Tatil

İtalya’nın Güneyli Güzeli; Amalfi Adası

Amalfi Adası
Amalfi Adası

Amalfi Sahili ; bölgeye seyahat tam bir görsel şölen. Uçurumun dibinde konuşlanmış bu dünya cennetinin orta yerindeki katedrali ziyaret edin, zamanın sanatçılarının yeteneğini takdir ederken, yaz sıcağında dingin bir serinlikle karşılaşacaksınız. Amalfi adası‘nın adı Herkül’ün aşık olduğu bir su perisinden geliyor. Amalfi genç yaşta ölüp, aşkları çok kısa sürünce Herkül onu Dünyanın en güzel yerine gömeceğine dair söz vermiş, onun şerefine de Amalfi’yi inşa ettirmiş. Tarihçiler ise Amalfi’nin M.S. 447 yılında kurulduğunu söylemekte. Burası o kadar güzel ki, Siz boşverin tarihçilere inanmayı, kendinizi mitolojik hikayenin büyüsüne kaptırın gitsin.

İtalya’nın Güneyli Güzeli, Sakın Görmeden Dönmeyin!

  • Dünya üzerindeki cennetin nerede olduğunu merak ediyorsanız İtalya’nın güneyine göz atmanızda fayda var. Güney İtalya’nın zengin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfe çıkanların favori yerlerinden biridir Sorrento. Vaktiniz varsa, Sorento’dan bir deniz otobüsüyle 30 dakika mesafedeki Capri Adası’na mutlaka geçin. Sonra tekrar geri dönüp, Positano ve Amalfi Adası‘nda büyülenmeye devam edin. Positano’daki L’Hotel Palazzo Murat, La Sirenuse ve II San Pietro otellerine, kalmasanız bile göz atmak ya da içkinizi yudumlamak için adımınızı atın. Yolun devamında, 16 km. sonra yer alan Amalfi geliyor. Burada durup soluklanarak, doğa ve insanoğlunun yarattığı güzelliğe bir kez daha hayran kalmamak elde değil inanın.

Dünyada ki cennet; Amalfi Adası

Amalfi Adası

Amalfi Adası

Sorrento Adası

  • Sorrento Yarımadası üzerindeki bu yerleşim limon ve portakal bahçeleri arasında yer alıyor. Kasabanın merkezi konumundaki Piazza Tasso‘daki bir sokak kafesinde oturup, çevreyi seyretmenizi öneririz. Daracık sokaklarda dolaşan, dükkanlardaki turistik eşyaları ve limonçello likörünü satın alan turistleri seyrederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Kasabadaki lüks oteller adeta falezlerden sarkıyor gibi duruyor. Plajlardan ve Kafelerden arta kalan zamanınızda 15.yüzyıldan kalma Palazzo Correale‘yi ziyaret edin.17 ve 19. yüzyıllar arasında yapılmış olan porselen, cam ve tablolar ilginizi çekecek. Sorrento’da bulunan 14. yüzyıl yapımı katedral ise görülecek diğer muhteşem yerlerden biri. İçinde Napoliten Okulu sanatçılarının resimleri var.

Capri Adası

  • Capri, Napoli Körfezi’nin girişinde yer alan küçücük bir ada ama şöhreti öyle büyük ki, yer gök turist kaynıyor. Sezar Augustus M.Ö. 29 yılında Capri’ye aşık olan Sezar, daha büyük ve zengin olan Ischia Adası‘nı Napoli’ye verip, yerine Capri’yi almış. İmparator Tiberius için inşa edilen Jovis Villası Romalıların adaya olan düşkünlüklerini gösteren bir başka örnek. Tiberius ikametini buraya taşıyıp, öldüğü yıl olan M.S. 37’ye kadar burada yaşamış. Capri merkezinden 45 dakikalık bir yürüyüşle ulaşacağınız Napoli Körfezi manzaralı villada Tiberius’un zavallı düşmanlarını düşündüren İtalyan atasözünü hatırlayabilirsiniz. ” Napoliyi’yi Gör ve Öl “. Bugün okul olarak kullanılan Chartreuse Manastırı da Tiberius’un villalarından birinin üzerine 1371 yılında yapılmış.

Anacapri

  • Adanın en yüksek noktası olan Solaro Dağı’na (589 m) çıkmak için merkezden minibüslere binerek Anacapri’ye gidebilirsiniz. Tepeye vardığınızda telesiyeje binin ve en yukarıya çıkın, manzaraya inanamayacaksınız! Anacapri, adanın merkezine göre daha sakin. Burada İsviçreli doktor Axel Munte’nin panoramik bir manzaraya sahip villası San Michele’yi ziyaret edebilirsiniz. Cennet Bahçesi adını taşıyan Capri’de bir günden fazla kalacalsanız, Mavi Mağara‘ya ( Grotta Azzurra ) gitmeyi ihmal etmeyin. Güneş ışınlarının yansımalarının yarattığı mavi renk büyüleyici.

Eğer makalemizi beğendiyseniz bizi takip etmeye de devam etmek için TIKLAYINIZ

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın