Nasıl Yapılır ?

Orkide Bakımı


Orkide Bakımı

Anavatanı Uzakdoğu olan orkide, yaklaşık 750 tür ve 20 bin çeşidiyle geniş bir aileye sahip. Pembe, mor, fuşya, beyaz, mavi, çilli bir çok çeşidi ile bulundukları ortamı şenlendiren egzotik görünümlü, narin çiçeklerdir. Özel günlerde en çok tercih edilen çiçekler arsındadırdılar. Çok uzun ömürlü olan Orkideler yılın 8 ayına yakını çiçek verirler tabi bunun için gerekli bakım ortamının sağlanmış olması şartı ile…

Orkide Bakımı çok zahmetli değildir aslında. Uygun şartlardan bahsedelim,

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Orkideler doğrudan ışık almayan ama aydınlık ortamları severler, yaprakları, ışık alımının yeterli olup olmadığını en iyi gösteren unsurdur. Eğer bitkinizin yaprakları koyu yeşilse ve yapraklar yumuşaksa, bu durum bitkinin az ışık aldığını; sarımtırak yeşil ve hatta kızarmaya dönük yapraklar ışığın fazla olduğunu gösterir. Eğer orkidenizin yaprakları canlı ve açık tonlarda bir yeşil ise bu durum bitkinizin doğru ve yeterli ışık aldığını gösterir

Sıcaklık 17 ila 25 derece olan mekanlarda uzunca yıllar yaşarlar,

Yaz aylarında 3 günde 1, kış aylarında haftada 1 kez sulamanız yeterlidir. Bitkinizi sabah saatlerinde sulamaya özen gösterin.

Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Peki sulama nasıl yapılmalı?

Orkidenizi bir içi su dolu dinlenmiş ve soğuk olmayan bir suya oturtup 1 saat kadar suda bekletmeniz uygun olacaktır. Orkidelerin saksıları şeffaf olmalı ve saksının altındaki tabakta su olmamalıdır.

Orkide için besin takviyesi gerekir mi?

Çiçekçilerde ve ya büyük marketlerde bulabileceğiniz orkide besin maddesini uygun talimatlara göre vermeniz fayda sağlar. Gübre çiçekliyken 2 haftada bir, dinlenirken ayda bir verilebilir.

Orkide budaması nasıl yapılır?

Orkidenizin çiçekleri bittikten sonra alt boğumdan itibaren 3. boğumun bir parmak üstünden budamalısınız.

Orkidenin Çoğaltılması

Orkide Bakımı Orkidenin çoğaltılması bitkinin köklerinden ayırma yöntemiyle olabilir.Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara uzanan ince kısımlar bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturur. Bu yeni bitkileri alıp başka saksılara dikerek yeni orkideler oluşturabiliriz.

Orikdelerinizi sık sık havalandırmanız kök ve yarka sağlığı için önemli diğer bir husustur. Çürümeye sebep olacak etkileri ortadan kaldırmak için bu şarttır. Saksı değişimi genellikle baharın başlangıcında yapmak doğru olacaktır. Orkidelerin sevmediği basık mekanlarda bitkinin bulunmamasına dikkat etmelisinizdir.

Daha fazlası için Facebook Fan Sayfamızı takip edin…

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın