Sağlık

Ödem Söktürücü Bitki Çayları


Ödem Söktürücü Bitki Çayları: Ödem nedir öncelikle sizlere tanımı yapalım. Genellikle ödem kadınlarda daha çok görülür ve vücuttaki sıvı birikmesinden dolayı oluşan bir vakadır. Kimi hastalıklarda ayaklarda, kimisinde ellerde ve yüzde görülen yangısız şişliklerden oluşur. Türkçemize ”vücudun su tutması” olarak yerleşmiş ödem, daha çok eller, kollar, bilekler, bacaklar ve ayaklarlarda görülür. Ödem vücudun geneline yayılabilir.

Ödemin genetik ve fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenmeler, ameliyat, hamilelik, diyabet hastalığı, adet dönemleri, menopoz, bazı ilaçlar ve kötü beslenmeler gibi pek çok farklı ödem nedenleri bulunuyor. Ödem söktürücü bazı bitkisel çaylarıyla vücuttaki biriken çok sıvılardan daha çabuk ve kolay kurtulabilirsiniz. Fakat tekrar etmesini engellemek için öncelikle ödemlere neyin neden olduğunu tam olarak öğrenmelisiniz. İdrar söktüren ve bu yolla ödemin atılmasına yardımcı olan bitki çaylarını şöyledir. Maydanoz çayı: İdrar söktürücü etkisine sahiptir.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Bitki Çayları

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Diyet listelerinde sık sık gördüğümüz ismi geçen maydanoz çayları aynı zamanda, antioksidan etkileriyle vücudu temizler. Kolesterolü düşürücü etkiside vardır. Bir bardak maydanoz çayını 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanozlarla veya 4/5 tane sap taze maydanoz yapraklarından yapabilirsiniz. Eğer taze maydanoz yaprakları kullanacaksanız demlenme süresini biraz daha uzun tutunuz.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Karahindiba çayı: Özellikle iltihaplı hastalıklarda iltihabı azaltmak için kullanılır. Karahindiba çayı ödem söktürücü etkisinin yanı sıra harika bir antioksidandır. Yaşlanmanın ciltte görülen yaşlanma etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, ve mide bulantılarına iyi gelir. Harici olarakta cilt yüzeyinde kullanıldığında ise egzama gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olurlar.

Yaban mersini çayı: Öbürleri kadar olmasada hafif dereceli bir ödem söktürücüdür. Fakat yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur yaşlara bağlı oluşan hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya çok yardımcı olur.
Ekinezya çayı: Maydanoz ve karahindiba çaylarına oranla idrar söktürücü etkisi daha azdır. Fakat bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında bünyeyi güçlendirerek hastalıklara karşı korurlar. Nezle, grip gibi hastalıkların daha kısa zamanda iyileşmesine yardımcı olurlar.
Ödem Söktürücü Diğer Çaylar: Meyan kökü çayı,Yeşil çay, zencefil çayı, meyan kökü çayı, zerdeçal çayı Ardıç çayı, ve papatya çaylarıdır. Bu çayları tek olarak ya da bazılarını karıştırarak içebilirsiniz (bazılarını) yeşil salatalarınız da bol bol yiyebilirsiniz. Ayrıca vücutta biriken fazla ödem sıvısını atmak için şöyle bir bitki çayı tarifi verelim. Bir çay kaşığı karahindiba kökü, yarım çay kaşığı ısırgan otu, yarım çay kaşığı rezene tohumu, yarım çay kaşığı kurutulmuş mısır püskülünüde karıştırınız üzerine sıcak su döküp 6/8 dakika demleyiniz. Bu çayı günde 3 defa içmenizi öneriyoruz.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Ödem Söktürücü Bitkisel Çaylar

Ödem Söktüren Diğer Öneriler

Tuzu Azaltın: Vücudun normalden fazla su sıvısı tutmasına sebep olan tuzu mümkün olduğundan daha az kullanın azaltın. Ayrıca tuzlu peynir çeşitlerini, atıştırmalıkları da az tüketiniz.
Kafeini Azaltın: Kafein, alkol sigara organların normal işletimlerini baskı yaparak vücutta sıvı birikimini azaltır.
Kızarmış Yiyecekleri Azaltın: Kızarmış yiyecekler, hayvansal ürünler protein kaynakları ve çikolata safra kesesi, karaciğer, böbrek ve pankreasın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilirler.
Taze Meyve ve Sebze Tüketin: Taze meyve ve sebzeler toksinlerin ve fazla sıvının vücuttan daha çabuk atılmasına yardımcı olurlar.
Su İçin: Halk arasında su içmenin vücutta toplanan sıvıyı arttırdığına inansa da durum aslında bu inanış tam tersidir. Vücudun susuz kalması ödemleri arttırır. Yeterince su içilmesi ise fazla sodyumun ve toksinlerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur.

Takip İçin Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Sağlık Bölümü Katagorimize de Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın