Sağlık

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir

Reflü hastaları nasıl beslenmelidir; Reflü hastalarının neleri yiyeceğinden ya da neleri yiyemeyeceğin den bahsetmeden evvel reflü hastalığının ne olduğunu bilmek, daha doğru olacaktır. Reflü hastalığı, her yaşta görülebilen bir mide hastalığıdır. Bu hastalık kaba tabiriyle, midedekilerin ağza gelmesi ya da midedekilerin ağza kadar yakıcı bir şekilde gelmesi şeklinde açıklanabilir aslında.

Reflü hastaları nasıl beslenmelidir

  • Bazı kişilerde geçici olup bazı kişilerde ise kalıcı olan reflü, yaşam kalitesine kötü bir şekilde etki eder. Özellikle yaşlılarda ve çocuklarda görüldüğünde çok daha kötü sonuçlara yol açan reflü, mutlaka müdahale edilmesi gereken sıkıntı verici bir hastalıktır. Bu noktada reflü hastası olan bir kişinin çok dikkatli hareket etmesi ve kendisi adına nelerin yenilebilir nelerin yenilemez olduğunu da iyi bilmesi gerekmektedir.

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir

Reflü Hastası Olanlar Neler Yiyebilir?

Reflü hastaları ne yemeli denildiğinde, elbette onlar içinde rahatsızlık vermeyecek bazı gıdalar mevcuttur;

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

reflu-beslenme-diyet

  • Bitkisel Proteinler: Hayvansal kökenli olmayan proteinler mide asidinizi uyarmayacak ve bu bağlamda da reflüsü olan kişiye rahatsızlık vermeyecektir.
  • Lifli Gıda: Son derece yararlı olan lifli gıdalar, reflü sahibi kişiler için mideyi yormayan ve yenmesi tavsiye edilen yiyeceklerdir.
  • Sebzeler: Domates haricindeki bütün sebzeler uygun pişirme teknikleri ile reflü hastaları için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Elbette yenilen her bir madde içerisinde de birtakım hususlar mevcuttur. Örneğin; alınacak olan besinlerin az yağlı olması ve doğru saatlerde tüketilmesi reflü hastası olan kişiler için oldukça önemli bir husustur.

Reflü Hastası Neler Yiyemez?

Reflü hastaları ne yiyemez dendiğinde yine birtakım yiyecekler ortaya çıkacaktır. Bu durumda yenilmeyecek olan yiyeceklere dikkat etmek ve onlardan sakınmak sıkıntı yaşamamak adına iyi olacaktır. Bu özellikler ışığında yenilmemesi gereken yiyecekler şunlardır:

Reflü Hastaları Nasıl Beslenmelidir

  • Yağlı Yiyecekler: Yağlar sindirim açısından zordur ve mideyi fazlasıyla yormaktadır. Bu nedenle kızartma türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Domates: Domates ve türevleri yani ketçap, salça gibi yiyecekler, reflü hastalığı olan kişiler tarafından uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelir.
  • Baharatlar: Baharatlar, direk olarak reflüyü tetikler. Bu hastalığa sahip kişilerin kesinlikle baharatlardan uzak durması gerekir.
  • Nane, Soğan ve Sarımsak: Bu üç gıda da kişiden kişiye değişmekle birlikte yine reflü hastalarının uzak durması gereken yiyecekler arasından yer almaktadır. Özellikle çiğ tüketilmesi kesinlikle uygun değildir.

Ayrıca bu yiyeceklere ek olarak: Portakal, limon, greyfurt, likör, şarap, bira, kahve, çikolata, limon-portakal suyu, dondurma, muzlu süt, ekşi krema da yenilmemesi gereken yiyeceklerdendir.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın