Sağlık

Hamilelik Döneminde Evcil Hayvanların Dışkısından Uzak Durunuz


Hamilelik Döneminde Evcil Hayvanların Dışkısından Uzak Durunuz

Hamilelik Döneminde Evcil Hayvanların Dışkısından Uzak Durunuz. Başlıklı konumuz hakkında  sizlere faydalı bilgiler aktaracağız. Hamilelik döneminizde evinizde beslediğiniz hayvanınız  ile ilgili bir takım haklı kaygılarınız olabilir.  Alınacak önlemler son derecede önemlidir. Hayvanlarla dünyamızı paylaşırken, olası enfeksiyonlar konusunda da bilgi sahibi olmalı ve gereken korunma tedbirlerini almalıyız.

Hayvanlardan insanlara bulaşması mümkün olan çok sayıda enfeksiyon var. Bu enfeksiyonlar, eğer gerekli hijyen kurallarına uyulmaz, korunma için gerekli önlemler alınmazsa hem anne hem de fetus sağlığı için önemli bir sorun kaynağı olabilir.

hamilelikte-evcil-hayvanlarin-diskisindan-uzak-durunuz-1

Hamilelik Döneminde Evcil Hayvanların Dışkısından Uzak Durunuz

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Evcil hayvanların insanlara pek çok yararı var. Bizi rahatlatır, arkadaşlık eder. Fakat, bu yakınlaşma sırasında hayvanlar insanlara bazı hastalıkların bulaşmasına da neden olabilir. Bu hastalıklar zoonoz olarak adlandırılır.

Evcil hayvanlarla birlikte yaşarken, olası enfeksiyon hastalıklarından korunmayı da bilmemiz gerekir. Vahşi hayvanlar ise çok daha tehlikeli bazı enfeksiyonları bulaştırabilirler. Vahşi hayvanlarla temastan kaçınmak gerekir. Vahşi hayvanlar ev hayvanı olarak beslenmemeli, eve getirilmemelidir.

Alınacak Önlemler

Hamileliğiniz sırasında kedinize dokunabilir, onu sevebilir ve aynı ortamda bulunabilirisiniz. Yalnız ona dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkamalı ve yıkamadan elinizi ağzınıza götürmemelisiniz. Kedinizin aşılarının tamam olmasına dikkat edin. Kedinizin kumunun günde bir veya iki kez değiştirilmesinde fayda var. Her ihtimale karşı kedinizin kumunu kendiniz değiştirmemelisiniz. Eğer bunu yapacak başka kimse yoksa, kumunu mutlaka eldiven giyerek değiştirmeli ve değiştirdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.

Kedi tırmalaması genelde pek fazla sorun yaratmamakla birlikte cildin bütünlüğünü bozarak enfeksiyona duyarlılığı arttırabilir. Bu tür bir durumda cildinizi ılık sabunlu su ile yıkamanızda fayda var.Genelde ticari mamalar ile beslenen ve dışarı ile teması olmayan kedilerde teorik olarak toksoplazmosis olmaz. Ancak kediniz bu paraziti çiğ et  ya da çiğ süt yoluyla da alabilir. Bu nedenle kedinize çiğ et veya pastörize edilmemiş süt vermeyin.

Ayrıca tüm evcil hayvanlardaki gibi kedilerdeki tüyler insanlarda alerjik yakınmalara neden olabilir.

Hamile kadınların evde kuş, Kedi Köpek,sürüngen cinsi hayvanlar, kemirgen cinsi hayvanlara çok dikkat etmesi gerekir. Hamile kadınların iguana ve benzeri sürüngenler ve evcil hayvanlara  temas temas etmemesi uygun olur.

Hamilelik Döneminde Evcil Hayvanların Dışkısından Uzak Durunuz  Başlıklı  sağlık konumuzla sizinleydik. Başka bir sağlık konusunda görüşmek üzere…

 

Bizleri takip için Buraya Tıklayarak Facebook fan sayfamızı beğenebilirsiniz… %51

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın