Hayvanlar Alemi

Kedilerde Soğuk Algınlığı


Kedilerde Soğuk Algınlığı Neden Olur

Kedilerde soğuk algınlığı neden olur derken, bunu biraz daha açmak gerekir.

Ev kedisi mi, sokak kedisi mi yada aynı ortamda yaşayan birden fazla kedimi yada hem evde hemde sokakta yaşayan kediler mi.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bununla alakalı öncelikle yine soğuk algınlığının oluşmaması için koruyucu kimlik, yani aşılamanın tam olması, beslenmelerinin düzgün olması bağışıklık sisteminin bir zemine oturtulabilmesi için çok önemlilik arz eder.

Ama soğuk algınlığının en önemli sebeplerinden bir tanesi, kedilerin cereyanda kalması, ortam ısısının sürekli farklılık arz etmesi yani sabahleyin hava güneşli ise akşamleyin yağmur yağıyorsa ertesi gün tekrar güneşli olup hava açıp kapatıyorsa işte bunlar kedilerdeki vücut ısısı regülasyonunu artı eksi değiştirdiği için, kendi vücut ısılarını koruyamadıkları için her virüs yada bakterinin de üreme sıcaklığı olduğu için, ortamdaki değişiklikler, belirli hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.

Bunun için soğuk algınlığı ile alakalı bu belirtilerin oluşmaması için mutlaka ortam izolasyonunun sağlanması, özellikle soğuk havalarda dışarıdaki kediler içinde soğuktan koruyucu yuvalar yapılması, hem hastalıklara karşı bir nebze korunmasını sağlamış oluruz hemde yağmurlu günlerde ıslanmalarını önlemiş oluruz.

Kedilerde Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir

Kedilerde soğuk algınlığı belirtileri denilince ilk akla gelen kedinin gözlemlenmesi gerekir.

Dışarıdan baktığımız zaman kedinin bir yerde oturuyor olması, düşünüyor olması, kuyruğunu toplamış patilerini içeriye atmış şekilde durması, ortam ısısını sağlaması açısından kendisini korumaya alıyor anlamına gelir.

Bu noktada tüyleri diken dikendir, tüyleri ayrılmıştır. Bu kedinin üşüdüğünü, vücut ısısında artı eksi düzensizlikler olduğunun habercisidir. Bundan sonraki belirti ise, burun akıntısı ve göz akıntısının olmasıdır.

Böyle bir akıntı var ise kedinin yaşam kalitesi düşer. Koku alamadığı için yada hastalığın şiddetine bağlı ağız çevrelerinde yaralar oluştuğu için yemeği az yer yada yemek yiyemez.

Çok fazla hareket etmek istemez. Ortamda birden fazla kedi ile yaşıyor ise, diğer kediler daha hareketli iken o direk göze çarpar.

Belirli bir noktada sürekli durmayı tercih eder.

Sürekli öksürük ile birlikte bir hapşuruk vardır.

Hapşuruk arka arkaya pıst pıst pıst dediğimiz, sürekli 3-5 saniye içerisinde 5-6 defaya varan hapşuruk şeklinde olur ki, en son burun içerisinde bulunan ifrazatın dışarı çıkartılması ile beraber solunum rahatlar ve hapşurma durur.

Bu kedilerde öksürük ve solunum yolları ile alakalı gözlemlenebilecek en büyük belirtilerdir.

Kedi kısırlaştırılma ile bilgi arıyorsanız BURADAN bilgi alabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın