Sağlık

Renkli Göz Nedir


Renkli göz yapılan araştırmalar sonucunda genetik mutasyon ile ortaya çıkan bir yapısal anomalidir ancak bu durumdan şikayetçi olan yok denecek kadar azdır. Renkli gözlüler toplumda ayrıcalıklı ve kıskanılacak kadar güzellikte gözlere sahip oldukları da bir gerçektir.

Gözlerimizin sadece (iris) orta tabakası renklidir. İrisin tam ortasında göz bebeği vardır ve ışık bu aralıktan içeri girme sureti ile gözün arkasına geçer. Saydam tabakanın arkasında yer alan iris, göz kasları sayesinde içeriye gelen ışık miktarına göre göz bebeğinin boyutlarını değiştirir. Bu sebeptendir ki ışıkta göz bebeğimiz küçülür ve karanlıkta göz bebeğimiz büyür.

Renkli Göz Nedir

İrisin renkli olmasının sebebi içindeki pigmentlerdir. İris eğer renksiz olsaydı gözümüze gelen ışık doğrudan içeriye girer tekrar dışarı yansıyarak görüşümüzü bozardı. Gözün renginin görme işlevi üstünde bir etkisi olmaz.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Renkli Göz Nedir

Renkli Göz Nedir

İrise rengini veren pigmente melanin denir. Pigmentlerin iris üzerinde dağılışı gözün rengini belirler. Eğer gözde melaninlerin sayısı çok ise gözün rengi kahverengi, azsa ise mavi olur. Yeşil gözler koyu zemin üzerindeki yağlı pigmentlerin sarı noktaları ile birleşmesi ile oluşur.
Koyu renk saçlı ve koyu tenli insanların vücutları daha çok melanin ürettiğinden  gözleri de genellikle kahverengidir. Açık tenlilerin gözleri ise melanin azlığından mavi yahut yeşil olur. Ancak göz renginde kalıtımın ve genlerin rolü büyüktür.

Melanin eksikliği olan albino hastası olan beyaz saçlı, kirpikli hastaların gözleri ışığa çok duyarlıdır. Melanin değerinin azlığı albino hastalarında göz hassasiyetine sebep olduğundan göz renkleri de genelde açık renktedir.

Yeni doğan bebeklerin gözleri mavi veya lacivert olur. Bunun sebebi vücutlarının henüz yeterli pigment üretmeye başlamaması ve irisin moleküler yapısı sebebiyle yalnızca mavi rengi yansıtmasıdır. Bu durum çok kısa zaman içinde değişir, melanin üretimi ile beraber bebekler ömür boyu sahip olacakları göz rengine haiz olurlar.

İki gözün farklı renklerde olması, kedi ve köpeklerin bazı türlerinde yaygınken insanlarda çok nadirde olsa görülür. Tarihte Büyük İskender’in gözlerinin de farklı renklerde olduğu rivayeti yaygındır.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın