Sağlık

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir


Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir: Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden birisi olan kiraz sevilerek tüketilir ve saplarıda kendiside sağlık açısından çok faydalıdırlar. Yüksek seviyede A/B1 ve C vitamini içerirler, kirazın sadece kendisi değil sapları, ağacının kabuğu ve yaprakları da çok sağlığa faydalıdırlar. Kirazları yedikten sonra saplarını atmayınız. Kirazın saplarını gölgede kurutunuz daha sonrada çay yapabilirsiniz.
1 büyük su bardağı kiraz sapı çayı için 1 yemek kaşığı kuru sap kullanabilirsiniz. Kaynamış suyu kiraz sapının bulunduğu bardağa döktükten sonra 5 dakika demlemeniz yeterlidir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir

Kiraz Sapı

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir

Kiraz Sapı Çayı

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

 • Sakinleştirici etkileri vardır
 • Susuzluğu giderir
 • Böbreklere çok faydalıdır
 • İdrar söktürücüdür
 • Kanı doğal bir şekilde temizler
 • Böbrek taşı oluşumunu geciktirir
 • Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdırlar
 • Fazla sıvının vücuttan atılmasına yardımcı olur
 • Karaciğere çok faydalıdır
 • Kilo vermeye ek yardımcıdır
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır?

Kiraz sapı çayı bizim ülkemizde genel olarak zayıflamak için tüketiliyor. Genelde yakılması zor yağların metabolize edilerek vücuttan atmasını sağladığı yönünde bazı bilgiler mevcuttur. Fakat yeterince bilimsel araştırma olmadığı için ”kiraz sapı çayı zayıflatır” demek pek doğru sayılmaz. Fakat kiraz saplarının idrar söktürücü etkisi fazla suyun atılmasını sağladıkları için tartılırken avantaj sağlayabilir. Kiraz saplarının bir diğer özelliği ise yüksek tansiyonu düşürür, kalbin ve damarların aşırı çalışmasını zorlamasını önlemesidir. İdrar söktürücü etkisiyle böbrek taşı oluşumunu engeller, detoks etkisi yaratır ve toksinlerin bünyeden daha hızlı atılmasına yardımcı olurlar.

Kiraz saplarını bol suyla temizleyip yıkadıktan sonra gölgeli bir yerde bir kaç gün bekleterek kurutunuz. Sapların sonra küflenmemesi için iyice kuruması çok önemlidir. Saplar kuruduktan sonra büyük çay bardağı için 1 yemek kaşığı ”15-20” adet ölçüsünü kullanabilirsiniz. Kiraz saplarını kaynatmayınız, sapları bardağa koyunuz sonra kaynar suyu üstüne döküp demleyiniz. 5 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Demleme sürecini uzatırsanız çayın tadı acımtrak olabilir. Ekstra C vitamini için çayı sıkılmış limonla tatlandırarak içebilirsiniz. Eğer kiraz sapını aktardan, hazır olarak alıyorsanız çok kararmış koyu kahverengiye dönmüş ve incelmiş sapları almayınız. Kiraz saplarını nem almayan, kuru ve direk güneş ışığı almayan bir yerde muhafaza ediniz.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir

Kiraz Sapı Çayı

Kiraz sapı çayının sağlığa faydalarından yararlanmak için sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden önce 1’er bardak içebilirsiniz. Fazla tüketimi bünyenin susuz kalmasına sebep olabileceği için aşırıya kaçmayınız. Özellikle ishalken ve düşük tansiyon şikayetleriniz varsa kiraz sapı çayını içmeyiniz uzmanlar önermemektedirler.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın