Nasıl Yapılır ?

Aşılı Meyve Dikim Zamanları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bu konumuzda sizlere meyve fidanlarının dikim zamanları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Meyve Fidanlarının Dikim Zamanları ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Meyve fidanı dikerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biride meyve fidanının dikim zamanıdır. Meyve fidanlarında tüplü olarak tabir edilen meyve fidanları yılın on iki ayı dikilebilmektedir. Fakat açık kök fidanlarda ise yani sezonsal olan fidanlarda ise kasın ayının son haftası ile  Nisan ayının üçüncü haftasına kadar dikim yapılabilmektedir.

meyve fidanlarının dikim zamanları

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Tüplü meyve fidanlarında dikim zamanı neden önemli?

Açık kök meyve fidanlarında fidan uykuya yatmadan önce dikim yapılamaz. Çünkü fidanın yaprakları hala üzerinde olduğu için yaprak dökmesi gerekmektedir. Yaprakları üzerinde olan fidan hala çalışıyor demektir. Yani sürekli su ihtiyacı ve besin ihtiyacı ister.

Eğer fidanı yapraklı olarak sökersek, fidan hala su isteyecektir bu yüzden kendi içinde bulunan suyu tamamen bitirecektir ve bunun sonucundada kuruyacaktır.

Bu yüzden açık kök fidanlarda kasım ayının son haftası ile nisan ayının üçüncü haftasına kadar dikebiliriz. Tüplü fidanları ise yılın on iki ayı hiç bir sıkıntı olmadan, üzeri yapraklı olsa dahi dikilebilir.

Fidan Dikmenin Püf Noktaları

Öncelikle mutlaka sertifikalı fidan tercih edilmelidir. Sertifikalı fidan demek; bakanlık tarafından kontrolleri yapılmış, mutlaka ismi doğru, hastalık ve zararlıdan uzak fidan demektir. Bir fidanın gelişimi ve meyve vermesi tam anlamıyla 3-4 yıl sürmektedir. Bu kadar zaman verilen emeklerin boşa gitmemesi açısından sertifikalı üretim yapan işletmelerden almayı tercih etmeliyiz.

Sağlıklı ve İyi Fidan Nasıl Olur

Mutlaka küçük fidan tercih edilmelidir. 1 yaşındaki fidanlar ideal fidanlardır. Çünkü çevre koşullarına adapte olabilmesi için fidanın çok daha az su kaybetmesi gerekiyor dikimden itibaren.

Dikimi Yapılan Fidanların Mesafesi

Fidan dikiminde bir önemli konu ise , dikerken iki fidan ara mesafesidir. Uzmanlar ara mesafe olarak 8 ile 10 metre aralığı önermektedirler.

Fidan çukura oturtulup, üstü toprak ile doldurulduktan sonra, toprağı sıkıca çiğniyoruz ki, toprakta hava kalıp bitkinin kökleri hava almasın ve bitkinin kurumasına engel olmak için.

Dikimi yapılan fidanlara mutlaka can suyu verilmelidir.

Güncel bilgilerden anında haberdar olmak için facebook fan sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın