Hayvanlar Alemi

Kuş Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

kuş bakımının püf noktaları

Uzmanalan ekibi olarak kuş bakımının püf noktaları konulu yazımızda kuşların yaşam alanları ve koşulları ile ilgili tüm ayrıntıları sizlere sunacağız. Umarız faydalı bir paylaşım olur.

Kuş Bakımının Püf Noktaları Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuşlar İçin Barınak: Kafesler Evde çoğu zaman kapalı tutulmak istenen kuşlar için mümkün olan en geniş kafesleri kullanmak tavsiye edilir. Kafesin kus tarafından bükülemeyecek veya sökülemeyecek saglamlıkta, toksik olmayan materyalden ve kolay temizlenebilir, korunaklı olması gerekir.
Materyal bakımından metal: temizlenmesi, dezenfeksiyonu kolay, ve kuşun vereceği zarara dayanıklı olabilmesi bakımından en uygun seçim budur. Sınırlı kapalı zamanlar için uygun büyüklükte kafes, bütün vücut gergin durumdayken kenarlara temas etmeyecek boyda olmalıdır. Çoğu vakada ise kafes yüksekliginden daha derin olmalıdır ki, kanallar açık tutulduğunda yeterli alan sağlanabilsin.

Uzun kuyruklu kuşlar için yeterli yükseklik de sağlanmalıdır. Kafes telleri arasındaki mesafe ise kuşların kafasının teller arasına giremeyeceği ölçülerde olmalıdır. Kafesin kapısı, bir elin rahatça girebileceği ve kuşun kolaylıkla dışarı çıkarıp geri konulabileceği büyüklükte olmalıdır. Kapının mandalı kuşlar tarafından açılamayacak şekilde emniyetli olmalıdır mutlaka.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

kuş bakımının püf noktaları

  • Muhabbet kuşları hareket etmeyi sever, bu yüzden kafes yüksek ve geniş olmalıdır. Kanarya ve ispinozlar ise ucmayı sever ve ucmaya elverisli, genis ve uzun kafeslerde bakılmalıdırlar. Ekvator kuşlarının ihtiyacı  ise tepelerinin ve uzun kuyruklarının kırılmayacağı kadar yüksek kafesler olmalıdır. Şekil bakımından; kare veya dikdörtgen kafesler temizlenmesi daha kolay ve kuş için daha güvenlidir. Kafesle köşe sayısı arttıkça uçuş alanı daralır ve bağlantı bölgeleri güvenliği bozar.
  • Kuş kafeslerinde sürgülü taban tepsileri oldukça sık kullanılır. Bu parça; kolay hareket ettirilebilir ve temizlenebilir olmalı ki yerleştirildiğinde veya çıkarıldığında kuşun kaçabileceği bir boşluk kalmasın.

Kuş Kafesin Konumu Nasıl Olmalıdır?

Kafes, kuş tünegindeyken göğüs hizasında olacak sekilde yerleştirilmelidir. Bundan daha alçak olması, kuşun heyecanlanmasına ve kendini savunmasız hissetmesi ne neden olur. Göğüs hizasından yükseğe de yerleştiril memelidir, çünkü yükseklik, kuşlarda üstünlük anlamına gelir. Dogada daha baskın kuslar daha yükseğe tünerler. Kuş, güneşli ve hava akımı olmayan bir bölgeye yerleştirilmelidir.

Kuşların yeni bir çevreye alışması için ilk hafta hariç olmak üzere, aktivitenin çok olduğu bir yere yerleştirilmeleri daha faydalıdır. Direkt gün ışığı almaları kuşlar için iyi bir etkiye sahip olmakla birlikte sıcak yaz günlerinde fazla ısınmamalarına mutlak dikkat edilmelidir.

Kafes Altlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gazete kağıtları, kağıt havlular ve genelde odun parçaları, mısır kırıntıları,kedi kumu gibi substratlara tercih edilir. Ahşap parçaları ve talaş, toz yapar ve kuşun solunum yollarını irrite edebilir. Gazete kağıdı gibi materyallerin kullanımı ile dışkıların görünümü günlük olarak daha kolay izlenebilir.

Tünekler

Kuş bakımının püf noktaları arasında tünekler önemli bir yer alır. Temiz, kolay değiştirilebilir, uygun ölçülerde olan doğal ağaç dalları kullanılmalıdır (örneğin narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı vs.). Böylece kuş hem tüneyebilir hem de bulunduğu dalı çiğnenebilmektedir. Doğal ağaç dalları, düzgün olmayan şekilleri sayesinde kuş tutuna biliyorken ayağın değişik bölgelerine basınç yapabilir.

Dallar hazırlanırken, kafese uygun ölçülerde kesilmeli, deterjanlı suyla fırçalanmalı, iyice durulanmalı ve güneşte kurutulmalıdır. Aynca böcek yumurtaları bakımından kontrol edilmeli, bunlar temizlenmelidir (kafeste yumurtalar açılabilir). Beton tünekler kuşların gagalarını ve tırnaklarını törpülemesi için uygun özelliktedir. Plastik tünekler ise kaygan oldukları ve yendiğinde medikal problemlere yol açtıkları için tavsiye edilmemektedir. Kumlu kağıtlar (tünek törpü kağıtları) kuşun ayağım çizeceğinden kullanılmamalıdır.

Yemek ve Su Kapları

Derin kaplar yerine geniş çanaklar kullanmak yemeğin daha çekici sunulmasını sağlamakta ve kuşun yemleri yemesi için teşvik edici olmaktadır. Normal tırmanma yetenekleri olan sağlıklı kuşlar kolaylıkla yemek ve su kaplarına ulaşabilirler bu nedenle kapları tüneklerin yanına yerleştirmek gerekli olmayabilir. Paslanmaz çelik, pismiş toprak ve sert plastik malzemeler kuşun sağlığı için gereken temizlik ve dezenfeksiyona karşı aslında oldukça dayanıklıdır. Su, bir tabakta veya kobaylarda kullanılan tüplerde de verilebilir. Kuşlar genellikle fazla yer ve can sıkıntısından yiyecek kaplarını çiğnerler.

Oyuncakları Nasıl Seçilmelidir

Oyuncaklar kuşlkuş bakımının püf noktalarıarın zihinsel egzersiz oluşturması açısından çok yararlı olup onları fiziksel egzersize teşvik eder ve gaga soyulmasını da kolaylaştırır. Ne var ki bu oyuncaklar seçilirken kuşun güvenliği düşünülerek özenle seçilmelidir. Çiğnenebilir oyuncaklar genellikle ağaç dallarından, cam kozalağından, köpekler için üretilmiş işlenmemiş deriden çiğneme oyuncakları, doğal fiber ipler ve yumuşak beyaz çam gibi maddelerden oluşmaktadır.

Aksesuarlar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta  ise  kafesteyken bile kuşun uçabileceği ve nesnelere çarpmadan hareket edebileceği yeterli alanın bulunmasıdır.

Hafta içinde farklı oyuncakları bir kaç günde bir değişmek suretiyle  kullanmak kuşun ilgisinin devamını sağlar. Sıkılmış bir kuş çeşitli sağlık problemlerine karşı risk altındadır. Oyuncaklar güvenli oldukları sürece mümkün oldukça çok çeşit kullanılabilir.

Kafes örtülerinin amacı nedir

Kafes kapları, kuşa uyku zamanının geldiğini ve sessiz olması gerektiğini işaret eder. Kafesin örtülmesi asla ceza amaçlı kullanılmamalıdır ve uyku saatleri dışında kafes asla örtülmemelidir.

Sıcaklık ve Nem Nasıl Olmalıdır

Kuş bakımının püf noktaları‘ndan biride yaşayacağı ortamın özenle seçilmesidir. Sağlıklı bir kuş genellikle sahibinin yaşadığı ısıyı tolere edebilir. Ortam ısısındaki ani değişimler kuş için potansiyel tehlike oluşturabilir. Fakat kuşlar genelde geniş bir nem aralığına uyum gösterebilme kapasitesine sahip olmakla beraber,  tropikal iklimlerden gelen kuşlar evde lokal nem artışlarından fayda sağlarlar. Bu durumda tüyleri kuruyana kadar kuşu sıcak tutmak gereklidir.

Işık ve Temiz Havanın Önemi

Sık sık temiz havaya ve direkt gün ışığına çıkarmak çok faydalı olacaktır. Eğer uygun havalarda kuş kafesiyle birlikte dışarı çıkarılırsa, gölgeli bir nokta sağlanmalı ve hava alması önemlidir.

Gizlilik

Kuşların çoğu kafes içinde güvenlik hissini arttıran gizlenme noktalarına ihtiyaç duyar ( kağıt kutusu, kuş yuvası, vs.). Mesela özellikle küçük olan  kuşlar için yuvalar saklanma amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu kutular kafesin tavanına yakın olarak tutturulmalıdır.

Aktivite İhtiyaçları

Uygun türler için, evde uçmak veya kafesten  salınmak gibi egzersiz imkanları sağlanabilir. Kuşların çoğu akıllı, aktif hayvanlardır ve kafesin evde aile aktivitesine yakın noktalara yerleştirilmesi gerekir. Fazla sosyal olmayan türler daha sakin bir yere yerleştirildiğinde daha rahat edebilir.

kuş bakımının püf noktaları

Hijyen Nasıl Olmalıdır

Kafesteki bütün nesneler sıcak sabunlu suda veya bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olmalıdır. Dezenfeksiyon amacıyla 1 galon suya 1/2 kapak çamaşır suyu kullanılabilir. Kafes altlığının ve kapların hergün temizlenmesi hem besin bozulmalarıyla ilgili problemleri önler hem de hastalıkların potansiyel tehlikelerine karşı kuş sahibini uyarır.

Kafesin tam temizliğinin haftada bir yapılması yeterlidir. Kokulu temizleyiciler kuşların solunumuna zarar verebilir. Bütün nesneler sıcak sabunlu suda veya bulaşık makinesinde yıkanmalıdır.

Kuş bakımının püf noktaları hakkında yazmış olduğumuz makalenin sonuna geldik. Konu ile ilgili sorularınız için lütfen yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Benzer konularda yazılarızı takip etmek için Hayvanlar Alemi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın