Sağlık

Papatya çayı faydaları ve yan etkileri nelerdir?

Papatya çayı faydaları ve yan etkileri

Tüm dünyada ve ülkemizde siyah çaydan sonra en çok tüketilen çay olan papatya çayı oldukça faydalı ve birçok konuda yararlı bir bitki çayıdır. Uzmanalan ekibi olarak Papatya çayı faydaları ve yan etkileri hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

Papatya çiçeğinden yapılan çay oldukça kolay temin edilebilir durumdadır. Lezzeti oldukça güzeldir ve içilmesi çok keyiflidir. İnsan sağlığına birçok konuda faydaları olan bu bitki çayı, özellikle sinir sistemine etki eder ve uyku bozukluğuna çok iyi gelir. Sinirlilik halinde sakinleştirici etkisi vardır. Birçok ilaçta ve besinin içerisinde kullanılan bir bitkidir. Bu özellikleri sebebi ile dünya üzerinde en çok tüketilen bitkilerden biridir.

Papatya çayı faydaları ve yan etkileri

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Papatya Çayı Nelere İyi Gelir?

Ciddi oranda uyku getirmesi ve sinir sistemine olumlu etkisi nedeni ile sıklıkla tüketilmektedir. Uyku bozukluğu ve kesik uyuyan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmektedir. Papatya çayının faydaları arasında stres altında olan kişilerde de önemli oranda yatışma ve kaygılarda azalma belirtileri göstermektedir. Ancak birçok açıdan insan sağlığına faydası bulunmaktadır.

  • Uyku bozukluklarını düzenlemede etkilidir,
  • Cilt hastalıklarında tedaviye yardımcı olur,
  • Sindirime yardımcı olur ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Mide rahatsızlıklarının tedavisinde iyileşmeye yardımcı olur
  • Stres ve kaygıyı azaltarak rahatlama sağlar.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
  • Karaciğerin düzgün çalışmasına destek olur.
  • Kasların gevşemesine yardımcı olarak krampların azalmasını sağlar.
  • Diş eti sorunlarında tedaviye yardımcı olur.

Bunlar gibi daha birçok konuda faydaları bulunmaktadır. Özellikle sinir sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu sebeple de birçok insan tarafından düzenli olarak tüketilmektedir.

Papatya çayı faydaları ve yan etkileri

Papatya çayı faydaları ve yan etkileri

Papatya çayının sağladığı faydalar nedeni ile çok tüketilmeye başlanması üzerinde çalışmaların yapılmasını arttırmıştır. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar aslında oldukça kısıtlıdır ve tüm alanlarda sonuç vermemektedir. Ancak genel olarak çok fazla tüketilmesi ya da uzun süre düzenli tüketilmesi bazı kişilerde sorunlar yaratabilmektedir.

Kişiler üzerinde en bilinen papatya çayı zararları kan inceltici olması sebebi ile kan değerlerinin bozulmasına sebep olmasıdır. Çocuklar üzerinde tam bir araştırma yapılmaması nedeni ile riski olabileceği, hamilelik ve emzirme döneminde uzmanlara danışılmasının gerekliliği göz ardı edilmemelidir. Genel olarak uyku veren bir özelliğe sahip olduğu için zihnin açık olması gereken işler ile uğraşanların çalışma saatinde içmemesi önerilmektedir.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın