Sağlık

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Panik Atak Nedir ;Birçok insanda nöbetler şeklinde görülen ve yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen bir hastalık türüdür. Belirli bir hastalık nedeniyle görülebileceği gibi tek başına da görülebilir. Hastada ciddi bir korku ve kaygının yaşanmasına sebep olman panik atak nöbetleri yarım ila bir saat arasında sürebilmektedir. Kişide ölüm korkusu, endişe, sıkıntı gibi durumların yaşanmasına neden olmaktadır. Kişi öleceği ve bayılacağını düşünür ve kalbinin hızlanması ile büyük bir panik yaşar. Genel olarak gençler arasında görülse de ilerleyen yaşlarda da görülebilmektedir. Tam olarak nedeni bilinmese de, beyindeki kimyasalların düzensizliği ve beynin bir kısmının bozuk çalışması gibi nedenlerden meydana geldiği tahmin edilmektedir.

Panik Atak Nöbetleri ve Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak nöbetler şeklinde görülen hastalıkta bireyler ciddi bir endişe ve sıkıntı yaşamaya başlarlar. İlk on dakika sonrasında bu endişe ve sıkıntı ciddi bir korkuya dönüşür. Özellikle öleceklerini ve bayılacaklarını düşünerek doktorlara başvurmaktadırlar. Birçok belirtisi görülen hastalık tedavi edilebilen bir hastalıktır. Panik atak nöbetleri genel olarak hiçbir sebep olmadan ortaya çıkabilir. Depresyon, sinirsel nedenler, uzun süre kapalı yerde kalmak, kansızlık, beyinde tümör, vitamin eksikliği ve sara hastalığı gibi birçok sebepten de nüksedebilmektedir. Panik atak belirtileri daha birçok şekilde görülebilmektedir.

Panik Atak Nedir

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Panik Atak Nedir ?

  • Nefes alma güçlüğü, boğulma hissi ve nefes alamadığını düşünmek
  • Kalbin hızlı atması, göğüs sıkışması
  • Kendini hissetmemek, yabancılaşmak ve gerçeklik algısının bozulması
  • Ölüm ve yalnızlıktan korkmak
  • Baş dönmesi, bulantı ve kusma belirtileri
  • Başkalarına zarar vermekten ve akli dengesini yitireceğinden korkmak

Panik Atak Tedavisi

Oldukça ciddi nöbetlerin yaşanmasına ve hayatın olumsuz şekilde etkilemesine sebep olan panik atak tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavi sürecinin en büyük aşamasını ilaçlar oluşturmaktadır. Ancak birçok insanda terapiler düzenlenerek da hastalıktan kurtulması sağlanabilmektedir. Hastalığın görüldüğü kişilerin yapısı ve hastalığın nöbet şiddetleri tedavi sürecinin belirlenmesine sonuca ulaşmasında büyük önem taşımaktadır. Genel olarak terapiler ile ilaç kullanımı sonucunda hastalığın tamamen iyileştirilmesi mümkün olmaktadır. Dikkat edilecek önemli bir konu kullanılan ilaçların ve terapinin nöbetler biter bitmez kesilmesidir. Bu durumda yeniden nöbet görülmesi mümkündür. Tedavi bir süre devam ettirilmelidir.

Eğer makalemizi beğendiyseniz bizi takip etmeye devam etmek için TIKLAYINIZ

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın