Sağlık

Hamilelikte kilo alımı


Yakın bir zamana kadar anne adayının takibini yapan kadın doğum doktorları annenin kilo alımını belli sınırlar içinde tutmaya yönelik sıkı kontrol halindeyken artık bu çok fazla uygulanmaz durumdadır. Çünkü ön planda tutulan bebeğin gelişiminin normal sınırlarda olması ve anne de tansiyonun normal sınırlarda tutulmasıdır. (Bu konu ile ilgili gebelik zehirlenmesi konumuzu okumalısınız.) Bir diğer önemli nokta ise idrarda albumin çıkışı olmamasıdır. Hamilelikte kilo alımı Anne adayının rutin kontrollerinde aşırı kilo alımına sebep olabilecek şeker araştırması da zaten hekimce yapılacaktır. Böyle bir durumda hekim uygun bir diyet ile anne ve bebeğin hayati tehlikesi olamayacak şekilde gebeliğin devamlılığını sağlayacaktır.

Hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte kilo alımı

Vücut kitle endeksi normal olarak hamile kalan bir anne adayının ülkemizde genel olarak 12,5 KG aldığı saptanmıştır. Araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı bebek dünyaya getiren  anneler geriye dönük incelendiğinde bunlar arasında gebelik boyunca hiç (!) kilo almayanlara rastlamak mümkün olduğu gibi, 30 kilonun üstünde kilo alanlara da rastlamak mümkün. Ancak bu uç noktalar toplumun ufak bir kesimini ilgilendirir ve anne adaylarının büyük bir kısmı tüm gebelik boyunca ortalama 12.5 kilogram alırlar

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Gebelik boyunca alınan kilo kişisel özelliklere göre değişiklikler gösterir. Alacağınız kilo, gebelik öncesi vücut kitle endeksiniz ile, bebeğinizin ulaşacağı ağırlık, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik faktörler ve son olarak gebelikte beslenme alışkanlığınız ile alakalıdır.

Gebeliğin ilk dönemlerinde kilo alımı azdır, bebek hızlı büyümeye başladığı andan itibaren siz de aynı şekilde hızla kilo alırsınız.

Genel olarak ilk üç ay sonunda anne adayı 1 ya da 2 kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar ayda iki kilo) almaya devam eder. Tabi çoğul gebelikte durum tamamen farklı olabilir. Bunun değerlendirmesini en doğru şekilde doktorunuz yapacaktır.

Peki siz hamilelikte kilonuzu nasıl kontrol edebilirsiniz?

Öncelikle hekiminizin önerdiği şekilde rutin kontrollerinize devam etmelisiniz. Bu hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi açısından veya gebelik esnasında bebekte oluşabilecek bir sıkıntının erken tanısı açısından oldukça önemlidir.

Yeme alışkanlığınızı bebeğinize en sağlıklı olacak şekilde düzenlemelisiniz. Her gıdadan sebze, meyve, et, balık hepsinden almaya gayret göstermelisiniz. Hazır gıdalar, kafein içeren içecekler ve diğer zararlı alışkanlıkları derhal terk etmelisiniz. Ayrıntılı bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek şekerli gıdalar her zaman olduğu gibi gebelikte de kilo alımını arttırır. Meyve şekerine dikkat…. Düzenli yürüyüş sağlıksal olarak ekstra bir durumunuz yok ise yürüyüş hem sizin hem bebeğiniz için hem de kolay doğum için de önemlidir.

Hayatımızda nasıl bizi ruhsal durumumuz yönetiyor ise gebelikte de bu hormonlarında etkisi ile artışa geçiyor. Siz eğer rutin kontrollerinize gidiyorsanız, siz ve bebeğiniz iyi iseniz etraftan ay çok zayıfsın bu bebek de küçük doğar ada çok kilo almışsın nasıl doğum yapacaksın gibi gereksiz konuşmalara kulaklarınızı kapatmalısınız.

Tüm anne adaylarına sağlıklı bir doğum ve hayat dileriz….

 

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın