Sağlık

Neden Ağzımız Kokar? Tedavisi Var Mıdır?

Ağız Kokusu Nedir

Neden Ağzımız Kokar, Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Neden Ağzımız Kokar ; Ağız kokusu birçok kişide bulunur ancak bazı kişilerde hastalık seviyesine ulaşmıştır. Ülkemizde Kulak-Burun-Boğaz uzmanlarına başvuran kişilerin % 15’i ağız kokusundan şikâyetçi olmuşlardır. Nefes kokması daha çok erişkinlik dönemiyle birlikte baş gösterir.

  • Bu sebepten ötürü çoğu evlilik müessesinin bittiğini de sıkça duymaktayız. Eskiden bu konuya o kadar çok önem verilirdi ki adetlerimize göre evlenecek kızlar önce hamama götürülürdü. Erkek tarafı kızı yakından inceler nefesini koklardı. Bazı yörelerimizde hala bu adetler devam etmektedir.

Neden Ağzımız Kokar

Nefes kokusuna neden olan faktörleri sıralayacak olursak:

1- Sinüzit, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısıyla beliren yüz sinüslerinin iltihaplanmasıdır. Yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan bu iltihap sarı veya yeşil renkte katı kıvamda genze akar. Bu da doğal olarak hastanın nefesine kötü bir koku verir. Tedavisi ilk olarak medikal bir şekilde yani ilaç tedavisiyle iltihabın giderilmesi yoluyla olur. Eğer sinüzit ilerlemişse endoskopik sinüs cerrahisine başvurulur.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

2- Akciğer kaynaklı enfeksiyonlar sonucunda ağız kokusu oluşabilir.

3- Diş ve diş eti hastalıkları nefesimizin kötü kokmasına yol açar.

4- Mide ve bağırsak sistemimizdeki aksaklık sonucu oluşabilecek hastalıklarda da ağız kokusu meydana gelir.

5- Böbrek yetmezliği rahatsızlığı yaşayan kişilerde balık kokusuna benzeyen bir ağız kokusu olabilir.

6- Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.

7- Ağız bölgesinde bulunan bademciklerin iltihaplanması sonucu kötü koku meydana gelir. Tedavi yolu ise belli aşamadan sonra bademciklerin alınmasıdır.

  • Yetişkin hastalarda çocuklara oranla daha ciddi boyutlu ağız kokusu olur. Ağız, boğaz ve alt solunum yollarında tümöre bağlı olarak nefes kokması olabilir. Bu, tümörün hızlı büyümesine uyum sağlayamayıp ölen dokuların yarattığı kokudur. Bazen aldığımız besinlerden ötürü (sarımsak, soğan gibi) nefesimiz kokabilir. Bu tarz nefes kokularıyla diş fırçalayarak kolayca başa çıkabiliriz. Görüldüğü üzere ağız kokusu ciddiye alınmalıdır; çünkü ağız kokusu ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Ayrıca ağız kokusu insanlarla ikili ilişkilerde ciddi sorunlar yaratabileceği için bir an önce tedavi edilme yoluna gidilmelidir.
  • Unutmamak gerekir ki Patolojik sebepli ağız kokusu için diş hekiminin yönlendirmesi ile hastaların uygun tedaviyi olması altta yatan hastalığın da tespitini sağlayacaktır.

Makalemizi Beğendiyseniz Takip İçin  Facebook  Sayfamızı Beğenebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın