Nasıl Yapılır ?

Kütükte istiridye mantarı nasıl yetiştirilir ?


Uzmanalan ekibi olarak istiridye mantarı nasıl yetiştirilir konu hakkında bilgi vereceğiz. İstiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanma şansınız varda bulunmakta. Ayrıca kütükte istiridye mantarı nasıl yetiştireceğiniz hakkında size detaylı bilgi vereceğiz. İstiridye mantarı hakkında makalemizi incelemeye başlayalım.

Son yılların trend girişim kollarından birisi olan istiridye mantarı yetiştiriciliği farklı şekillerde üretim olanağı olan bir iş koludur. Üstelik hobi amaçlı da bir çok kişi evinde istiridye mantarı yetiştiriciliğine merak salmış durumdadır.

Kütükte istiridye mantarı nasıl yetiştirilir ?

Kütükte istirdye mantar yetiştirmek hem zahmet hem de zaman açısından ticari amaçlı çok tercih edilmez ancak kütükte yetişen mantarlar çok daha kaliteli ve lezzetli olur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kütükte istiridye mantarı aşılama yöntemi

Bakalım kütükte istiridye (kayın) mantarı nasıl yetiştirilir. İki ana yöntem ile kütükte istiridye mantarı yetiştirebilirsiniz. Bunlardan birisi kütüklerinize kapak açarak aşılama diğeri ise dübel çakma şeklinde olur.

istiridye mantarı dübel açarak nasıl aşılama yapılır?

Kütükte istiridye mantarı nasıl yetiştirilir ? konumuz ile ilgili sizlere anlatacağım ilk aşılama yöntemi için 8-10 cm aralıklarla çapraz olarak misel dübellerinizin boyutuna uygun olarak matkap uçu ile delikler açmalısınız. Miselleri aşıladıktan sonra üzerine erittiğiniz bir mumu fırça yardımı ile sürerek hava almasını engellemelisiniz. Bundan sonraki aşamaları bir alt konuda anlatacağımız gibi olacaktır.

istiridye mantarı kütüklere kapak keserek aşılama yöntemi

Bu yöntemde çapı 5 cm den daha kalın tercihen kavak ağacından 50 cm’lik kütükler kesmek ile başlayın.  Bu kütüklerinizin üstten 5 cm kesip kapak haline getirin. Kütüklerin taze kesilmiş olması ürünün hasat zamanı açısından önem arz eder. Kapaklarınızı keserken hem kütüğe hem de kapak kısmına bir kalemle işaret koymayı unutmayın ki kapağı kapatırken kapak ve kütük tam otursun.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra gelelim aşılama işlemine. mantar tohumlarını internet üzerinden temin edebilirsiniz dilerseniz de kendi tohumunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu konu  ile ilgili bir yazı yazacağız sayfamızı takip edin. Tohumlarınızı tek bir katman olacak şekilde kütüğünüzün ortasına yayın kenarlarda 1,5cm kadar açıklık bırakın ve o bölgeye kütüğünüzü keserken çıkan talaşı yayın ve bir sprey yardımı ile üstünü tamamen sulayın.

istiridye mantarı nasıl yetiştirilir

Buraya kadar tamamsa şimdi kapağı kapatma zamanı. İşaretlediğiniz kapak ve kütükleri üst üste getirip uygun boyda 3-4 adet çivi ile kapağınızı kütüğe sabitleyin. Bundan sonra bu kapak hiç açılmayacağı için sıkıca bu işlemi yapın. Kapak ve kütüğün bağlantı noktasını kağıt bant veya streçfilm ile kapatın, kütüğünüzü bir miktar nemlendirin ve siyah büyük bir çöp torbasına kütüğü oturtup torbanın içini bir fısfıs yardımı ile iyice ıslatın. Poşetin ağzını bir bant yardımı ile içindeki havayı alarak kapatın ve 1 ay boyunca asla açmayın. Hava sıcaklığının 13-20 derece arasında olduğu bir ortamda kütüğünüzü bu şekilde bekletin. Bir ayın sonunda poşetinizi açın açtığınızda kütüğün üstünü ve yanlarını beyaz bir örtünün kapladığını yada beyaz mantarlaşmaların olduğunu görmelisiniz bu olmuş ise mayalanmanız gerçekleşmiş demektir.

Bu aşamada artık kütüğünüze gereken şey nem, ışık ve temiz havadır. Kütüklerinizi günde 12 saat ışık görecek şekilde konumlandırın. Sıcaklık minimum 13 derece olmalı ve nem oranı da %60 ın üzerinde olmalıdır. Nemlendirme için tabana koyacağınız toprak yada leğen içine koyacağınız toprağı ıslatarak yapabileceğiniz gibi kütüklerin üstüne ıslak sünger koyarak da kütüklerinizin su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Bu anlatmış olduklarımız hobi olarak yapabileceğiniz hatta ev ortamında bile yapabileceğiniz uygulamadır. Ticari olarak düşünüldüğünde yer, havalandırma, nem kontrolü gibi ihtiyaçları çeşitli makina ve teçhizat ile gerçekleştirmek durumunda olacaksınızdır.

Uygun ortamda yaklaşık 1,5 ay sonra ilk hasadı gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı bir kütükten 3-4 yıl boyunca verim almanız mümkündür.

Kayın Mantar Yetiştirme Eğitimi

Kayın Mantarı ( istiridye mantarı ) yetiştirilmesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Güdül istiridye mantarı eğitimi hakkında aşağıdaki videoyu izleyebilir ve daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Zevkli olduğu kadar kazançta sağlayan bu iş için tüm sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın