Sağlık

Kış Aylarında El Bakımı Bitkisel Çözümler


Kış Aylarında El Bakımı Bitkisel Çözümler

Havaların soğuması ile özellikle ellerimiz ve parmaklarımız kurur, çatlar ve yıpranır. Tedaviden önce korunma önemlidir. Evden çıkarken mutlaka nemlendirici kullanımı şarttır. Evlerin ısınma sistemleri de cildimizi kurutmakta dolayısı ile ani sıcak değişimleri buna sebep olmaktadır. Ev işlerinde eldiven kullanımı da önemlidir özellikle kimyasallardan uzak durmak anlamında önemlidir. Bol su tüketimi vücudun nem dengesi isi her anlamda önemlidir. Sok sıcak ve çok soğuk su elinizin doğal yapısını tahriş eder mümkün olduğunca ılık su kullanımına özen gösterin. El ve parmak çatlakları her ne sebeple oluşursa oluşsun mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavisi yapılmayan basit gözüken el çatlakları zamanla egzamaya dönüşebilir. Unutmayın vitamin eksiklikleri de ciltte çatlaklık ve kurumaya neden olabilir. Doktorunuza durum ile ilgili bilgi verirseniz gereken tahlilleri yapacak ve gerekirse vitamin takviyesi verecektir. Çantanızda, arabanızda, iş yerinizde nemlendirici bulundurmaya ve kullanmaya devam edin. Genel bilgileri verdikten sonra bitkisel tedavi yöntemlerine göz atalım.

Kış Aylarında El Bakımı Bitkisel Çözümler

Kış Aylarında El Bakımı Bitkisel Çözümler

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kış Aylarında El Bakımı Bitkisel Çözümler

  • Çay ağacı çok iyi bir nem kaynağıdır ancak asidik yapısı ile direkt kullanımı uygun değildir. Bir miktar zeytinyağı ile bir kaç damla çay ağacını ellerinize uygulayabilirsiniz.
  • Limon en bilinen nemlendirme özelliğine sahip bitkisel çözümdür. Her gece yatmadan önce yarım limon ile ellerimize tırnaklarımıza masaj yaparak uygulayalım durulamadan bırakalım. Üstelik topuk çatlakları içinde iyi bir çözümdür.
  • Gliserin hemen hemen her nemlendiricinin temel maddesidir. Evde yapabileceğiniz ekonomik bir krem için baş maddedir. Bir tatlı kaşığı gliserin,  5 damla ozon yağı, 3 damla avokado yağını cam bir kasede karıştırıp kullan. Bu mükemmel nemlendiricinin onarıcı özelliği ile çatlak topuklara da çok faydalıdır.
  • Vazelin kullanımı da etkili olur. Gece vazelin uygulaması yapıp eldiven giyip yatarsanız sabah yumuşacık ellere sahip olursunuz.
  • Aloe vera doğal olarak %80 su oranına sahip bir bitkidir. Evinizde mutfak ortamında bile kolayca yetiştirebileceğiniz aloe vera bitkisi kusursuz bir nemlendiricidir. Üstelik ev yanıklarına birebirdir.
  • Avokado çok iyi bir nemlendiricidir. Çeyrek dilim avokadoyu elinize hatta yüzünüze direkt sürüp yarım saat bekleyip durulayın.

Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip edin…

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın