Sağlık

Neden Esneriz


Neden Esneriz

Esnemenin kesin sebebi halen tam olarak bilinmese de, esnemeyle ilgili pek çok ilginç bilgiye sahibiz. Henüz anne karnında 11 haftalık civarında esnemeye başlıyoruz, uykumuz geldiğinde yada uykudan kalkınca esniyoruz, sıkıldığımızda esneriz, başkasını esnerken gördüğümüzde de esniyoruz ve evet esnemek bulaşıcı bir eylem. İnsanlar gibi bir çok hayvan da esniyor kedi, köpek, kuşlar ve daha bir çok hayvan.

Neden Esneriz

Neden Esneriz

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Esnemek ile ilgili teoriler

  • Esnemenin amacı beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamak ve vücutta birikmiş karbondioksidi dışarı atmaktır. Bu teori kalabalık bir  grup içinde esnemeyi açıklayabilir. Kalabalık bir grup, kapalı bir ortamda daha fazla karbondioksit oluşturur. Robert Provine adlı bir bilimci, bir deneyinde kişilere fazlaca oksijen vermiş ve ortamdaki karbondioksit miktarını azaltmıştır ancak bu kişilerin esnemesini engellememiştir.
  • Bu yeni teoriye göre kişi sıkıldığında, uykusuz kaldığında beyindeki belirli sinir merkezler aktifleşir ve kişi esner. Ancak bu teorem kendini çürütür. Çünkü atletler koşmadan önce, paraşütçüler ilk atlayışlarını yapmadan önce esnerler.Veya esneyen birini gördüğümüzde, esnemeyle ilgili konuştuğumuzda esneriz. Bunlar ‘insanlar uykuları gelince, sıkılınca esnerler’ teziyle açıklanama hale gelir.
  • Beynin en yüksek performansını göstermesi için belirli bir sıcaklıkta stabil olması gerekir. Esnemek aynı bir radyatör gibi beyindeki fazla ısının atılmasını sağlıyor. Bir grup kişi üzerinde yapılan araştırmalar ile kronik olarak esneyen kişilerin başına soğuk uygulandığında esneme durumları azalmıştır.

Dini Açıdan Esnemek
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet Sav. içgüdüsel olarak meydana gelen esneme hareketini men etmiş hapşırma olayını ise makul görmüştür. Peygamber Efendimiz toplum içindeyken  ve özellikle Allah-u Teala telaffuz edilirken esneme olayının şeytandan geldiğini söylemiştir. Gözlemlere göre insanların özellikle dua ederken çok sık esnediği görülmektedir.Bu konu ”hapşırmak Allah’tan esnemek Şeytan’dan dır” diye bilinmektedir. Esneme eyleminin kendisi değil, ağzı açarak esnemek mekruhtur.

Neden Esneriz Esnemeyi Nasıl Engelleriz

İbni Âbidin hz. buyuruyor ki: Esnemeyi def etmenin çaresi, peygamberlerin hiç esnemediklerini hatırlamak ve hemen salavat-ı şerife getirmek gerekir. Kuduri “rahmetullahi aleyh”, (Biz bunu defalarca tecrübe ettik ve doğruluğunu gördük) buyuruyor.   Dudağı ısırıp mani olmaya çalışmak gerekir. Böyle yapamayan, sol elin arkası ile ağzını kapatmak gerekir. Böyle olursa esnemek mekruh olmaz.

 

Peki siz, bu makalemizi okurken kaç kez esnediniz?

Daha fazla güncel bilgi için Facebook Fan sayfamızı takip edin….

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın