Sağlık

Neden Bu Kadar Stresliyiz? Stres Kontrolü Mümkün Mü?


Neden bu kadar stresliyiz?

Stres kontrolü mümkün mü? 21. yüz yılda çalışmak her an her şeyi talep eden bir bebek büyütmeye benziyor. Bilgisayarlar, cep telefonları, avuç içi bilgisayarlar ve hayatımızı kolaylaştıran tüm aletlerle teknoloji bizi cezbediyor. İş günümüz özel hayatımıza doğru uzamakta; üretkenliğimiz arttıkça işlerimizde o ölçüde artıyor. Artık işi iş yerinde bırakamaz olduk. Müşterilerimiz, işverenlerimiz iş arkadaşlarımız bizi her an her yerde bulabiliyor. İş yeriyle kişisel hayat arasındaki ayrım çizgisi kaybolmuş durumda.

Bütün bu değişimlere karı-koca çalışan ve kariyer yapan aileler, artan sağlık harcamaları, terör ve benzeri olaylar eklenirse, pek çok kişinin kırılma .noktasına geldiğini söylemek abartma sayılmaz. Bitkin, korku dolu ve öfkeli insanlar… Gittikçe daha fazla insan psikolojik desteğe ihtiyaç duymakta ve şiddet eğilimi içerisine girmekte. Zıvanadan çıkmak artık öfkeyi ifade etmek için olağan bir tanımlama haline geldi.  

Bütün bunlarla baş edebilmek  yani Stres kontrolü için; pek çok kişi aşırı yemek yemek, sigara içmek, alkol almak ve uyuşturucu kullanmak gibi sağlıksız davranışlara yönelmekte.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Stres Kontrolü

Çalışan birçok birey arasında yapılan bir araştırma şu verileri ortaya koydu:

  • İşçilerin yüzde 43’ü iş yerinde ki arkadaşlarının ülke sorunları ile ilgili korkularını haftada en az yedi sekiz kere dillendirdiklerini belirtti.
  • Yüzde 33’ü iş yerlerinde baş ağrısı ve soğuk algınlığı gibi, kaygı veya stresle rahatsızlıklara tanık olmakta.
  • Yüzde 27’si depresyon, uyku sorunu, yabancı madde kullanımı ya da aile içi çatışmalar gibi duygusal sorunlarının arttığını söyledi.
  • Yüzde 28’ine göre, strese en fazla ekonomik olumsuzluklar yol açmakta.
  • Yüzde 42’si iş arkadaşlarının aralarında şikayet edenlerin sayısının her geçen gün arttığını söyledi.
  •  Yüzde 27’si moralinin geçen yıla göre daha kötülediğini belirtti.
  •  Yüzde 35’ine göre, stresli müşteri sayısı oldukça  artmış görünüyor.
  • Yüzde 31’i zor müşteri sayısının da ciddi oranda arttığı görüşünde.

Stres iş yerindeki herkesi etkisi altına alır. Ne yapıyor olursanız olun, hangi ortamdan gelirseniz gelin fark etmez. Zengin-fakir, kadın-erkek, genç – yaşlı; hiç kimsenin strese karşı bağışıklığı yoktur ve olamaz. İş yerindeki stres sağlığımızı, esenliğimizi ve yaşam kalitemizi derinden etkiler.

Stres Kontrolü Mümkün Mü?

Dünya Sağlık Örgütüne göre, stres dünya çapında bir salgına dönüşmüş durumda. İş stresi 21. yüzyılın hastalığı oldu. Sadece ABD’de bile stresle ilgili hastalıkların ekonomiye maliyeti neredeyse yılda 100 milyar doları bulmakta. Çalışanların üretkenlik kaybı ise yılda 17 milyar dolar civarında. Stresle ilgili hastalıklar nedeniyle 20 gün izin yapılıyor. İşe giriş çıkışların % 40’ı stresle ilişkilendiriliyor.

İş yerindeki stres evlerimizdeki stresle birleşip büyüyor ve hayatımız üzerinde belirleyici bir tehdit unsuruna dönüşüyor. Kısacası sağlıklı, uzun bir yaşam için stresimize hakim olmalıyız.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın