Sağlık

Kemik erimesi nedir? Belirtileri nelerdir?


Kemikler vücudumuzun ayakta durmasını sağlayan iskelet yapısını oluşturmaktadır. Kemik Erimesi Nedir ? Dünyada kemik erimesi oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Öyle ki bu oran %80’lere kadar çıkabilmektedir. Oldukça önemli ve çocuklarda gelişimini iyi sağlaması için üzerinde dikkatle durulması geren yapılardır.

Çocuklarda hızla gelişmekte olan kemiklerin içlerinde mineraller barınmaktadır. Özellikle de kalsiyum minerali kemiklerin güçlenmesine ve hızlı bir şekilde kemik kütlesinin artmasına yardımcı olur. Ancak 30’lu yaşlara gelindiğinde kemik gelişimi neredeyse durmaktadır. Bunun nedeni daha fazla kemik kütlesi üretilememesi ve kemik yıkımı ile gelişiminin tanı seviyelerine ulaşmasıdır.

Kemik erimesi nedir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Bu yaşlardan sonra kemik yıkımı gelişimine göre hızlanır ve kemiklerin güçsüzleşmesi ve erimesi ile karşı karşıya kalınır. Bu oldukça yavaş ve anlaşılamayacak şekilde belirli bir zamana yayılabildiği gibi bazı insanlarda çok hızlı olabilmektedir. Bu durumun hızlı olmasına Osteoporoz hastalığı, yani kemik erimesi denir.

Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemik kütlesinin yenilenmesi zaman içerisinde duracak ve yıkımı gelişiminden hızlı olacaktır. Bu kaçınılmaz bir durum olsa da uzun yıllara yansıyacağı için büyük sorun teşkil etmeyecektir. Ancak bu kemik yıkımı çok hızlı olursa ciddi sorunlar olur. Kemik erimesi ilk meydana geldiğinde direkt olarak anlaşılamaz. Belirli bir zaman içerisinde aşağıdaki belirtiler ile öğrenilebilir.

  • Kemiklerin çok kolay zarar görmesi ve kırılması durumlarında,
  • Bel ve sırt bölgesinde şiddetli ağrı durumunda,
  • Boyun hızla kısalması durumunda,
  • Bilek kemiklerinde kırılma,
  • Omuzların çökmesi durumunda,
  • Kamburluk durumunda,
  • Kemik erimesi belirtileri başladığı anlaşılabilmektedir. Bu durum için kısa sürede önlem alınması oldukça önemlidir. Bu belirtiler kemik erimesinin ilerlediğinin göstergesidir. Bu duruma gelmeden kişilerin düzenli kemik ölçümü yaptırması önemlidir.

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesi nedirKemiklerin güçlenmesi bir yaştan sonra durmaktadır. Bunun yanında kemik yıkımı da artar. Ancak bu işlemin çok hızlı gerçekleşmesi ciddi sorunlar yaratmaktadır. Kemik erimesi durumunda oldukça kapsamlı bir tedavi sürecine başlanmalıdır. Özellikle gıda ve beslenme düzeninin kalsiyum ağırlıklı olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanında gerekirse ilaç kullanımı da önerilebilir. Davranışların dikkatli olması ve düşme gibi durumlara çok daha fazla dikkat edilmesi gerekecektir. Bunun yanında kemik erimesi tedavisi için özellikle D vitamininde alınması ve güneş ışığından faydalanılması önemlidir.

Son olarak; bilim adamları kemik erimesine karşı kemik oluşumunu gerçekleştiren bir aşı geliştirdiler.Ve 400 kadın üzerinde yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar alındı ve ilacın gelecek 3 yıl içinde piyasaya sürülebileceği duyuruldu.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın