Nasıl Yapılır ?

Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir


Evet beyler, beyler diyoruz çünkü arabalarına kendileri kadar önem veren kişiler erkeklerdir. Arabalarını temizlemek, yıkamak, aksesuar eklemek büyük keyiftir. Ancak bazen kendi yapamayacaklarını düşündükleri işlemlerde olabilir bunun için profesyonel yıkama merkezlerine tonlarca para harcayabilirler.  Bunlardan birisi matlaşmış araba farı sorunudur.  Bizde size bir kaç adımda  Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir anlatacağız.

Araba farları darbelere dayanıklı  polikarbon camdan üretilir ve çiziklerden ve dış etkenlerden korunmak içinde akrilik ile kaplanır. Yalnız zamanla bu akrilik en çok da güneş ışınları nedeni ile özelliğini yitirir ve camı koruyamaz hale gelir. Bunun sonucu da camda matlaşma, sararma oluşur ki bu farın görüş kalitesini etkiler. Bazen far sönükmüş gibi ışığı geçiremez hale gelebilir. Peki ya Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir

Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir

Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Matlaşmış araba farı nasıl temizlenir

Gereken malzemeler, ince su zımparası (eğer çizikler derin ise 300-600 numaraya kadar zımpara kullanılabilir) El tipi polisaj makinası, uygun sünger, sıvı pasta, plastik cilası ve maskeleme için kağıt bant.

İşlem sırasına göre;

Öncelikle farınızı güzelce kağıt bant ile maskelemelisiniz, kaportayı kapatacak şekilde bu işlemi yapmalısınız ki aracınızın boyası işlemden etkilenmesin.

Çiziklerin derinliğine uygun zımparayı seçtikten sonra küçük parça halinde kesip ıslatarak fazla basınç göstermeden zımparalamaya başlıyoruz zımparanıza gelen katmanlar far yüzeyini matlaştıran kir ve akriliğin yüzeyidir. Farı zımparaladıkça daha da matlaşacaktır korkmadan deva edin. Eğer orta kalınlık bir zımpara seçmişseniz daha ince bir zımparaya geçin ve zemin pürüzsüz olana kadar bu işleme devam edin. İşle bittiğinde farınızı yıkayın ve çok iyi kurulayın.

Şimdi sırada pasta işlemi var bu işlem farın yüzeyini iyice temizlemek için kullanılır arzu ederseniz bu aşamayı atlayabilirsiniz. Pastayı süngerinize alın ve ağır devirde polisaj ile uygulayın.

Pasta işleminden sonra son işlem ciladır. Cilanızın plastik cilası olması şarttır. Cila yaptığınız işlemin korunması için bir nevi akrilik görevi görecektir. Cilayı temiz bir süngere alın ve polisaj makinesi ile yedirerek uygulayın veee mutlu son farlarınız arabanız fabrikadan çıkmış kadar parlak.

Eğer farlarınızın iç kısımlarında toz, kir vs var ise farları çıkartıp içlerini silmelisiniz.

Bu işlem ile yaklaşık 150 tl masraftan kurtuldunuz bile…

Daha fazlası için Facebook fan sayfamızı takip etmeyi unutmayın…

 

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın