Tatil

Kapadokya


Peri Masalları Diyarı Kapadokya

60 küsür milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve kalkerlerin oluşturduğu tabakaların milyonlarca yıl boyunca doğa tarafından  aşındırılmasıyla ortaya çıkan eşsiz güzellikteki bölgemizdir. Aslıda Kapadokya Nevşehir, Kayseri, Niğde, Kırşehir, Aksaray bölgelerini kapsar.

Kapadokya ismi nereden gelir?

Kapadokya ismi peri bacaları anlamına geldiği düşünülse de aslında bölgede yaşamış  Kapadokya Krallığı’ndan gelir. Eski ismi Katpatuka’ymış bu da Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelirmiş. Türkiye’nin yurtdışından  oldukça fazla oranda turist çeken, mistik , kendine özgü doğası olan ve yer şekilleri ile en önemlisi mağaraları ve peri bacalarının yeralığı  yeraltı şehirleriyle ünlü bölgesidir. Kendinizi adeta milyonlarca yıl öncede hissedeceğiniz harika bir atmosferin içinde bulacağınız bir yerdir.

Kapadokya tarih öncesi bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar. Bizans döneminden başlayarak bölgede çoğunluklu olarak Hıristiyan toplulukları yaşamıştır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kapadokya

Kapadokya güzel ve alternatifi fazla olan bir tatil programıdır. Şunu belirtmek gerekir ki 2 günlük bir süre Kapadokya geziniz için yeterli olmayacaktı. Sizler için bir rota oluşturduk ve görülmesi gereken en nadide yerleri işaretledik.

A) Avanos

C) Ihlara Vadisi

D) Ürgüp

E) Göreme

F) Kaymaklı (Derinkuyu)

kapadokyaharita

kapadokyaharita

Başlıca görülecek yerleri özetleyelim, Zelve Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Ürgüp-Göreme, Ihlara vadisi gibi oldukça etkileyici turistik beldeleri ve yer altı şehirlerini gezip inceleyerek, tarihte gizemli bir yolculuk yapma şansını elde edebilirsiniz.

Temenni Tepesi:

temenni tepesi

temenni tepesi

Temenni Tepesi Ürgüp’ün en tepe noktasında yer alan, etkileyici Kapadokya  manzarasını izleyebilmek için terası bulunan tüm bölgeye neredeyse hakim bir tepe. Buraya çıkabilmek için 15 dk lık bir yürüyüş yapmanız gerekecek. Temenni Tepesi’nin yol üstünde çok mistik bir cafeterya de yer alıyor,nostaljik fotoğrafları ile dekore edilmiş bu sevimli yerde çay kahve eşliğinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi:

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi adı ile müstesna açık alanda yapacağınız bir geziyi anlatır hava şartlarının uygun olması ile keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Uçhisar Kalesi:

Uchisar kalesi

Uchisar kalesi

Uçhisar Kalesi, bölgenin en eski ve en önemli yapılarındandır. Manzarası müthiş güzelliktedir. Uçhisar Kalesi, aslen birbirine yakın iki dev peribacasından oluşur. Yöre halkı büyüğüne “Ağanın Kalesi”, kü­çüğüne “Çavuşun Kalesi” olarak isim vermiştir. Kale güneyden 50 metreyi, kuzeyinde vadi tarafında ise 100 metreyi aşan bir yüksekliğe sahiptir. Tabandan gökyüzüne bütün görkemiyle yükselen Uçhisar Kalesi, Roma döneminden bu güne, yöre halkı tarafından oyularak  oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mezar, mahzen olarak inşa etmiştir. Aslında zirveden vadiye kadar yedi kat yerleşimiyle enteresan bir yer altı şehridir.

Ihlara Vadisi:

Ihlara vadisi

Ihlara vadisi

Ihlara Vadi’si Kapadokya bölgesinde en gözde yürüyüş yerlerinden birisidir. Özellikle ilkbahar aylarında yüzlerce endemik bitki ile karşılaşacağınız bölgede vadi içine oyulmuş kiliseleri, Melendiz Çayı’nın büyüleyici görüntüsü ile Ihlara sizi çok etkileyecektir. Ihlara Vadisi’ne  meşhur merdivenleri kullanarak ineceğiniz bir alan vardır tam tamına 380 basamak. Merdivenlerin bittiği noktada bulunan Ağaçaltı Kilisesi en çok bilineni ve içindeki fresk ve oymalar hala güncelliğini korumaktadır.

Ağaçaltı kilisesi

Ağaçaltı kilisesi

Vaktiniz kısıtlı değilse burada göreceğiniz bir çok kilise de vardır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri:

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yeraltı şehri bir ana havalandırma bacasının etrafında konumlandırılmıştır. O dönemde bu kadar başarılı bir havalandırma sisteminin yapılmış olması şaşkınlık vericidir. 4. kata kadar asla hava ile ilgili bir farklılık hissetmezsiniz. Buranın ilk katı hayvan barınağı olarak kullanılmış. Alt katlarına inildikçe kilise, mezarlık ve yaşam alanları ile karşılaşırız. Aydınlanma için beziryağı kullanılan kandilleri kullanılmış. Bu kandiller ısınmada büyük rol almışlar. Yeraltı şehirlerinde insanı en çok hayrete düşüren şey sürgülü büyük taş kapılar olur.

Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri bilinen ve en büyük olan yeraltı şehirleridir.  Tatlarin, Özkonak, Gümüşkent, Mucur, Örentepe, Ovaören ve Gökçetoprak yeraltı şehirleri ile birlikte gezilebilen 36 adet yeraltı şehri var. Hala kazılar ile yeni yer altı şehirleri aranıyor. Çünkü biliniyor ki 200 e yakın yeraltı şehri gizemini hala koruyor.

 

Kapadokya da neler yapılmalı?

Balon turu:

Balon turu

Balon turu

Balon turları Kapadokya manazarasını içinize çekerek keyfine doyamayacağınız dakikalar yaşatır. Gün doğumunu eşsiz peri bacaları manzarası ile birleştirmek paha biçilmezdir. Fiyat aralığı 100 dolar ile 200 dolar arasında değişir ekonomik durumunuz elverişli ise bunu yapmadan dönmeyin.

Kapadokya bölgesi özel toprağı ile çömlekçilik alanında faaliyetlerini sürdürür durumdadır. Eğer tur ile giderseniz bazı ustalar workshop lar düzenliyor bunlara katılıp el becerinizi sınayabilirsiniz. Yüksek kalitede üzüm üretimi yapılan bölgede çokca şarap fabrikaları vardır. Mahzenlerde tadım turlarına katılabilir hediyelik peri bacaları şekilli şaraplardan temin edebilirsiniz. Bölgede restaurant ve otellerde turistlere yönelik Türk geceleri düzenlenmektedir. Fix menu verilen gecelerde eğlenceli saatlere ortak olabilirsiniz.Dansözden zenneye, kına gecesi canlandırmlarından damat tıraşına kadar kültürümüzü en iyi şekilde yansıtan etkinliklere katılabilirsiniz. Konaklamak için tavsiyemiz kaya oyuğu butik oteller olur. Oraya kadar gidip o atmosferde kalmamak olmaz….

butikotel

butikotel

İnsan ömründe görmesi gereken en nadide yerlendendir Kapadokya…

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın