerine neden olmuştur. Günümüzde Romatizma hastalığının bir türü olarak bilinmektedir. Padişahların ve Kralların hastalığı olarak da bilinen adlandırılan, romatizma türünün en şiddetlisi ve önemli olan türlerinden biridir. Ürik asitlerin artışı ile ortaya çıkarak aşırı ağrıya ve eklemelerde iltihaba yol açmaktadırlar.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı

Kişinin çalışma hayatını, sosyal ve iş yaşamını olumsuz etkileyen bu vaka, kadınlara nazaran erkeklerde daha çok görülmektedir. Metabolik hastalık kategorisinde yer alan ve kandaki ürik asit seviyesi ile belirlenen bu hastalık, bazı kişilerde belirtilerini pek göstermeyebilir. Aşırı kilolu, tansiyon ve diyabet hastalığı gibi birçok hastalık bu gut hastalığınına zemin oluşturmaktadır. Bu  hastalığın genetik olduğu da yapılan son araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu tür kişiler kalıtımsal olarak bu hastalığın belirtileri taşıyabilmektedirler. Hastalıklarının yanı sıra düzensiz yaşamları, alkol, sigara kötü alışkanlıklar gibi, Gut hastalığının oluşmasında çok etkili olmaktadır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı

 

Gut Hastalığının Belirtileri Nedir?

Gut hastalığının en belirgin belirtileri, aşırı ağrılardır. Eklemlerinde iltihap oluştuğundan dolayı, o bölgelerde şiddetli ağrılara sebebiyet verir. Bu ağrıları yaşamlarını olumsuz yönde etkiler. Kimi zaman uykularından bile uyandırabilir. Genelde ayak başparmaklarında kendini daha çok gösteren bu vaka, kızarıklık şişme gibi reaksiyonlarada yol açmaktadır. Kişi yürümekte çok zorluk çeker ve ayak yapılarında oluşan değişiklik ile karşılaşırlar.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı

Eklemlerde oluşan bu romatizma türü, kişilerin hareket özgürlüğünü de kısıtlar. Genelde eklemlerde farklı sorunlara da neden olurlar. Eklemlerin işlevlerini yerine getirmemesini sağlar. Başparmağın yanı sırada diz, bilek, dirsek, eller gibi birçok uzuvlarında da reaksiyon gösterebilmektedir. Genelde hastalığın belirtileri, ağrı atakları ile kendini gösterirler. O bölgelerde yanma ağrı ve şişkinlik hissedilir.

Bu şiddetli ağrılar ve şişlikler kızarıklıklar, 10 gün boyunca etkisini devam ettirebilir. Sonra bu şişlik ve ağrı atakları sonlanıp, yeniden oluşabilmektedir. Kişilere göre değişen bu hastalık reaksiyonlar bazı insanlarda tek atak halinde görülebiliniyor. Bu tür hastalıkların en belirginlik tarafıda, gece vakitlerinde ortaya çıkmış olmasıdır. Ciltleri, erguvani, parlak kırmızı gibi tonlara dönüşürler. Oluşan bölgelerde ağrı nedeniyle aşırı şiddetli hassasiyet meydana gelebilir. Dokunurken bile aşırı derecede acı hissederler. Bazı hasta kişilerde titreme, halsizlik, zonklama gibi olumsuzluklar görülebilir.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı

Gut Hastalığının Tedavisi

Gut hastalığı kişilerde böbrek rahatsızlığına neden olabilmektedir. Hasta kısa zaman sürecinde böbrek yetmezliği riski ile karşılaşarak hayat fonksiyonlarını yitirebilir. Tedavi edilmediği takdirde birçok hastalıklara davetiye çıkartabilir. Kişilerin yaşam seviyesini en aza indirebilir. Bu hastalığın en etkin doğal tedavisi, günde 3 litre miktarında bol bol su tüketimidir. Tedavi sırasında ilk önce kişinin ürik asit miktarı normal seviyeye getirilmektedir. Uzman hekimler, hastalığın evresine göre tedavi yöntemi uygulamaktadırlar.

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Gut Hastalığı

İlerlemiş sık sık atak geçiren kişilerin, tedavi süreleri oldukça uzun bir dönemi kapsamaktadır. Tedavi esnasında  hastaya mutlaka diyet programı yapılır. Hastanın vücudunda bulunan yağlardan kurtulması sağlanır. Hastalığın şiddetlerine göre ilaçlar tavsiye edilmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç hastalık dönemlerinde kullanılmamalıdır. En az zararı olan ilaçlar bile bu kişileri olumsuz şekilde etkileyebilir. Burdan bütün hastalara  geçmiş olsun diliyoruz.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın