Hayvanlar Alemi

Kedilerde Kanser


Kedilerde Kanser Belirtileri ve Kanser Türleri

Kanser organizmadaki hücrelerin, anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile ortaya çıkan, kötü huylu tümörler dir. Tamamıyla bağışıklık sistemi ile alakalıdır ve genetik yatkınlık birincil faktördür. Kedilerde, insanlarda olduğu gibi bir çok konser türü görünmektedir.

Kedilerde Görülen Kanser Türleri

 • Deri
 • Göz
 • Burun
 • Tüm Uzuvlar
 • Akciğer
 • Karaciğer
 • Doku
 • Bağırsak
 • Lenf
 • Parmak
 • Viral kökenli kanserler

Kedilerde Kanser Belirtileri

Şüphelendiğiniz bir durumda, vücudunda kedinin renk değişikliği, iştahsızlık, depresyon, koordinasyon bozukluğu ve sizi şüphelendiren, olağan dışı durumlarda, muhakkak uzaman bir veteriner hekime, kedinizi muayene ettirmeniz gerekmektedir. Kanser hastalığı, kan tahlillerinde çıkacak diye bir şey yoktur. Kanser hastası olup ta tüm vücudu saran kanser hastası kedilerde bile genel durum gayet iyi olabilir, iştah normal olabilir, oyunlara ve herşeye cevap verebilirler fakat, kediniz ne kadar da iyi olsa özellikle 10 yaşını geçmiş pediatrik kedilere yılda bir kez, uzman veteriner hekim tarafından check up yapılması gerekir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kedilerimizi Kanserden Nasıl Koruruz

Aynı zamanda kedilerimizi viral kökenli kanserlerden korumak için rutin yıllık aşılarını yaptırmanızı özellikle öneriyoruz. Örnek vermek gerekirse felin lösemi virüs ve FIV (kedi aids) aşısı mutlaka yaptırılmalı. FIV aşısı kedilerde özellikle, kanser yapmaz fakat bağışıklık sistemini ciddi şekilde baskıladığı için, kansere ortam hazırlayabilir ve bağışıklık sistemini çökertebilir. Bu nedenle kedilerimizin uygun bakım, besleme şartları ve rutin kontrollerinden sonra tamamıyla bağışıklık sistemi ile alakalı tüm durumlarını dikkatli bir şekilde gözden geçirdikten sonra, kedinizin ömür boyu sizinle birlikte, sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Bundan önce sizlere James ve Bobun Hikayesi’ni yer alan makaleyi yayınlamıştım. Hatırlayanlar vardır mutlaka. Bir kedi nasıl bir uyuşturucu bağımlısı genci hayata bağlayıp, kötü alışkanlıklarından vaz geçmesine ve hayata, sıkı sıkıya bağlanmasına yardımcı olduysa. Bizlerde o canlar için elimizden geldiğini fazlasıyla yapmaya çalışalım. James ve Bobun Hikayesi‘ni yer alan konumuza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Herşeyden önemlisi ise onlarında bir can taşıdığını unutmayalım.

Makalemizi beğendiyseniz, facebook hesabınızda paylaşırsanız, bizleri çok mutlu edersiniz. Sevgiyle vede patiyle kalın….

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın

2 Yorumlar

 • Merhaba, yazinizi dikkatlice okudunuz mu acaba? “Pediatrik” kedilerden bahsederken, 10 yasini gecmis diyorsunuz. Pediatrik ne demek? Arastiriniz. FIV asisi mutlaka yaptirilmali demissiniz, hemen ardindan FIV asisinin kansere ortam hazirlayabilecegini eklemissiniz…

  Bir “Google Translate” kazasi mi acaba?

  Saygilarimla

  • Merhaba, konu anlaşılmamış yada yanlış anlaşılmış sanırım. Öncelikle translate kullanılmadığı ve facebook kedi manyakları grubundan değerli bir üyemizin anlatımını sizlere yansıttık.

   “Pediatrik” kedilerden bahsederken, 10 yasini gecmis diyorsunuz.” demişsiniz.
   Pediatrik dönem kısırlaştırması 6-14 haftalık olan kedilere uygulanan ameliyat ile kısırlaştırma yöntemidir.
   Misal 8 haftalık pediatrik bir kedi 11 yıl sonra kaç yaşında olur ? 11 yaşında olur yani bu durumda 10 yaşını geçmiş bir pediatrik kedi olur değilmi =))

   FIV aşısına gelecek olursak; evet mutlaka yaptırılmalı, ama anlattığımız şekilde kanser yapmaz fakat bağışıklık sistemini ciddi şekilde baskıladığı için, kansere ortam hazırlayabilir, Bu nedenle kedilerimizin uygun bakım, besleme şartları ve rutin kontrollerini aksatmamak gerekli.

   Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler.