Nasıl Yapılır ?

ipek Böceği Yetiştiriciliği Hem Hobi Hem iş


ipek Böceği Yetiştiriciliği Hem Hobi Hem iş

ipek Böceği Yetiştiriciliği Hem Hobi Hem iş

ipek Böceği Yetiştiriciliği Hem Hobi Hem iş

İpek böceği yetiştiriciliği MÖ. 2600 yılları civarında önce Çin’de beslenmeye başlanmıştır. Çinliler böcek yetiştiriciliği ip üretiminin sırrını uzunca yıllar kendilerine saklamışlardır. Ülkemizde ipek böcekçiliği 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Büyük meblalı bir yatırımı gerektirmez. Ailelerde herkesin kolayca yapabileceği bir iştir. 35-40 günlük bir çalışmanın sonunda oldukça iyi bir gelir getirir. İpek böceği yetiştiriciliği, dut ağacının yetiştiği her iklimde yapılabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

İpek böceği beslenmesi 

İpek böceklerinin, Akdeniz ve Ege  bölgesinde Nisan, diğer bölgelerde Mayıs aylarında beslenir. İpek böceğinin hayatında dört evresi vardır. Bunlar sırası ile yumurta,larva (tırtıl) – krizalit ve kelebek dönemleridir. Besleme için en önemli  dönem larva dönemidir. Bu evre uygun koşullarda 26- 27 gün sürer. İpek böcekleri bu evrede dört kez deri değiştirerek beslenir ve gelişir.

Deri değiştirme aşaması (uyku) yaşa göre 24 ile 48 saat kadar sürer. Bu aşamada ipek böcekleri beslenmez ve hareketsiz kalırlar. İpek böceğinin uyku safhaları ile yem yediği süreler arasında kalan döneme yaş denir. Kuluçkadan 1. uykuya kadar geçen süreye 1. yaş, 1. ve 2. uykuları arasında 2. yaş, 2. ve 3. uykuları arasında 3. yaş, 3. ve 4. uykuları arasında 4. yaş, 4. uykudan koza örmeye  varan olan süreye de 5. yaş denir. İpek böceklerini dengeli beslemek yani hepsine aynı zamanda koza ördürebilmek için uyku ve yaşlarını çok iyi takip gerekir. Aksi takdirde askıya çıkma denilen koza örme evresi çok uzun  zaman alır, buna bağlı da hasat güçleşir.

Üretimle ilgili aşamalar; dut ağacının yetiştirilmesi (yaprak temini) , ipek böceği tohumu ve yaş koza üretimi, kozadan iplik çekilmesidir.
Ülkemizde üretilen ham ipeğin büyük bir kısmıipek halı dokumacılığında bir bölümü de giyim, ev tekstili, nakış-dikiş, medikal iplik olmak üzere iç piyasada tüketilir.
Ülkemizde  2009 yılı ilkbahar besleme döneminde 28 ilde, 211 köyde, 2358 çiftçi, 5683 kutu ipek böceği tohumunu beslemeye başlamış ve 139,599 kg. yaş koza üretimi yapılmıştır. İpek böcekçiliğinin en yoğun olarak yapıldığı 8 il, Türkiye’de toplam yaş koza üretiminin % 97’sine tekamül eder.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Aşamaları
Böcekhane: Kapı, pencere, duvarlarda veya zeminde kırık, çatlak yerler varsa ise tamir edilmeli, böcekhane kireç ile boyanmalıdır. Besleme malzemeleri temizlenmeli, gerekiyorsa su ile yıkanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Böcekhane ve beslemede kullanılan malzemeler % 3′ lük formaldehit ile dezenfekte edilmelidir. Dezenfeksiyon sırasında böcekhane sıcaklığının 25 derece olması gerekmektedir.
Tohumlar: Direkt güneş ışığından, sıcaktan, havasız ortamlardan,  zirai ilaçlardan, eksoz dumanından sakınılmalıdır.
İnficarda: Gece ve gündüz değişmemek şartıyla sıcaklık : 25-26 derece, nem : % 80-85 olmalı, ışıklandırmaya 6-7. günden itibaren ( 16 saat ışık, 8 saat karanlık ) başlanmalıdır. Pratikte sabah saat 04.00’ten akşamsa 22.00’ye kadar aydınlatma yaparak mümkün olur. İpek böcekleri kılavuz verdiğinde böceklerin dağılmaması için üzerine tül ve kapak kağıdı malzemesi kapatılmalı, 2. gün böceklerin tamamının çıkması beklenmeli, böceklerin tamamı çıktıktan sonra
beslemeye başlamalıdır.
Bakım ve Beslenme: Yukarıda verilen sıcaklık, nem, küne temizleme sayısı vb. hususlara dikkat edilmelidir. Hastalıklara sebep olmamak için yapraklar günün serin saatlerinde toplanmalı ve uygun yapraklar seçilmelidir. İpek böceklerini hastalıklardan korumak için  uykularında ve 5. yaşta sönmüş toz kireç
uygulamalarını yapılmalı, oluşan küneler muhakkak temizlenmelidir.

ipek Böceği Yetiştiriciliği Hem Hobi Hem iş

Askı ve Hasat: Kullanılan askı muhakkak kuru olmalı ve mevcut ipek böceklerine yeterli askı kullanılmalıdır. Bir paket ipek böceği için 250-300 tane bitkisel askı gerekir. Kozaların askıda kalma süresi ortalama 8-10 gündür.

Zahmetsiz ve az sermayeli oldukça da keyifli olan bu iş fikri değerlendirilmeli üstelik ülke ekonomisine katkı sağlayarak unutulmaya yüz tutmuş bu türü yeniden gündeme getirmeliyiz.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın