Sağlık

İç Basur Nedir? Dereceleri Nelerdir?

İç Basur Belirtileri

iç Basur Nedir? Kaç Grupta İncelenir?

Sizlerinde bildiği üzere Hemoroid yani halk arasında Basur; iç Basur ve Dış Basur olarak ikiye ayrılmaktadır. İkiye ayrılan bu hastalığın görülme şekli ve belirtileri de kişiye göre farklılıklar gösterebilmektedir. Belirtileri daha çok kanama ile ortaya çıkan İç Basur hakkındaki tüm detayları aşağıda ki yazımızda bulacaksınız.

iç basur

İç Basur

Bu rahatsızlıkta Anüse dıştan bakıldığında aslında fark edilemeyen, ama dışkılama sırasında farklı düzeylerde makattan dışarı çıkan memeler iç basur olarak adlandırılmaktadır. Normalde iç basur kişide şikayet neden olmaz, ama memelerin yüzeyinin hassaslaşması ve zarar görmesi sebebi ile makatta kanamaya sebep olmaktadır. Bunun dışında ilk başlarda çok ciddi anlamda bir şikayete neden olmazlar.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

İç basur; makatın açılıp kapanmasını sağlayan kasların üzerinde bulunan toplar damarın genişlemesiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Damar yumakları şeklinde olan bu yapılar, hastada kanamaya bazende iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bunlar bağırsak hareketleri, ıkınma, kabızlık ya da hamilelik gibi bölgeye bası yapacak durumlarda şişmeye başlarlar. Rektum içerisinde kalan damarların aşırı şişmesi iç basur olarak tanımlanmaktadır. Toplumda çok yaygın olmasına rağmen, 40-45 yaşı geçenlerde daha fazla görülmektedir.

İç Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir;

  • Anüste kaşıntı olması,
  • Dışkılama esnasında kanamanın olması,
  • Damarların üzerine olan basıncın kabızlık ya da diğer sebeplerle artması ve şiddetli ağrıların meydana gelmesi,

İç Basur’un temel belirtileri arasında yer almaktadır.Kanamaların etkisiyle beraber bireylerdeki basur’un neden olduğu ağrılarda da ciddi anlamda artma görülmektedir.Bu damarlar çeşitli önlemler alınarak, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek kısa bir süre içinde eski haline döndürülebilir.Rektum içinde olan iç basur’da olan şişmiş damarlar gözle görülmez.

İç basur kendini kabızlığın etkisiyle fazlasıyla sertleşmiş ve dışkılama esnasında anüsü aşırı zorlayan; dışkının şişmiş olan damarların olduğu yerden geçerken kanamaya sebep olması ile belirtileri ortaya çıkmaktadır.

İç Basur Belirtilerinin Sebepleri Nelerdir?

Kaşıntı Sebepleri: Genellikle iç basurun neden olduğu en önemli belirtiler arasındadır. Rektum içinde şişen damarlardan mukus halinde bir çeşit sıvı akar. Bu sıvı anüs etrafındaki hassas ciltte ciddi tahrişe neden olur ve böylece kaşıntı ortaya çıkar.

Ağrı : Bu belirti bir çok hastalayı fazlasıyla etkilemekteyse de, herkeste hemoroid kaynaklı ağrı meydana gelecek diye bir şey yoktur. Çünkü basur (hemoroid) nedeniyle ağrı oluşabilmesi için, damarların yani anüsün etrafında bulunan kasların ciddi bir basınca maruz kalması ve şişmesi gerekmekte. Hastalarda çok şiddetli ve devamlı süregelen ağrılar olduğunda, şişmiş olan bu damarlara kan akışının durduğu ve o bölgede bir sıkışma olduğu bilinmektedir. Şişen damarların anal kanala bası yapması yüzünden, kişi tuvalete çıksa bile yeniden tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilmektedir.

Kanama: Anüs’e olan basıncın etkisiyle şişmiş olan damarlar, en küçük bir ıkınma, kabızlık ya da ishal olunmasıyla kanamaya dönüşebilir. Bu kanama parlak kırmızı renktedir. Daha çok iç çamaşırınızda ya da dışkılama esnasında kanama olduğu fark edilebilir.

İç Basur Neden Olmaktadır?

  • Kabızlık
  • Uzun Süre Ayakta Kalmak
  • Uzun süren ishal olmak
  • Kabızlık nedeni ile şiddetli ve fazlaca ıkınmak

İç Basur Nasıl Derecelendirilmektedir?

Aşağıda iç basur derecelerinden ve bu derecelerde görülen bazı belirtilerden bahsetmiş bulunmaktayız:

1.Derece; Kişiler basur ( hemoroid ) memelerini temas ederek kabarma şeklinde hissedebilir.
2.Derece; Kabızlık esnasında sert dışkılama da memeler dışarı çıkar ve bitiminde kendiliğinden içeri girer.
3.Derece; Dışkılama sırasında memeler anüs’den dışarı çıkar ama hasta eliyle içeri koyabilir.
4.Derece; Memeler her zaman dışarıdadır ve hasta artık bu memeleri eliyle de içeri koyamaz.

İç Basur Evreleri

Fakat şunu bilmeliyiz ki iç Basur ( Hemoroid ) kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Eğer belirtiler 4.derecede ise mutlaka bir uzmana tedavi olmalısınız.

Paylaşımlarımızı Beğenip Desteklemek İçin Facebook  Sayfamıza da Bekleriz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın