Genel

Pedofili Nedir? Çocuğunuzu Pedofilik Kişilerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

Pedofilik Kişiler

Pedofili Yani Sübyancılık Nedir? Çocuklarımız Pedofilik Bireylerden Nasıl Koruyabiliriz?

Pedofili nedir ? bir diğer adı ile Sübyancılık hastalığı nedir? Çocukları pedofilik kişiler nasıl tuzağa düşürür? Pedofilik kişileri nasıl tanıyabiliriz?

Çocuklarımizi Pedofilik Kişilerden Korumanın Yolları Nelerdir?

 • Son günlerde yaşadığımız acısını taa içimizde hissettiğimiz olaylardan ötürü bir anne olarak, bu yazıyı yazarak tüm anne babaları “pedofili” hastalığı, halk dilinde “sübyancılık” hakkında bilgilendirmek istedim. Günümüzde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medyanın amacı dışında kullanılması gibi sebeplerle, çocuk istismarları çok sık yaşanır oldu. Çocuk istismarının birkaç boyutu var;
  a) Fiziksel istismar,
  b) Duygusal istismar,
  c) Cinsel istismar.
 • Bu istismar çeşitlerinden en zor anlaşılan ise maalesef cinsel istismar. Bunun nedeni kurbanın bunu farklı nedenlerden dolayı gizli tutması veya cinsel istismara uğradığını anlayacak yaşta olmamasından kaynaklı.

Pedofilik Kişiler

Cinsel İstismar Nedir?

 • Çocuklarda cinsel istismar; rıza gösterme yaşının altında bulunan bir çocuğun, cinsel açıdan olgunlaşmış bir yetişkinin cinsel doyumuna yol açacak bir eylemde bulunması ya da bu duruma göz yumulması olarak tariflenebilir. Çocuklar da cinsel istismar sözel istismar, açık saçık telefon konuşmaları, çocuklara cinsel organlarını gösterme (teşhircilik), çocukları soyma ve seyretme (röntgencilik), cinsel ilişkiye tanık edilme veya çocuğun yanında mastürbasyon yapma, cinsel organını sürtme (frotterizm), çocuğun bedenine cinsel bir amaçla dokunma, okşama, müstehcen yayınlara konu etme, oral seks, anüse ya da ağza vajinaya penetrasyon gibi çok farklı şekillerde olabilmektedir.

Çocuklar en çok güvendikleri insanlara karşı en savunmasızdırlar!

 • Son günlerde medyada pedofili vakalarına çok sık rastlandı. Çocuklar cinsel istismara en çok pedofilik kişiler tarafından maruz kalıyor. Pedofili hastası olan kişiler çocukları tuzaklarına önce çocukların güvenlerini kazanarak düşürmekte. Çocuklar güvendiği kişi tarafından yapılan şeyin kötü bir şey olduğunu anlayamaz. Ve bazen de onları korumak için sessiz kalabilirler.

  Peki “pedofili”, diğer adıyla “sübyancılık” nedir öncelikle bunu öğrenelim.

Pedofili Nedir?

 • Halk arasında “sübyancılık” olarak bilinen pedofili (Pedophilia) aslında bir hastalık türüdür. Pedofili, en az 6 aylık bir süre zarfında, bireyde henüz ergenlik dönemine girmemiş bir çocukla cinsel birliktelikte bulunma ile ilgili yoğun, cinsel dürtülerinin ya da davranışlarının tekrar eden bir biçimde ortaya çıkması olarak
  tanımlanmaktadır.
 • Kişiye pedofili tanısı konabilmesi için kişinin en az 16 yaşında olması ve cinsel etkileşimde bulunduğu çocuklardan en az 5 yaş büyük olması gerekmektedir. Bireyin, bu cinsel dürtülere göre davranması ya da bu kişinin cinsel dürtüleri ya da fantezileri belirgin bir sıkıntıya veya kişiler arası sorunlara neden olması bu tanının konması için gereklidir.

Pedofili Çeşitleri Nelerdir?

Pedofili çeşitleri şu şekilde sınıflandırılır:

 1. Pedofilik kişileri tercih ettiği yaş grubuna göre; ergenlik öncesi yaş grubundaki çocukları tercih edenler (pedofiller) ve ergenlik sonrası yaş grubundaki çocukları tercih edenler (hebefiller) olarak ikiye ayırmaktadır.
 2. Sadece çocuklara cinsel ilgisi olanlar seçici pedofili ; hem çocuklara hem erişkinlere cinsel ilgisi olanlar seçici olmayan pedofili olarak iki grupta incelenmektedir.
 3. Fiziksel olarak sadece olgunlaşmış olan çocukları tercih edenler ve sadece bebek yaştaki çocukları seçenler gibi alt gruplara ayrılmıştır.

Pedofili hastalarının kendini savunma şekillerini ise:

 1. İnkâr ( çocuğa sarılmak suç mu? ),
 2. Küçümseme (sadece bir kez oldu vb.),
 3. Haklı çıkmaya çalışma (erkek çocuklardan hoşlanan biriyim, çocuk sapığı değilim vb.),
 4. Uydurma ( araştırma projesi için kullanıyorum vb.),
 5. Saldırma (çocuğa, polise, doktora vb.)

Pedofilik Kişilerin Özellikleri ve Davranışları Nasıldır?

 • Pedofilik kişilerin aile içinde ve dışında sosyal ilişkileri sınırlı daha çok içe kapanık, eşi ya da ailesiyle yakın ilişki kurmakta sorun yaşayan psikopatik, psi- koseksüel ve sosyal açıdan olgunlaşmamış kişilik özelliklerine sahip oldukları uzun zamandır belirtilmekte. Pedofilik kişilerin eylemlerini yaptıkları ortalama 40-70
  li yaşlar arası olduğu gösterilmiştir. Pedofili bireylerin büyük çoğunluğu erkeklerdir.
 • Pedofilik bireyler genellikle zor kullanmaz, aksine önce masum dokunma sonra uygunsuz dokunma, açık resimler gösterme, porno izletme gibi birçok yöntem uyguladıkları
  görülmektedir. Bu bireyler için internet ortamı bilgi edinme, mağduru belirleme ve ilişki kurma, diğer sapkın olan kişilerle bağlantı kurma gibi birçok istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal medya tehlikeli bir araç olmaya başlamıştır. Bu konuda aileler çok temkinli olmalıdırlar.

Pedofilik kişiler çocuklara nasıl yaklaşır?

Çocuklar, %75 oranında akraba, öğretmen, komşu v.b. gibi çocuğun bildiği ve güvendiği kimseler tarafından cinsel tacize uğramaktadırlar. Pedofilik kişiler ailenin ve çocuğun güvenini kazanmak için daha evvelden planlayarak, çocuklara yakın olabilecekleri mesleklere ve konumlara yerleşirler. ( bakıcılık, spor hocalığı ve servis şoförlüğü v.b.) Çocuklarla yanlnız kalabilmek için çocuğun ve ailenin güvenini kazanacak davranışlar içinde bulunurlar. Pedofilik kişilerin eylemlerini gerçekleştirmek için tercih ettikleri yerler genelde çocuğun bildiği yerlerdir. Küçük çocuklar ve kız çocukları çoğunlukla kendi evlerinde ya da pedofilik kişinin evinde, ergen yaştakiler ve erkek çocukların ise ev dışındaki yol kenarı, ağaçlıklar, ve hatta okul gibi yerlerde cinsel istismara uğradıkları ortaya çıkmıştır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Alınabilecek Önlemler Nelerdir:

 •  Çocuklarınızın kimlerle vakit geçirdiğini mutlaka takip edin. Çevrenize yeni taşınan bir komşu varsa ve çocuğunuzla fazlaca ilgiliyse, o komşu hakkında biraz detaylı bilgi toplayın.
 • Çocuğunuzun internete ulaşımını kontrol altına alın. Ev dışında internete ulaşımı var mı kontrol edin ve bilgi toplayın.
 •  Çocuğunuzun arkadaşlarıyla iletişim içinde olun ve son zamanlarda garip ve farklı davranışları var mı arkadaşlarına sorup öğrenin.
 • Çocuğunuzla sürekli iletişim içinde olun; Çocuğunuzla iletişiminiz iyi değilse profesyonel bir destekle bunu iyileştirin.
 • Çocuklarınızın davranışlarını gözlemleyin. En ufak bir şeyden şüphe ederseniz doğru bir şekilde konuşmaya çalışın ve size açılmasını sağlayın.

Çocuklarımızı pedofilik kişilerden korumayabilmemiz dileğiyle…

 

Paylaşımlarımızı Beğenip Desteklemek İçin facebook Sayfamıza da Bekleriz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın