Hayvanlar Alemi

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir ?


Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir ?: Köpeklerde  gençlik hastalığı nedir öncelikle bunu açıklayarak ilerleyelim, tıp dilinde (Canine Distemper Virüs) ismiylede bilinen bulaşıcı bir hastalık ve öldürücü bir virüstür. Genelde bu virüsü kapan köpeğin hastalıktan pek kurtulma şansı azdır %20 ile %40 arasında değişmektedir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir ?

Köpeklerde Gençlik Hastalığı

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir ?

Yeni doğmuş yavru köpeklerin anneden ilk emzirme esnasında emdikleri süt, kolostrum denilen, aşırı miktarda antikor içerdiği için, bu antikorlar yavruları ortalama olarak (oniki)  hafta boyunca korurlar. Zamanından önce sütten kesilen, yeterli miktarda kolostrum almamış yavrularda bu süre en fazla (dört) haftadır. Bu nedenleki özellikle 3/12 aylık yavru küçük köpekler arasında yaygın olan hastalık, nadiren azda olsa yetişkin köpeklerde de görülebilir. Hayvanların dışkı/solunum yoluyla bulaşan bu hastalık köpekte 40/42 dereceye varan yüksek ateşle, iştahsızlık, kusma ve ishalle kendini gösterirler.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Nedir ?

Gençlik Hastalığı

Hastalığın bu kadar ölümcül olmasının nedeni yavru köpeğin bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olmasıdır. Köpeklerde gençlik hastalığının belirtileri ise genellikle enfeksiyonların oluşumundan bir hafta sonra kendisini gösterir. Kuru öksürükle başlayan hastalık sırasında burun kurulukları oluşur ve burundan sarı ve yeşil karışımı bir sulu sıvı akmaya başlar. Aynı renkte akıntılar gözlerde de başlar. Kilo kaybı, ishal ve kusma da hastalığın en önemli belirtilerindendir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Gençlik hastalığı geç zamanda fark edildiğinde tedavisi yapılsa bile ilerleyen zamanlarda yürüme ve hareket bozukluklarına, hatta kısmi yada genel felce yol açarlar. Gözlerinde ve vücutta seğirmeler, ayak altlarında deride kalınlaşmalar gözlenir.
En güvenilir iyi teşhis yöntemi kan tahlilidir. Teşhis konulduktan sonra hemen başlanan tedavi uzman veteriner tarafından klinik yada hastane ortamında yapılmalıdır. Tedavi süreçleri 10/15 gün olabileceği için haftalarca da sürebilir. Öksürük ve iltihaplanma için antibiyotik tedavisi başlanan köpeğe, ishalden dolayı kaybettiği suyu yerine koyabilmek için de serum takviyesi yapılır. Uygun gıdalar yanında bağışıklık sistemini güçlendirmek için de çeşitli ilaçlar ve vitaminlerle tedavi desteklenir.
Aşılarının zamanında tam yapılmaması köpeğklerin bu virüsü kapmalarında en önemli unsurdur. Özellikle dişi köpeklerde çiftleştirilmeden önce aşılanması gerekir vücutlarındaki antikor seviyesini yükseltir. Böylelikle yeni doğacak yavruların korunması daha kolay olur. Yavru köpek (sekiz) haftalık olduktan sonra 3 hafta arayla 3 kez aşı yapılmalıdır. Yetişkin köpeklerde ise yılda bir defa yapılacak aşı ile bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir.

Bizleri Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Başka Hayvan Sağlık Haberlerine Göz Atmak İsterseniz Katogorilerden Hayvanlar Bölümüne Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın