Sağlık

Meme kanserinin belirtileri nelerdir


Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Memenin aslında tek bir hastalığı vardır, önemli ve acil tedavi gerektiren, oda meme kanseridir. Dolayısı ile doktorlar her hasta için meme kanseri olup olmadığını anlamaya çalışmaktadırlar. Yapılan muayeneler, tetkikler hepsi, hastanın meme kanseri olup olmadığını anlamaya yöneliktir.

Meme kanserinin en erken belirtisi ve en sık görülen belirtisi, ele gelen kitledir. Hastaların genelde %80-%90 ındaki başvuru şikayetleri, memelerindeki ele gelen kitledir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

meme kanseri belirtileri

Bunun dışında, meme kanserinin belirtileri;

  • Meme cildinin portakal kabuğunu andırır şekilde girintili çıkıntılı bir hal alması,
  • Meme başının içeriye doğru çekilmesi
  • Meme cildinin içeriye doğru şeklinin bozulması
  • Meme başından gelen akıntılar, özellikle kanlı akıntılardır.

Bunlar meme kanserinin, erken dönemde en sık görülen bulgularıdır.

Meme kanserinde eğer geç kalınmış ise, vücuda yayılmasına dair yada lokal genişlemesine dair, başka bulgularda ortaya çıkabilir.

Meme kanserinin ileri dönem belirtileri

  • Koltuk altında büyük bir kitlenin hissedilmesi
  • Memenin üzerinde, iyileşmeyen açık yara ve ağrılar olması
  • Kanser hücresinin  vücuttaki diğer organlara ya da kemiklere yayılması.

Tek dileğimiz bu hastalığın belirtileri bulunmasın ve sonrasında yaşanan süreçleri hiç bir kimsenin yaşamasını istemeyiz. Bunun için sıklıkla aile hekimi yada doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyiniz.

Bu durum ve süreci annem yaşadığı için, zorlu bir süreç olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. İlerlemiş bir hastalık durumunda, kanserli meme alınarak, meme çevresi temizleniyor ve daha sonrasında kemoterapi dönemi başlıyor. Kemoterapi döneminde ilacın etkisi ile saçlar dökülüyor. Daha sonrasında dökülen saçların yerine daha gür bir şekilde saç çıkıyor ama o anı kimselerin yaşamamasını isterim.

Eğer bir kadın, düzenli olarak yıllık kontrolünü yaptırıyor ise, meme kanseri bulguları ortaya çıkmadan önce yani yukarıda bahsettiğimiz kitle yada diğer örnekler, eline gelmeden önce, son teknoloji cihazlarında yardımı ile doktor, böyle bir durumu görerek, daha bir kaç milimetre boyutunda iken yakalayabilir. O zaman da yapılan tedavi, daha başarılı ve sonuç çok daha iyi olur.

Unutmayın ki meme kanseri erken tedavi edilebilir bir hastalık olduğundan dolayı kontrollerinizi ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Konularımızdan anında haberdar olmak için facebook fan sayfamızı beğenirseniz seviniriz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın