Genel

KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak


KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Milyonlarca kişi memur olma hayali ile girdiği KPSS sınavından sonra tercih yapma hakkını elde eden adaylar tercihlerini yaptı ve sonuçların açıklanmasını merakla bekliyor. KPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak konusu ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.  KPSS tercih sonuçları sonuc.osym.gov.tr/ adresinden sorgulanacak.

21-30 Aralık tarihlerinde yapılan KPSS tercih sonuçlarıyla ilgili henüz net bir açıklama gelmedi fakat ÖSYM’nin 8 Ocak Pazar günü yayımladığı duyuru sürekli siyeti kontrol eden memur adaylarını heyecanlandırdı.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Geçtiğimiz yıl 25 Kasım 2015 tarihinde sonlandırılan  KPSS tercihlerinden yaklaşık bir hafta sonra tercih sonuçları açıklanmıştı. Bu yıl da, Ocak ayının 2. haftasında, KPSS 2016/2 tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Bu yıl ki gecikmenin sebebinin yapılan operasyonlar ile açığa alınan kişi sayısının artması ile KPSS’ye olan talebin fazlası ile artmış olmasına bağlanıyor.

2017 yılı KPSS de geçen yıllara göre köklü değişiklikler olmasına karşın 2017 senesinde yapılan KPSS den sonra tercih yapılmayacak olması nedeni ile de 2016 yılı tercihlerinin yoğun olduğu düşünülüyor.  2017 yılı KPSS den sonra tercih ve atama yapılmayacak. Bildiğiniz üzere KPSS puanları 2 yıl süre ile geçerli.

KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2017 KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Test’inde (ÖABT) Değişiklikler Yapılacak, Konu İle İlgili ÖSYM’den Açıklama Geldi

ÖSYM resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; alan testleri, puan türleri ve ÖABT ile ilgili değişiklikler yapıldığı bildirildi. 2017 KPSS ve ÖABT Adaylarının Dikkatine başlığıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

‘KPSS’de Ekonometri Testi yer almayacaktır. KPSS Puan Türleri ekteki şekliyle yeniden belirlenmiştir. Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacaktır.

Değerlendirmede, adayın en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacaktır.”

Açıklamanın bu metni lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerdeki değişikliği kapsıyor, değişiklikler test sayısı ve sınav günleri olarak belirtildi. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ile ilgili değişikliklerden bahsedilen açıklamanın devamı aşağıdaki gibidir;

”2017 yılında ÖABT; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacaktır.

MEB tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacaktır.” denildi.

KPSS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

KPSS Soru Sayısı ve Süreleri ile İlgili, ÖSYM’nin Resmi İnternet Sitesinde Yayımlanan Tablo

ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanan tablo ile, test soru sayıları ve verilecek süreleri yayınlandı. Buna göre, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri 60’ar soru toplam 120 soru ve toplamda 130 dakika, Eğitim Bilimleri test soru sayısı 80, verilen süre 100 dakika, İşletme test soru sayısı 40 ve verilen süre 50 dakika, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler ve Hukuk test soruları 40 ve verilen süre 50 dakika, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi test sorusu sayısı 50, verilen süre 75 dakika olarak belirlendi ve ilgililere duyuruldu.

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın