Sağlık

Kendi kendine konuşma hastalığı nedir ?


Kendi kendine konuşma hastalığı nedir ?: Günlük yaşantımızda zaman zaman kendi kendimize konuştuğumuz anlar vardır. Uzmanlar bu durumun oldukça normal olduğunu, aslında stres faktörünün yok edilmesinde bayağı faydalı olduğunu söylemektedirler. Fakat kendi kendine konuşma durumunun günlük hayatınızı ciddi manada olumsuz etkileyebilecek oldukça rahatsızlık verici olabildiğini belirten doktorlar böylesi durumda yapılması gereken ilk şeyin psikiyatri doktoruna başvurmaktır. Kendi kendine konuşmak nedir çeşitleri nelerdir tedavisi nasıldır isterseniz bu konu hakkında uzmanlardan topladığımız bilgiler kapsamında sizlere bilgiler sunalım. İlk başta kendi kendine konuşma durumunun genel tanımı hakkında bilgiler sunalım.

Kendi kendine konuşma hastalığı nedir ?

Birçok insan günlük hayatlarında özellikle yalnız kaldıkları zamanlarda kendi kendine konuşabilmektedirler. Doktorlar bu gibi durumun her zaman bir hastalık olarak görülmemesi gerektiğini söylemektedirler. Zira kendi kendine konuşulması, yalnız kalındığında şarkılar melodiler söylenmesi hastalık seviyelerinde bulunmadıkları müddetçe hiçbir zararının bulunmadığı psikiyatri uzmanları tarafından söylenmektedir.

Doktorlar kişinin kendi kendisiyle konuşmasında, gündelik yaşantısında yaşamış oldukları olumlu olumsuz durumların ciddi anlamda etkilediklerini belirtmektedirler. Bunlara örnek verecek olursak bireyin günlük iş aktivitelerinde yaşadığı olumsuzluklar, bireyin genel psikolojisini olumsuz etkileyerek bireyin bir müddetliğine strese ve gergin olmasına yol açabilmektedir. İşte bu durumlardan itibaren kişi teselli olarak kendi kendine konuşabilmektedir, bu sayede bulunduğu stres gerginlikten kurtulmayı amaçlar.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kendi kendine konuşma rahatsızlığı nedir ?

Türleri Nelerdir?

Psikiyatri alanında kendi kendine konuşma durumları 2 çeşite ayrılır.

  • Hastalık olarak görülen durum: Bu durumdaki kişiler kendilerini dış dünyadan tamamen kopartarak kendi ruh dünyasına kendine özgü bir hayal dünyası kurmaktadırlar. Psikiyatrideki ismiyle psikoz olan bu durumdaki kişinin mutlak olarak psikiyatrik tedavi görmesi gereklidir. Akıl hastalıkları grubunda yer alan ”psikoz rahatsızlığı” günümüzde tedavisi bulunan psikiyatri hastalıklarındandır.
  • Hastalık olarak kabul edilmeyen durum: Genelde yaşantıda bir müddetliğine özellikle, stresin yok olması amacı ile gerçekleştirilen kendi kendine konuşma türüdür. Doktorlara göre bu durumlar herhangi bir tehlike teşkil etmemekte ve günümüzde birçok kişilerde bulunmaktadır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Günlük yaşantılarında rahatsızlık verecek derecede artık kendi kendine konuşulması durumunda
İçine kapanıklık ve duygu durum ruh hali değişikliğiyle birlikte oluştuğunda olumsuz davranışlar sergilendiğinde. Kendi kendine konuşma sıkça meydana geldiğinde, kişinin bu durumu istem dışı olarak gerçekleştirdiğinde ve kişinin kendi kendine konuştuğunun farkına varmadığında hemen psikiyatri doktoruna başvurulması gereklidir.

Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Konuşma hastalıklarının tedavisinde ”psikodrama tekniğine” başvurulmaktadır. Bir tür psikolojik tiyatro uygulamasıdır. Bu uygulamayla hasta ilk olarak sandalyeye oturtulmakta ve karşısına ise boş sandalye konulmaktadır. Boş sandalyede annesinin oturduğu varsayılarak ilgili psikiyatri uzmanı tarafından hastanın karşısındaki annesi ie karşılıklı konuşması talep edilmektedir. Hasta konuştuktan hemen sonrasında annesinin yerine geçerek aynı annesi gibi cevap vermeye başlamaktadır. Bu uygulama sayesinde kişi günlük yaşantısında sosyal ihtiyaçlarını kolayca karşılamaktadırlar.
Konuşma rahatsızlığının hastalık seviyesine geldiği takdirde yapılacak tedavi yöntemi hakkında da bilgiler verdikten sonra, konu hakkındaki makalemizi burada bitiriyoruz. Bu rahatsızlığın görülmesi durumunda genel psikolojinin zarar görmemesi açısından psikiyatri doktoruna başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatarak yazımızı tamamlıyoruz.
Dipnot: Makalemiz bilgilendirme içeriklidir. Asla reçete değildir. Kendi kendine konuşma sorunu hakkında psikiyatri hekimine başvurunuz.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın