Sağlık

Saçkıran Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?


Saçkıran Nasıl Olur ? Bölgesel saç dökülmesi olarak görülen ve her insanda da görülebilen bir cilt hastalığıdır. Özellikle saçlarda görüldüğü için saçkıran hastalığı olarak bilinen hastalık erkeklerde sakal bölgesinde de görülmektedir. Genel olarak kafanın belirli bölgelerinde, irili ufaklı bölgesel saç dökülmesine neden olur ve saçların arasında kafa derisinin görülmesini sağlar. Oldukça kötü bir görünüş sağladığı için insanlar arasında ciddi sorunlar doğurur. Tam olarak neden olduğu tespit edilemeyen hastalığın en büyük tetikleyicisi stres olarak görülmektedir. Biraz sabırlı ve uzun bir tedavi süreci ile büyük bir çoğunlukla tamamen iyileştirilmesi mümkündür.

Saçkıran Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kafa derisinde oluşan kısmı ve bölgesel saç dökülmesi olan saçkıran belirtileri önceden anlaşılacak şekilde değildir. Oluştuktan sonra fark edilir ve gereken tedavi uygulanmaz ise yayılarak artabilir. Bir kellik oluşturmayan saçkıran tedavi uygulanırsa iyileşmektedir. Tam olarak sebebi bilinmemekle beraber saçkıran, yapılan araştırmalar sonucunda stres kaynaklı bir tepki olarak da algılanmaktadır. Bu nedenle stres kaynağının tespit edilerek uzaklaştırılması bile tek başına iyileşme sağlayabilir. Bunun yanında düzenli ve sabırlı şekilde tedavi uygulanırsa kesin olarak iyileşmesi mümkündür. Saçkıran cinsiyet farkı olmaksızın erkek ve kadınlarda da görülebilmektedir. Bunun yanında çocuklarda da sık şekilde görülebilmektedir.

Saçkıran Nasıl OlurSaçkıran Bulaşır Mı? Tedavisi Nasıl Olur?

Bölgesel olarak saç dökülmesi veya yüzde kıl dökülmesi olarak görülen saçkıran tedavisi biraz uzun zaman alabilen ancak kesin sonuca ulaştıran bir süreçten oluşmakta. İki ayrı bölümden oluşan tedavi süresinde bitkisel ve kimyasal ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Saçkıran için önce temel sebep olan stresten kurtulmak gerekmektedir. Stres kaynağını tespit edip kurutulmak mümkün olursa ilaç tedavisi bile gerekmeden iyileşme mümkün olabilir. Bunun yanında sarımsak ile yapılan bitkisel birtakım kürler ile saçkıranı tedavi edilebilmek mümkündür. Saçkıran tedavisinde PUVA adı verilen bir ışık tedavisi de kullanılmaktadır. Birçok ilaç seçeneği ile saçkıran hastalığı çok yüksek oranda tedavi edilebilmektedir.

Birçok insanın sandığının aksine bulaşıcı bir hastalık olmayan saçkıran tamamen kişinin stres yaşaması ile oluşmaktadır. Yine de başka bir görüşe göre Saçkırana Mantarın sebep olduğu ve hasta olan kişinin şapkası ve tarağının kullanılmaması tavsiye edilir. Hastalığın tedavisinin de en önemli ayağını bu oluşturmaktadır. Birçok insanda ansızın görülebilen hastalık biraz sabır ve aksatılmayan bir tedavi süreci ile tamamen iyileştirilebilmektedir.

Benzer konuda makalelerimiz için Sağlık Kategorimizi İnceleyebilirsiniz

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın