Sağlık

Hastane Enfeksiyonu Nedir


Hastane Enfeksiyonu Nedir

Hastane enfeksiyonları, ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sorunlardır. Bu enfeksiyonların, kişinin hastaneye yattıktan 48-72 saat arası veya hastanın taburcu olmasından itibaren 10 gün içerisinde ortaya çıkan enfeksiyonlardır.

Hastane Enfeksiyonu Nedir

Hastane Enfeksiyonu Nedir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bu enfeksiyonlar bakterilere, mantarlara, parazitlere ve virüslere bağlı gelişebilir. Hastane enfeksiyonları en sık ameliyat yerinin enfekte olması, idrar yolu enfeksiyonu, zatürre ve kan dolaşımı enfeksiyonu olarak ortaya çıkar ve vücudun her bölgesinde oluşabilir.

Hastanın ateşinin yükselmesi, ameliyat bölgesinde akıntı, kanında anormal bulguların tespit edilmesi, solunum yolu muayenesi ve fiziki muayenede bazı farklılıkların belirlenmesi gibi durumlar hastane enfeksiyonunun göstergesidir. Yoğun bakım üniteleri ve yeni doğan servisleri hastane enfeksiyonları açısından en korunmasız grupların olduğu birimler olarak karşımıza çıkar.

Bağışıklık sistemlerinin çok savunmasız olması sebebiyle özellikle, 65 yaş ve üzeri, yeni doğanların, şeker, kalp hastaları, romatizmal hastalıkları olanların ve onkoloji hastaları ile ağır ameliyat geçirenlerin, hastane enfeksiyonlarına daha açık olduğunu biliyoruz.

Diğer enfeksiyonlara nazaran ölüm oranının ve tedavi maliyetlerinin daha yüksek olduğu hastane enfeksiyonlarında oluşan mikroorganizmalar diğer mikroplardan daha dirençlidir. Yoğun bakım ünitelerinde bu enfeksiyonun görülmesi ile ölüm oranının %70’lere ulaşabileceği korkunç bir tablo.

Hastane enfeksiyonlarının %5’i salgın şeklinde seyredebilir ve bu sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın sorunudur. Hastane enfeksiyonlarından sorumlu olan tek başına hastane steril koşulları hastane görevlileri değildir. Refakatçıların da hastane kurallarına uymaları önemlidir. Çünkü hastane enfeksiyonları en sık elle bulaşır.

Hastane Enfeksiyonu Nedir

Alınaması Gereken Önlemler

Hastanın yakın çevresindeki  soluduğu havanın temiz olması bol bol havalandırması önemlidir.

Kullanılan aletlerin dezenfektasyonuyla ilgili protokollere uyulması hayati önem taşır.  Yoğun bakım birimleri, ameliyathane hastane enfeksiyonlarının en çok görüldüğü birimlerin kökten dezenfekte edilmesi gerekir.

Hastalarda antibiyotiğe dirençli bakteri oranının belirlenmesi ve bu bakterilerin başka hastalara bulaşmasının önlenmesi elzemdir. Hastanelerde gereksiz antibiyotik kullanımı bu antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin oluşmasının en önemli sebebi olduğunun bilinmesi gerekir.

El temizliği gibi çok basit ve temel genel temizlik kurallarına muhakkak uyulması. Hasta bakımının gerekli personellerce yapılması ve refakatçilerin hsta ile yakın temasından uzak durulması başlıca önlemler olabilir.

 

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın