Kültür Sanat Sinema

Hamburgeri Bulan Kimdir?

HAmburgeri Bulan Kimdir

Hamburgeri Bulan Kimdir ? Hamburger herkesin bildiği gibi iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına kırmızı etten hazırlanan köftenin yerleştirilmesi ve arasına çeşitli sosların eklenmesiyle yapılır ve sanırım dünyada en çok tüketilen yiyeceklerdendir. Hamburger, fastfood yani hızlı ve hazır yemek türlerindendir. Özellikle yaşam tempo-sunun artmasıyla ayakta ve hızla tüketilen hamburgerler açlığını yatıştırmak isteyen pek çok insan tarafından tercih edilir.

Hamburger’in İsim Babası Kimdir ?

Hamburgeri Bulan Kimdir

Hamburger’de Domuz Eti Var Mı?

Kelimenin kökenine baktığımızda “Ham” İngilizce’de tuzlanıp kurutularak yapılan domuz bacağı anlamına gelir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

  • Bu nedenle hamburgerin içinde aslında domuz eti olduğu ve bizim kültürümüzle uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı düşünülür. Ancak tarihine baktığımızda ortaya çıkışının Orta Asya da yaşayan ve Tatar diye de bilinen Türk topluluğuna dayandığı görülür. O dönemde çiğ sığır eti yiyen Tatarlardan, sefere gittikleri zaman etlerini uzun süre muhafaza edebilmek için eğerlerinin altında saklarlardı. Zamanla bu ete baharat da ilave etmeye başlayan Tatarlar, çoğu insan tarafından da bilinen Tatar Bifteği‘ni ortaya çıkarttılar.

Hamburger Adını Nereden Aldı?

  • 19, yüzyılın ortalarında Orta Asya’ya giden Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccar, Tatar Bifteği‘nin lezzetine bayılınca onu Almanya’ya getirerek Hamburg Bifteği olarak tanıttı. Sonraları bir aşçı bu eti kızartıp servise sunarak ona “Hamburg’a ait” anlamında hamburger adını verdi. Dolayısıyla hamburgerin isim babası, damak zevkine düşkün, insanlara farklı tatlar sunan meçhul bir aşçıydı.
  • Orta Asya’dan Almanya’ya gelen hamburger, dünya mutfaklarına da buradan yayıldı. 19. yüzyılda hem fizikçi hem de yemek geliştirme uzmanı olan Dr. J. H. Salisbury tarafından İngiltere’ye getirildi. Salisbury dengeli bir beslenme için günde üç kez önceden sıcak suyla yıkanmış biftek yenilmesi gerektiğini savunuyordu. Bu inancına uygun olarak Almanya’dan getirdiği hamburgerleri hazırlayıp adını da Salisbury Bifteği koydu.

Hamburgeri Bulan Kimdir?

Hamburgeri kim bulmuştur

  • Hamburgerin en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Amerika’ya gidişi 19. yüzyılın sonlarında Yeni Dünya’ya göçen Almanlar sayesinde gerçekleşti ve hamburger etinden yapılan köftelerin adı burada yerleşip ilk olarak 1826 yılında New York’taki Delmonicos isimli bir restoranın menüsünde yer aldı.
  • Hamburgeri Bulan Kimdir ? Amerika’ya hızlı bir giriş yapan hamburgerin patenti ise neredeyse 100 yıl sonra 1932 yılında Amerikalı John Gregore tarafından alındı. Ve hiçbir zaman hamburger yapımında domuz eti kullanılmadı.
  • Hamburger kelimesi öyle sihirliydi ki, I.Dünya Savaşından sonra ABD’de İngilizce’deki Alman kökenli kelimeleri ayıklayabilmek için yapılan çalışmalarda hamburgerin ismi de Salisbury Bifteği olarak değiştirilmeye çalışıldı ama tutmadı.

Hamburger Kilo Yapar Mı?

  • Kilosuna dikkat eden kişilerin korkulu rüyası hamburgerler, genellikle 250-750 kalori arasında olur elbette çeşidine göre kalorisi de farklılık gösterir. Hamburger içerisine zevke göre birçok sos eklenebilir ancak özellikle etin tadını ve lezzetini kaçıracak soslardan kaçınılması önerilir. Acı sos, ketçap ve mayonez dışında, hardal ve barbekü sosun uygun olabileceği belirtilir.
  • Hamburgerin lezzetine lezzet katan en önemli etkenlerden biri de şüphesiz ki hamburger ekmeğidir. İnce kabuğu, yuvarlak ve genellikle üzeri susamlı, uzun süre bayatlamadan muhafaza edilebilen bu ekmek, normal ekmeğe göre çok daha farklı pişirilir. En büyük özelliklerinden biri de kabarması için hamurun birkaç kez dinlendirilmesidir. Ancak her yiyecekte olduğu gibi hamburgerin de dengeli tüketimi önemlidir.
  • Özellikle gelişmekte olan küçük yaştaki çocukların sık sık hamburger yememeleri gerektiği söylenir; çünkü çok sık yenildiğinde çocukların obezite, diyabet gibi hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Hamburgerde trans yağ adı verilen kalp ve damar hastalıklarının başlıca neden, olan yağlar kullanıldığından yetişkinlerin de hamburgerlerle aralarına mesafe koymalarında fayda vardır.

Paylaşımlarımızı Beğenip Desteklemek İçin Facebook  Sayfamıza da Bekleriz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın