Tatil

iç Anadolu’da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya


iç Anadolu’da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

İç Anadolu’da bir Akdeniz İlçesi Sarıcakaya Beyaz örtmeli kadınlar memleketi 🙂 Düğünlerde alanları dolduran beyaz örtmeleri kadınlar kültürel yapının halen korunan en önemli unsurudur.

iç Anadolu'da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

iç Anadolu’da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Sarıcakaya  İç Anadolu bölgesinin batısında Eskişehir il merkezinin kuzeyinde Eskişehir iline 1958 yılında bağlanan ilçedir. Eskişehir il merkezine 47 km uzaklıkta, güneyinde Sündiken dağları, kuzeyinde Bolu dağları ile çevrili bir vadide yer alır. Yerleşimi Sakarya nehri boyunca dağılır. Beşeri açıdan İç Anadolu Bölgesinde yer alsa da bölgeler haritasında Batı Karadeniz Bölgesi içinde yer almaktadır.

iç Anadolu'da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

iç Anadolu’da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

iç Anadolu’da bir Akdeniz ilçesi Sarıcakaya

Denizden yüksekliği 220 metredir. Üç farklı coğrafi bölgenin geçiş sahasında mevcut ilçenin etrafı yüksek dağlarla çevrili bir saha (vadi) olduğundan kendine özgü bir iklim özelliğine sahiptir.  İlçe, yazları kurak ve sıcak kışları ılıman bir iklime sahiptir. Sarıcakaya Orta Anadolu, Batı Karadeniz ve Marmara Bölgelerinin birleşim yerinde bulunmasına rağmen Akdeniz İklim özelliğini taşımaktadır. Yıllık ortalama ısısı 15-20 derece, Temmuz ayının ortalaması ise 37,3 derece olmaktadır. Kış aylarının en düşük ısı derecesi de -4 olarak tespit kayıtlara geçmiştir. İlçemiz sınırları içerisindeki arazinin %50 lik kısmı ormanlarla kaplı olup, ormanları  sarıçamdan oluşmaktadır. Özellikle Sakarya Vadisi ile dağların arasında kalan alanda ise yabani zeytin, meşe, yabani incir ve sakızlık “menegiç” ağaçları yer alır. Sakarya Vadisinin sınırları içerisinde kalan bölümünde ise kavak ve söğüt ağaçları yanında kayısı, dut,  zerdali, üzüm, erik, armut,  nar, incir, zeytin ağaçları bulunmaktadır.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Sebze yetiştiriciliği oldukça yaygındır. İklimin ılıman olması nedeni ile tarım  araştırmalarında saha çalışmaları yapılmaktadır. Tropikal meyveler bile yetişmektedir kivi gibi.  İpek böceği yetiştiriciliği geçmişte çokça ekonomisine katkı sağlamıştır. Modern hayatın getirisi ile kapalı sera çalışmaları hayatı kolaylaştırmıştır.

İlçe pazarı cuma günü kurulmaktadır. 14 bağlı mahallesi cuma günleri pazara akın eder. İlçe merkezine 5 km uzaklıkta Mihalgazi’de yer alan termal hamamlar tedavi amaçlı kullanılır.

Tatil günleri şehir hayatından kaçanların uğrak yeri durumundadır. Piknik alanlarının güzelliği göz kamaştırır.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın