Teknoloji

Java Nedir Nereden Çıktı, Nasıl Oluştu?


Java Nedir Nereden Çıktı, Nasıl Oluştu?: İnternetin bilgisayarın hayatımıza daha girmemiş olduğu 1991 Yıllarında, bugün artık Oracle Inc. bünyesine girmiş ve yazılım tarihindeki yerini almıştır. Sun Microsytems’de çalışmakta olan zeki parlak bir Kanadalı mühendis olan James Gosling’e ve yine aynı firmadan olan arkadaşlarına önemli bir görev verilmiştir. Yeni kuşak akıllı cihazların programlanmasına veri olanağı sağlayacak bir programlama dili yaratılacaktır.

Java Nedir Nereden Çıktı, Nasıl Oluştu?

Önceleri C++ dilini değiştirmeye yaklaştılarsada bu dilin gömülü ortamlarda kullanılması için çok büyük olması, bellek yönetimindeki sıkıntılar ve aslında bu C++ kullanmaktan kişisel olarak ızdırap duymalarından ve çok çekmiş olmalarından dolayı yenilik olarak bir dil yaratmaya karar verirler. Çok fazla  sözü uzatmayalım, ofis dükkanlarının önündeki bir ağaçtan esinlenirler bu dile ”Meşe” anlamına gelen Oak ve üzerinde çalıştıkları platform olan yeşil işletim sistemi – Green OS’i hayata geçirirler. 1 yıl sonra bu teknolojiler Java 1.0 adını verdiler.

Java’nın bu ilk sürümü Star7 isimli bir el bilgisayarıydı ve Time Warner Şirketi için, bir tv decoder cihazı geliştirme projelerinde kullanıldılar ”Java logosunda yer alan Duke bu gibi sistemlerde yardımcı sihirbazlığını yapan modülün simgesiydi”. Ne yazık ki işler diledikleri  gibi çok da istenildiği gibi iyi gitmemiştir. Bu cihazlarla pazara çıkamadılar. Malesef Java terk edilmiş diller mezarlığına doğru uzun bir yola girmis gibi gözüküyordu. Tam işler sona erdi bitti derken bu ekip, o sıralarda yeni yeşermeye başlayan bir teknolojiye yön vermeye karar verdiler.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Java Nedir Nereden Çıktı, Nasıl Oluştu?

Java Nasıl Oluştu

Java Nasıl Oluştu?

”World Wide Web” Mosaic gibi ilk kuşak tarayıcılar ile kullanılan bu teknoloji geleceğin interaktif medyası olarak hitap ediyorlardı. İlk Java destekli tarayıcılarını (HotJava) ve örnek olarak cool applet’leri 1995 yıllarında herkese duyurdu. 1996 Yılında Netscape ile başlayıp artık bütün internet tarayıcı motorlarında Java desteğini bulmak mümkündü. Java devrimini başlatmıştı. Java’nın geniş bir yazılımcı kitlesini etrafına toplamış kurumsal bir yazılım dili olması için 5 senenin daha geçmesi gerekiyordu. Java’nın çok yaygın bir şekilde kullanılması için Java’nın 2. sürümü ve kurumsal J2EE (Java 2 kurumsal sürümü) ile başladılar.

Java Nedir Nasıl Oluştu?

Java artık İnternet uygulamacıkları (Applet) programlama dili olmaktan çıkmış, kurumsal bir programlama dili haline gelmiştir. Bir çok yeni kurumsal projeler Java ile çalışmaya başlıyordu. Java’nın evrimi orada bitmedi. Dilin daha çabuk kolay kullanımını hedefleyen içerik özellikleri Java 5 ile geldi, bu gelişim Java 6 ve 7 ile devam ettirdiler.

Son Yıllarda zamanlarda Java etrafından gerçekleşen belkide en önemli olay Oracle’ın Sun’ı alması ve oldukça kızışan alevlenen ve OpenJDK ile hayata geçirilen, Java’nın ücretsiz, açık kaynaklar kodlu hale dönüştürülmesi sürecidir. Bu süreç ile Java GNU GPL açık kaynak lisansı alarak tek bir kurumunda egemenliğinden çıkmış oldular. Java dilinin gelişimleri ise Java Topluluğu Süreci (Java Community Process – JCP) şemsiyesi altında açık bir topluluk tarafından sürdürülmeye başlanmıştır. Java ile ilgili önemli gelişmeler artık bu çatı altında gerçekleşiyor olacağıydı. Bu gelişmelerinde en önemlisi tabiki JDK 8 (Java Development Kit’in 8. ve en güncel sürümü).

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Teknoloji Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın