Genel

Kürtaj nedir?


Kürtaj nedir:  Kürtaj yada daha doğru söylemiyle “küretaj”, genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir hamileliğin tahliyesi anlamına gelir. Tıbbi literatürde hamilelik terminasyonu, hamilelik sonlandırılması veya dilatasyon-küretaj olarak da geçmektedir.

Halk içinde küretaj (kürtaj); kurtaj, kürtaş, kurtaş gibi isimlerle de karşımıza çıkabilir.
İstenmeyen hamilelikleri engelleyebilmek için ilk olarak modern aile planlaması yöntemleri faal olarak uygulanmalı ve buna rağmen istenmeyen bir hamilelik söz konusu olursa son çare kürtaja karar verilmelidir.

Kürtaj nedir

Kürtaj, hamileliği bitirmek için uygulanacağı gibi düşük yapan kişilerde görülen rahim içinde bebeğe ilişkin parçalar kalırsa, yani hamileliğe bağlı rahim içi materyal tam olarak atılamadıysa bunları onarmak için de yapılır. Bu operasyonun adı “Retansiyone küretaj” diye bilinir.
Küretaj, diğer bir anlamda bütün rahim içinin temizlenmesi durumudur. Buradaki operasyona ise”Probe Küretaj” denir. Yapılan küretaj sonrasında kanama kesilir ardından rahim içinden alınan parça patolojiye gönderilerek kanamaya neden olan durum araştırılır. Yani uygulanan operasyon ile hem tanı hem de tedavi bir arada gerçekleşmiş olur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kürtajda ülkemizin yasal boyutu nedir?
Hamilelik sonlandırılması amacıyla uygulanan kürtajlarda (legal küretaj) yasal sınır ülkemiz için 10 hafta sınırlıdır. Son regl tarihi, son reglin ilk (başlangıç) günüdür. Hamilelik bu hamilelik haftasına uymuyor ise anne ve babanın izni olsa bile resmi kurumlarda yapılması yasaktır.
Fakat hamileliğin sürdürülmesi anneyi hayati bir tehlike içine sokuyorsa, örneğin annede şiddetli kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, astım veya hipertansiyon gibi bir durum söz konusuysa işlem olmayabilir.
Kürtaj öncesi; yapılan bir ultrasonla hamileliğin büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi (lokalizasyonu) tam anlamıyla belirlenir ve hastanın tıbbi öyküsü alınır. Daha sonra izlenecek yollar hastaya ayrıntılı ve net bir şekilde anlatılır . Bu sayede işlemden önce hasta psikolojik olarak rahatlar.

Küretaj operasyonu genel anestezi ile yapılırsa hastanın operasyondan 4-5 saat öncesinden beri aç ve susuz olması istenir.
Lokal anestezi ile kürtaş girişiminde hastanın açlık veya susuzluk durumuna bakılmaz. Lokal anestezili girişim, hastanın rahim ağzı tarafına yapılan uyuşturucu ilaçlarla operasyonun yapılmasıdır. Bu durumla genel anestezi riskleri alınmamış olur fakat hastalar genel anesteziye göre daha çok ağrıya maruz kalabilirler.

Kürtaj nedir – Kürtaj operasyonu nasıl gerçekleştirilir?

Kürtaj uygulaması için hasta muayene edilir. Daha sonra eğer genel anestezi yapılacaksa bir anestezi uzmanı yada teknikeri tarafından uygulanacak operasyon ile ilgili hastaya bilgi verildikten sonra kolundan damar yoluna girilir. Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde işlem olup belki de tüm operasyon sırasında görülen tek ağrı olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan verilerek hastanın uyutulması sağlanır. Hasta uyutulduktan sonra rahim ağzını görebilmek için “spekulm” adı verilen aletle vajen açılır. Rahim içine girilerek hamilelik materyali tamamı gelinceye dek çekilir (aspire edilir). Bütün bu operasyon genel olarak sadece birkaç dakika sürer ve operasyondan hemen sonra hastanın uyandırılması sağlanır.

Kürtajın oluşturabileceği riskler nelerdir?
Kürtaj cerrahi bir girişim olmakla birlikte bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında riskleri yok denecek kadar azdır. Ancak bazı riskler de taşımaktadır.
Bunlar:
Rahim ve barsak delinmeleri
Kanamalar
Hamileliğin sonlanması hiç edilemeden kalması
Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması
Operasyon sonrasından rahim içinde enfeksiyon gelişmesi (endometrit)
Anesteziye bağlı sorunlar çıkabilir.
Rahim içi dokunun (endometrium) tahribi yada rahim içinde yapışıklıkların oluşması (Asherman sendromu) sonucunda regl görememe yada reglinin azalması.

Operasyonun uygulandığı ortamın steril (mikroptan arındırılmış) olması çok önemlidir.
Hamileliğin tam olarak sonlandırılamaması rahime ait anatomik değişikliklerden veya hamileliğin çok erken bir haftada sonlanması durumuna bağlı olabilir. Genel olarak önerilen en az 7- 10 gün regl gecikmesi sonrasında operasyonun yapılmasıdır. Operasyon yapılmadan önce hamilelik ultrason yardımıyla rahim içinde gözlemlenebilir şekilde olmalıdır. Bu sayede hamileliğin bir “dış gebelik” olmadığınıda görebiliriz.
Kürtaj esnasındaki kanamalar ise çoğunlukla “atoni” diye adlandırdığımız rahim içeriğinin boşaltılması sonrasında rahim kasının iyice kasılamaması halinde olur. Özellikle büyük hamileliklerde meydana gelen bu olay damar yolundan verilen bazı ilaçlar ve rahime uygulanan masajlarla eski haline getirilebilir. Kanama, rahim kasının (myometrium) kasılması ile bitecektir.
Bütün bu sorunların olma ihtimali, operasyonun tecrübeli doktorlar tarafından dikkatli ve hijyenik yerlerde yapılmasıyla yok denilecek kadar düşüktür.

Kürtaj işleminden sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Genel anesteziyle uygulanan kürtajlar da ilk gün için biraz sersemlik hissi, bulantı, halsizlik, hafif kasık ağrısı ve hafif kanama olması doğaldır. Bu gibi şikayetler birkaç saat sonra azalacaktır.
Kürtajdan sonra 2-10 gün arası hafif, pıhtısız vajinal kanamalar görülebilir. Bazen operasyondan sonra hiç kanama görülmeyebilir ama bazen de belli zamanlarla ara ara kanama sorunları olabilir. Kanamanın gün geçtikçe azalması ve sonra kesilmesi beklenir.
Genel anestezi ile gerçekleşen operasyondan bir saat sonra yeme içme başlayabilir. Yalnız alınan ilk gıdalar hafif, az yağlı, tuzlu ve sıvı gıdalardan zengin olmalıdır. Çorba türü yada kahvaltı türü besinler tercih edilebilir. 3-4 saatlik bir zaman içinde bulantı gibi sorunlar görülmezse normal gıda alımına devam edilebilir.
İşlem sonrası doktorun yazdığı ağrı kesici (analjezikler) ve antibiotikler zamanında alınmalı ve kullanılmalıdır.
Enfeksiyon oluşmaması durumu için 10-15 gün arası ilişkiye girilmemelidir.
Ancak düşük sonucu yada ölü bebek sebebiyle kürtaj uygulanmışsa en az 3 ay süreyle aile planlaması yapılarak korunma önerilir. Bu süre içinde rahim eski haline gelebilir.
Kürtajın ardından banyo yapılmasının bir zararı yoktur. Ancak enfeksiyon kapılması riski için vajinal duş alınmaması gerekir.

İşlemden sonraki ilk regl ne zaman gerçekleşir?

Operasyondan yaklaşık bir ay sonra normal regl meydana gelecektir. İlk reglde birkaç günlük gecikme durumu normaldir.
Kürtaj harici bir düşük hapı var mıdır?
Kürtaja seçenek olarak dünyada ”düşük hapı” deneyleri yapılmaktadır. Fakat daha dış piyasaya sürülmemiş ve ülkemizde de bulunmamaktadır.
Regl gecikmesinde alınan söktürücü iğne yada haplar ise bir hamileliğin meydana gelmesi konusunda hiç bir etki göstermez ve regl olmaya neden olmaz. Regl olma amacı ile kullanılan bu tür ilaçlar boş yere vücuda yüksek dozda hormon alınmasına neden olmaktadır.
Devam eden hamilelik durumunda tek seçenek kürtaj veya doğurmaktır.

Operasyon sonrası ne zaman spiral takılabilir?
Spiral takılması kürtaj operasyonunun hemen sonrasında aynı seansta yapılabileceği gibi operasyondan bir ay sonra normal regl döneminde de yapılabilir.
Spiralin normal bir biçimde uygulanabilmesi için rahim ağzında yara (erozyon) yada iltihap (cervicit) bulguları bulunmamalıdır. Fakat bu bulgular olursa öncelikle onların tedavi edilmesi gerekir. Bununla beraber kürtaj yaptıracak kişilerde daha önceden nedeni belli olmayan regl düzensizlikleri yada kasık ağrıları olmaması gerekir.

kürtaj nedir
Bekarete zarar gelmeden kürtaj işlemi gerçekleşir mi?
Bir genç kızın bekareti bozulmadan partneri ile tam olarak ilişki yaşamadığı halde (sürtünmeyle) hamile kalması mümkündür. Çünkü spermlerin yüzme özellikleri bulunur.
Düşük ihtimalli bu olaydan sonra ise akıllara ilk gelen soru “kızlık zarına zarar vermeden kürtaj operasyonunun gerçekleşip gerçekleşmemesidir”.
Sorunun cevabı ise kızlık zarının anatomik yapısına bağlıdır.Yani, kızlık zarı (hymen) yüksek kenarlı yapıya sahip değil de alçak kenarlı ve içine girmeye elverişli ise kızlık zarı zarar görmeden operasyon yapılabilir.

Bu yazımızda Kürtaj nedirKürtaj operasyonu nasıl gerçekleştirilir? konusuna yer vermeye çalıştık.

Facebook Fan sayfamız üzerinden bizleri takip ederseniz, yayınlanan konularımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın