Teknoloji

Motor Yağı Neden Eksilir


Motor Yağı Neden EksilirMotor Yağı Neden Eksilir , motor yağı eksilmemesi için nelere dikkat etmemiz gereklidir

Günümüz motorlarındaki teknolojik gelişmelere paralel, motorların güçleri devirleri ve buna benzer bir sürü özelliği artmış durumdadır. Bu nedenle motor teknolojisindeki değişiklikler nedeniyle yağ sarfiyatları da bir miktar üst düzeylerde , yani bugünkü motorlarda el kitapçığı en doğru kaynaktır.

Aracın markasına ve özelliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte 300 gram ile 1,5 litre 1000 kilometredeki sarfiyatlar normal karşılanabilir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Motor Yağ sarfiyatını kontrol ettiğimizdeki bizim kriterimiz şu olmalı ; 1000 kilometrede bir yapmış olduğumuz yağ kontrolündeki sarfiyat miktarının değişmemiş olması gerekmektedir.  Bu miktarın değişmemesi motorumuzun yağ sarfiyatının normal olduğunun bize göstergesidir. Eğer her kontrol ettiğimiz 1000 kilometrede yağ sarfiyatımız artış gösteriyor ise bunu takip etmemiz lazım ve aracımızı kontrol eden firmaya bu durumu açıklayarak kontrolünün yapılmasını istemelisiniz.

Sarfiyat;  sadece araç motorunun yağ tüketmesinde değil bir takım kaçaklar ve buharlaşmalar dan dolayıda olabilir.

Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir

Motor yağı kontrol etmek için; öncelikle aracımız yarım saat kadar çalışmamış olması gereklidir ve aracımız düz bir zeminde olması gereklidir.

Motor kaputunu açtıktan sonra, temiz bir bez yada temiz bir kağıt ile yağ çubuğunun önce çekip, tamamen temizlenmesi gerekir. İyce temizlendikten sonra tekrar kendi yuvasına sokup, sonra tekrar çekilir, yağ çubuğunun üzerinde belirlenmiş minimum ve maksimum bölgelerin arasında, yağ seviyesinin bulunması gerekir.

Yağ kontrol edildikten sonra yağ çubuğunu yerine oturtunuz. Yağ çubuğunun yerine oturduğundan emin ol eğer yağ çubuğu yerine tam oturmaz ise oradan yağ çıkacak ve araçta yağ eksilmesi yaşayacaksınız.

İnce motor yağının araca zararı var mı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki sıcak bir bölge ile soğuk bir bölgede kullanılan aracın yağ koşulları aynı olamaz.  Dolayısı ile ince yağ zararlı yada kalın yağ kullanılabilir terimleri doğru değil. Doğru yerde doğru yağı kullanmak gerekir. Bunu da aracın el kitapçıkları ile yada bulunulan ilin teknik servisinden öğrenerek ne tür yağ kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Motor yağı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Motor yağının seviyesi hiç kuşkusuz ki çok önemli. Motor yağımızın kirlenmesini de göz önünde bulundurmamız gerekir. Belli kilometrelerde, 1000 kilometrede yaklaşık motor yağında bir eksilme varsa ve ilave ediyorsak eğer o zaman 10.000 kilometrede yada bakım zamanlarına denk gelen süreçte, ne kadar yağ ilave ettiğimizi de  göz önüne almamız lazım.

Motor Yağı Neden Eksilir

Sarfiyat kullandığımız koşullara göre değişebilir. Dizel araçlarda özellikle yakıtın yanması sırasında bir takım kirlenmeler meydana gelir karbonlaşma meydana gelir bunlarda yağa karışır. Eğer aracı yüksek devirde kullanıyor iseniz yada yakıt kalitesi iyi değilse bu kirlenme motor yağına daha çabuk geçecektir. Bunun için aracı mümkün olduğunca normal devirde kullanmaya özen gösteriniz.

Daha fazla araç bakımı için facebook fan sayfamızı beğenmeyi unutmayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın