Mobil

iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor sorunu

iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor

iPhone Şarj varken kapanıyor ! Apple son zamanlarda sıkıntılarından birisi de iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s’deki kapanma sorunu. iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor sorunu hakkında sizle için hazırladığımız makalemizde bu konu ile ilgili bilgiler vereceğim. Bu konuda bazı serilerde bu problem ile karşılaşmak mümkün ama heyecan yapmayın elimizden geldiğince sizlere anlatacağız. Detaylı bilgiler için makalemizi incelemenizi öneririz.

iPhone garanti süresi ve şartları nelerdir ?

Türkiye’de en kolay değişim yapan firmalardan birisi iPhone’dur. iPhone donanımsal hatalarında telefonunuzu değiştirmeyi garanti altına alıyor. Ancak bazı şartları var bunun içinde şu şekilde sıralayalım.

 1. Apple telefonunuz eğer Avrupa’dan alındıysa 1 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin servislerinde tamir ve değişim yaptırabilirsiniz.
 2. Türkiye’den alınan cihazlar İsviçre yasaları ile korunduğu için Türkiye’de 2 yıl garantisi var ve 2 yıl içerisinde telefonunuza bakmakla yükümlüdür.
 3. Cihazınızın pil ömrü %65 altına düştüyse değişimle yükümlüdür. Bunu öğrenmek için Apple Türkiye Apple Care aramanız gerekiyor.
 4. Cihazınızın yüzeyinde kullanıcıdan kaynaklı durumlarda garanti kapsamına girmemektedir.
 5. Cihaz resmi onarım servisleri dışında tamir ve açılması durumunda garantiniz iptal olmaktadır.
 6. Cihazınızın orjinal adaptörü ve kablosu kullanılmadan başka cihazlar ile şarj edilmesi durumunda Apple kabul etmemektedir. Orjinal veya Apple sertifikası olan şarj cihazlarını kullanmanız gerekmektedir.
 7. Kaza, suistimal, su teması, yangın, deprem gibi durumlar garanti kapsamı dışındadır.
 8. Cihazın üzerinde orjinal olmayan yazılımlar Jailbreak’li sistemler garanti kapsamından çıkarmaktadır.
 9. Apple ürünlerinin üzerinde bulunan ve yazılımında bulunan seri numarasının silinmeside garanti kapsamında yer almasına neden olmaktadır.

iPhone ekran kırılması garanti kapsamındamıdır ?

Apple ekran kırılması ve camın çatlamasını garanti dışı tutmuştur. Ancak ekranınızda piksel ölmeleri garanti kapsamına girmektedir. Bu nedenle piksel ölmeleri durumunda değişim yada ekran değişimi yapmakla yükümlüdür.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Apple Garantisi sorgulama

apple garanti sorgulama

Apple cihazlarınızın garanti kapsamını kontrol etmek için Apple Garanti Sorgulama linkine tıklayınız böylelikle garanti durumunu öğrenebilirsiniz. Cihazınızın garantisi Apple dışında aldığınızda 1 yıl gözükebilir ancak Turkcell, KVK, Genpa gibi yerleren aldıysanız Türkiye içi alımlarınızda 2 yıl garanti kapsamındadır sorun teşkil etmeyecektir.

Apple aldığım ürünü iade edebilirmiyim ?

Cihazınızı 14 gün içinde Apple’dan aldıysanız ve beğenmediyseniz iade edebilirsiniz. Ancak aşağıdaki şartları karşılaması gerekmektedir.

 1. Garanti kapsamında olan ve cihazla birlikte gönderilen adaptör, kulaklık ve usb kablosu orjinalse
 2. Verilecek cihazın orjinal kutusunda olması
 3. Telefon seri numarası ile telefon kutusundaki seri numarasının aynı olması gerekmektedir.
 4. Cihazı iade ederken iPhone bul özelliğinin kapatılıp fabrika ayarlarına dönderilmesi telefon kilitinin aktif olmaması gerekmektedir.

iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor sorunu çözümü

Şarjınız %50 ve üzerinde iken kapanıyorsa ilk yapmanız gereken işlem cihazınızı Apple iTunes’e bağlayıp fabrika ayarlarına döndermeyi deneyiniz. Bu işlem sırasında kesinlikle kabloyu çıkarmayın yada cihazınızın fişinin kesilip kapanmamasından emin olun. Cihazdaki sorunlar ikiye ayrılıyor.

 • iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor sorunu nedenleri :  Donanımsal hata

Eğer cihazınız donanımsal bir hatadan kaynaklı ise cihazınız büyük ihtimal değişime uğrayacaktır. Ancak bazı durumlarda servis cihazınızın donanımsal değil pilinden kaynaklı olduğunu düşünürse pil değişimi yapmaktadır. Ancak bu durumda cihazınızın orjinal kablosu ve adaptörünü vermeniz önemlidir ölçümlerde adaptör hatalarından kaynaklı problemden de böyle bir durum olduğundan kaynaklanıyor olabilir.

 • iPhone Şarj varken kendiliğinden kapanıyor sorunu nedenleri : Yazılımsal hata

Cihazınızı özellikle wifi ile güncelleme yaptıysanız bu tip hatalar ile karşılaşma ihtimaliniz yüksek. Verileri indirirken bağlantı kopmaları yazılıma hasar verebiliyor ve yazılımsal probleme neden oluyor. Eğer ki yazılımsal ise fabrika ayarlarına dönderip yedeğinizi geri yüklerseniz probleminiz çözülecektir.

iPhone Pil Sorununu nasıl anlarım ?

 • Soğuk havalarda yada sıcak havalarda direk kapanıyor ve şarj  bitti uyarısı veriyorsa.
 • Cihaz şarjı bitti diye kapanıp belli bir süre sonra cihaz açmayı denediğinizde kendiliğinden açılıyorsa.
 • Piliniz %50’lerde iken bir anda %10 altına iniyorsa
 • iPhone cihazınız %1 pili kalmışken şarja taktığınızda %20-30 bir anda çıkıyorsa pilinizde problem olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.

iPhone pil ömrünü nasıl ölçerim ?

AppleTürkiye iletişim numarasını aramanız gerekmektedir. Apple Care Pazartesi-Cuma günleri 09:00-20:00 saatleri arasında sabit telefonunuzdan 00800 448 829 873 veya 0 (216) 282 15 11 ulaşabilirsiniz. İletişim sırasında telefonunuzun wifi internet ağına bağlı olması veya başka bir telefondan aramanız gerekmektedir. Size söylenilen yönergeleri yaptıktan sonra size pil çevrimini ve pil ömrü hakkında detaylı bilgi vereceklerdir. Eğer onların belirlediği oranların altında ise değişim yapılması için en yakın Apple Teknik servisine yönlendirecektir. Yazılımsal hatalarda bu verdiğiniz izinde kontrol edilebiliyor.

iPhone cihazım değişim kapsamında mı öğrenme

Cihazınız teknik sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle Apple cihazınızı buradaki adresten kontrol ediniz. Beklenmedik Kapanma Sorunları İçin iPhone 6s Programı cihazınız değişim çıkarsa sıfır Swap yani kutusuz cihazınız ile değiştirilecektir. Eylül 2015 ile Ekim 2015 arasında üretilen iPhone 6s’lerde bu problem yaşanmakta olduğu Apple tarafından belirtilmiştir.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın