Genel Nasıl Yapılır ?

Kestane Nasıl Pişirilir


Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane uzun kış gecelerinde ailenin en sevdiği yiyecektir. Yiyecek olmanın dışında bir seramonidir aslında. Çeşitli şekillerde pişirebiliriz kestaneyi nasıl seviyorsak. Haşlama, kızartma, fırın tercih sizin. Size bu yazımızda kestane pişirmenin püf noktalarından bahsedeceğiz nasıl tam kıvamında ve lezzetli kestane pişirilir paylaşacağız.  Öncelikle biraz kestane hakkında bilgi verelim. Kestane kayıngiller ailesinden olup ağacının yenebilen tohumlarıdır. Sonbaharın sonundan şubat ayı sonuna kadar kestane bulabiliriz. Yaz aylarında da kestane tezgahları nadir de olsa görülür. Toprağa gömülerek muhafaza edilen kestaneler lezzetini korumaya devam eder.

Kestane Nasıl Pişirilir

Kestane Nasıl Pişirilir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kestanenin besin değeri Kestane  yüksek oranda nişasta ve su içerir protein ve yağ oranı düşüktür. İçeriğinde lif, fosfor, protein, potasyum, kalsiyum gibi mineraller,  B1, B2 ve C vitaminlerini barındıran kestane oldukça doyurucu bir besindir. 100 gram kestane 160 cal’dir, 34 gr karbonhidrat, 3.1 gr protein, 1.7 gr yağ ve 10 gr lif içerir. Kestanenin Faydaları İçeriğindeki demir kansızlığa iyi gelir fosfor ve magnezyum da kemikler için oldukça faydalıdır. Bedensel ve zihinsel zindelik verir. İçeriğindeki yüksek lif oranı nedeni ile nişasta diğer karbonhidratlar gibi  kan şekerini tavan yaptırmaz. Alyuvarlar için gerekli olan folik asit değeri de yüksektir. Antidepresandır. Kestane gluten içermez bu açıdan da çölyak hastaları ununu da rahatlıkla kullanabilir.

Kestane tüketiminde sınırlı davranmaları gereken gruplar da vardır. Bunlar diyet yapanlar, diyabetliler, damar sertliği olanlar  ve yüksek tansiyon hastalarıdır.

Kestane Nasıl Pişirilir

Kestaneninizi ister ocakta pişirin ister fırında mutlaka soğuk suda 1 saat bekletmelisiniz. Kestanelerini yatay şekilde çok derin olmayacak şekilde çizin ve soğuk suya koyun. Bir saat beklettikten sonra ocakta yapacaksanız bir kapak örterek fırında yapacaksanız da ızgara ayarında 200 derecede pişirin. Kestanenizin lezzetini arttırmak için beklettiğiniz suyun içine bir miktar pekmez ekleyin. Piştikten sonra kestanelerinizi sıcakken bir beze sarıp 10 dk dinlendirdikten sonra afiyetle yiyin.

Haşlama kestane yapacaksanız kestanelerinizi dikey olarak yine çok derin olmadan çizin ve uygun zaman pişirin çok dağılmamasına özen gösterin bunun için düdüklü tencere kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kestanenin bir diğer hali de kestane şekeridir. Yapılışını yemek sitelerinde bulabilirsiniz. Sanırız ki kestane şekerini sevmeyen hiç kimse yoktur. Afiyetle….

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın