Spor

Havalı Silahlar’ın Kısa Tarihçesi, Dumansız Gök Gürültüsü

Havalı Silahlar
Havalı Silahlar

Tarihte “Dumansız Gök Gürültüsü “ olarak anılan havalı silahlar‘ın tarihçesi; İlk zamanlarda tüplü silahlar genellikle kapalı ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardı. Dolayısı ile o tarihlerde güçleri daha düşük ve menzilleri de kısa idi. Daha sonra yapılan silahlar ise nispeten daha güçlü üretilmiş, bu silahların teknolojileri daha gelişmiş ve avcılıkta da kullanılır hale gelmiştir.

  • 1700’lü yılların sonlarında üretilen güçlü havalı tabancalar Avusturya Ordusu’nda da kendisine yer bulmuş ve kullanılmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, Avusturyalılar bu havalı silahlar’ın ölümcül etkilerini Napolyon‘un ordusuna karşı etkin bir şekilde kullanmışlardır. Napolyon‘un ordusu üzerinde öyle korkulur hale gelmiştir ki, havalı silahla yakalanan Avusturya askerleri bir suikastçi gibi idam edilmeye mahkum olmuştur.

Havalı Silahlar  ” Dumansız Gök Gürültüsü “

  • Havalı silahların çok uzun ve ilginç bir geçmişi olmasına rağmen bir çok kişi bu gerçeği bilemez. Buna rağmen resmi havalı tabanca yarışmaları çok yeni bir spor dalıdır. Tam bir bilgiye sahip olmamakla birlikte havalı silahlar’ın ilk kez Avrupa’da 1500’lü yılların ortalarında üretildiği sanılmaktadır.
  • İlk zamanlarda havalı silahların büyük bir gizem taşıdığı ve şeytanın araçlarından birisi olduğu zannediliyordu. Geçmiş asırlarda kullanılan bazı havalı silahlar geniş kalibreli ve o günlerdeki ateşli silahlar kadar güçlü idi.
Havalı Silahlar

Havalı Silahlar

  • Hintliler tarafından “Dumansız Gök Gürültüsü” olarak adlandırılan havalı silahlar‘ın, Amerika’da üretilen ilk modelllerinde düşük gücünden tarım alanında da yararlanılmıştır.Bu silahlar daha sonra sivil savaşın akabinde asıl olarak kapalı alanlarda kağıt hedefler üzerine atış yapılmak üzere kullanılmıştır. Bunun sonucunda 19. yüzyılın sonlarına doğru, Amerika ve Avrupa’da havalı silahların kalibreleri önemli ölçüde azaltılmıştır.
  • 20. yüzyıl ise, gelişmiş havalı silahların ortaya çıkmasına tanık olmuştur. Özellikle II.Dünya Savaşı’ndan sonra birçok Alman silah fabrikası ateşli silah üretiminden havalı silah üretimine dönüştürülmüştür. Bugün gelinen noktada yepyeni bir endüstri doğmuş ve dünya çapında atıcılık sporlarının önemli bir parçası durumuna gelmiştir.
    İlk kez 1984 Olimpiyatlarında havalı silah müsabakaları oyunlara dahil edilmiştir.

Uzman alan ekibi olarak atıcılık sporları ile ilgili makaleleri paylaşmaya devam edeceğiz…

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın