Sağlık

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir


Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir: Ortayaş üstü nesilin  daha iyi bildiği kesindir. Özellikle 80/90’lı yıllarını bilen hatırlayanlar, caddelerde sokaklarda, hemen hemen yaklaşık 1 metrelik jelatinler içinde muhafaza edilmiş, şeritler halinde ve omuzlarına asılı şekilde olan sakız satıcılarını iyi bilirler. Halk arasında her ne kadar bunlara damla sakızı deselerde aslında kenger sakızı ile yapılmış sakızdır.

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Kenger sakızı, çok eski yıllardan beri kullanılan, günümüzede, azalmış olmakla birlikte, kullanımı hala azda olsa devam eden doğal bir sakızdır. Genelde halk arasında bilinen isimleri yayla gülü sakızı, dağ sakızı, çengel, enger, kengirde bilinen diğer isimlerindendir. Latince ismi ”Gundelia tournefortii’dir”. Kenger sakızı, aynı isme sahip bitkinin kök bölgesinden elde edilmektedir. Kenger genellikle en çok İç Anadolu, Doğu Anadolu Bölge’lerinde ve Güney Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölge’lerinde, dağlık, kıraç arazilerde kendiliğinden yetişen, dikenli, otsu bir bitkidir.

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Kenger Sakızı

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Boyu 60/70 cm’ye kadar büyümektedir. Mart ve Nisan aylarından itibaren yeşillenmeye başlarlar. Nisan ve Mayıs aylarında açmaya başlar, mor renkli çiçeklerinden toplanan tohumlar dövülerek kahve yapımında da kullanılırlar. Yeşil aksamı, yemek, salata turşu yapımında kullanılır. Temmuz ayından itibaren kenger bitkisi kurumaya başlar. Eylül ayının sonlarına kadar, üç aylık zaman sürecinde de kenger sakızı elde edilmektedir. Burada dikkat edilecek püf noktası kök bölgesinin kurumamış olması çok önemlidir. Kenger sakızı üretimleri, başta Malatya Erzurum Sivas şehirlerinde yoğun olarak yapılmaktadır.

Özellikle kuruyan bitkilerden sakız elde etmek için, o bölgelerin halkı sabahın erken saatlerinde kenger otunu aramaya çıkarlar. Buldukları kenger bitkisinin kök kısımlarını ortaya çıkarmak için kök bölgesinin etrafındaki toprakları kazarlar. Siyah kökler ortaya çıktığında, bu kısımlar çaprazvari (/) bir şekilde keserler. Kesilen bu kökte yavaşça bitkinin kendi öz suyundan oluşan, süt görünümünde beyaz sıvılar çıkarak eğimin etkisiylede birlikte toprak üzerine akar. Kengerin sütü koyu kıvamda olduğundan dolayı, bitkiden yavaşça çıkan süt güneşle temas ettiğinden dolayı çabucak kururlar. Dişlere değer miktarda bitki sütlerinin çıkması, bunun kurutulması uzun saatler almaktadır. Bu esnada yeni kenger bitkileri aranarak onlarada aynı işlem uygulanır.

Kenger Sakızları Nasıl Temizlenir

Güneşin etkisiyle toprak üzerinde kuruyan bitkilerin sütü akşam üzeri toplanırlar. Sonra uzun süre yıkama işlemi uygulanır, sakızın topraktan temizlenmesine çalışılır. Çok miktarda sakız toplayanlar sakızdaki toprakların, hızlı şekilde, kolaylıkla arındırılması için kaynatma ve süzme gibi yöntemler uygulamaktadırlar. Temizlenme işlemlerinin ardından genel olarak, su dolu bir leğen içerisinde tutarak satarlar. Yada uzun jelatinler içerisinde şeritler halinde satılmaktadırlar. Kenger bitkisinden aynı gün içinde 3 defa sakız elde edilebilmektedir. Üç aylık dönemde iyi çalışan kişilerin bir kişinin 40/50 kg kenger sakızı elde ettiği söylenebilir.

Kenger sakızı kendine has özellikte sert bir yapıya sahiptir. Çiğnendikçe içindeki etken maddeleri kaybettikçe sakız ağızda yumuşamaktadır. Çiğnenmediği zamanlarda ise sakızı su içinde koruyabilirsiniz. Kenger sakızının uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için ışık almayan bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz.

Faydaları ve Yan Etkileri

 • Harika bir kan temizleyicidir, damar tıkanıklarını engellemede yardımcı olmaktadır.
 • Diş fırçası görevi görür dişleri temizler, diş etlerini güçlendirirler.
 • Antidepresan etkiye sahip olduğu söylenir.
 • Hazımsızlığı giderir mide ağrılarını önler.
 • Migrene karşı faydalıdır.
 • Patlayan kulak zarlarının onarımını yenilenmesini sağlar.
 • Karaciğerleri koruyucu etkiye sahiptir.
 • Safra kesesi taşlarını düşürmeye yardımcı olur.
 • Sert yapısı özelliğinden dolayı, yüz çene kaslarının güçlenmelerini sağlar ve yüz felci riskini azaltmaktadır.
 • Antioksidan içerikleri sayesinde kenger bitkisi, kanser tedavisinde de kullanılmaktadır. Cilt ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkiye sahip olduğu söylenir.
 • Yüksek dozda alınması karaciğer zehirlenmelerine neden olabilir. Bu durum, bitkiden yapılan yemeklerden fazla tüketmekten kaynaklanabileceği söylenmektedir.
 • Kenger sakızları sert olduğundan dolayı dişlerdeki dolgulara zarar verebilmekte, zayıf dişleri kırabilmektedir dikkat ediniz.
Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Kenger Bitkisi Otu

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Kenger Sakızı Nedir? Faydaları Ve Zararı Nelerdir

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın