Nasıl Yapılır ?

Halı ve Kilim Nasıl Temizlenir?

Halı ve Kilim Nasıl Temizlenir

Halı ve Kilim Nasıl Temizlenir? Kilimler için biraz farklı temizleme yöntemlerine ihtiyaç duyulur; bu yüzden başlamadan önce farkları anlamaya dikkat edelim! Burada bir kilimin nasıl temizleneceğini anlatacağız.

Birçok ev hanımının yaptığı bir hata, kilimlerine halılarına uyguladıkları gibi davranmaktır. Yani, lekelere ve uzun vadeli kirlere mağazalardan satın alınan halı temizleyiciyle ıslah ediyorlar. Gerçek şu ki kilimler genellikle halılardan çok daha narindir. Kilimler özellikle yüksek hacimli ayak trafiğini giderecek şekilde tasarlanmışken daha dayanıklıdırlar, halılar çok daha az kullanım için tasarlanmıştır, bu nedenle hasar görmeleri genellikle çok daha kolaydır. Halıyı nasıl temizleyeceğinizi anlamak, onları temiz ve taze görünmeleri için önemlidir.

Halı Temizleyicisi Gerçekten Gerekli mi?

Günlük kilim temizliği ve bakımı için bir halı temizleyici gerçekten gerekli değildir. Ancak lekeleri ve kirleri gidermek için özel bir halı temizleyicisini veya hassas malzemeler için uygun bir halı temizleyicisini almayı düşünebilirsiniz. Alternatif olarak, lekeleri çözmek için evde yapılan bir çare seçin. Sıcak su, beyaz sirke ve sadece bir damla çamaşır deterjanı karışımı idealdir ancak en az ölçüde kullandığınızdan emin olun. Kilimi doyurup ıslatmak istemiyoruz.

Günlük kilim temizliği için, tek ihtiyacınız olan şey kaliteli bir elektrikli süpürgesi ve orta sertlikte bir fırça. İşte bir halıyı temizleme yöntemi:

Halı ve Kilim Nasıl Temizlenir?

  • Öncelikle kilimi ters çevirin. Kilim sırtını vakumla temizleyin.
  • Kilimi sağ tarafından yukarı çevirin ve vakum yapın, püsküllerden kaçınmak için dikkatli olun.
  • Vakumun emme borusundan hasar görebileceğinden püskülleri ellerinizi kullanarak kenara çekin.
  • Vakumdan sonra, artık saçları ve tozu temizlemek için bir fırça kullanın, bu genellikle kedilere ve köpeklere sahip olan hanelerde daha fazla problem oluşturur.

Yıkama Makineleri İyi Halı Yıkama Yapar mı?

Bazı malzemeleri yıkanabilirken diğerleri yapamayacağınız için, çamaşır makinesinde yıkamadan önce halının üzerindeki etikete her zaman bakmalısınız. Genel bir kural olarak dokuma ve örgülü kilim geniş bir yıkamaya dayanacak kadar dayanıklıdır, diğer malzemeler genellikle çok hassasdır. Dokuma halılarla bile, bir miktar koruma sağlamaya çalışmak en iyisidir. İlk önce bir yastık kılıfına veya yıkanabilir bir pamuk torbasına koyun. Bu, malzemenin tambur ile doğrudan temas etmediği anlamına gelir ve hasar riskini azaltır.

En zorlu lekelerden bile halının nasıl açılacağı ile ilgili talimatlar için bu videoyu izleyin:

Hassas ve Oriental Halı Yıkama İşlemine Nasıl Ulaşabilirim?

Doğal halı temizliği ve diğer hassas malzemeler için bir halı temizleyici satın aldığınızda, biraz zaman ayırmanız ve halının kumaşına ve liflerine zarar vermemek için dikkat etmeniz gerekecektir. Günlük paspaslarınızdan biraz daha savunmasız olan bir halıyı temizleme yöntemi:

  • Günlük bakım ve bakım için hafif bir pamuklu yastık kılıfı veya naylon parçası gibi havadar bir kumaş halının üstüne yerleştirin.
  • Halının üzerine koruyucu malzeme ile vakum uygulayın. Kir, filtrelenmeli ve materyalden çıkartılmalıdır ve halıların lifleri, doğrudan emildikleri hasar görmeden kabarık hale getirilmelidir.
  • Açık kirli lekeler için, mümkün olan yerlerde doğal malzemeler içeren hafif bir ev yapımı halı yıkayıcısı kullanın. Yukarıda belirtilen deterjan, sirke ve sıcak su karışımları oryantal halı temizliği için mükemmeldir.
  • Kokuları tedavi etmek için; özellikle evde beslenen hayvan kokuları ve kalan tütün kokuları için, halıya yumuşak bir talk pudrası veya bebek pudrası serpin. Tüm kokuları absorbe etmek için gece boyunca pudrayı halıda bırakın ve sabahları kolayca havalandırın.

Halı Yıkama İşleminden Vazgeçmeli Miyim?

Halı ve Kilim Nasıl Temizlenir? Halı temizliği mümkünse haftalık temizleme programınıza eklenmelidir, özellikle çok kullanışlı halılar ve evcil hayvan evleri için. Vakumlama haftalık olarak yapılmalıdır, ancak çok az miktarda kullanılan halılar her iki haftada bir yapılabilir. Leke oluştuğu anda nokta temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir. Lekelerin kurumaya yüz tuttuklarında değil, taze olduklarında temizlemesi her zaman daha kolaydır. Halılarınızın yeni ve taze görünmeye devam etmesi için, her 6 ayda bir, ayrıntılı bir şekilde temizlemeyi düşünmelisiniz.

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın