Nasıl Yapılır ?

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir?

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir

Çilek, hoş görüntüsü ve vazgeçilmez lezzeti ile en çok tercih edilen meyvelerdendir. Yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Evlerimizde saksıda bile rahatlıkla çilek yetiştirebiliriz. Peki saksıda çilek nasıl yetiştirilir ? Canınız çektikçe yiyebilir ve evde hoş bir görüntü oluşmasını sağlayabilirsiniz. Saksı içerisinde pencere kenarında veya terasınız ya da balkonunuz varsa büyük kasalar içerisinde de büyütebilirsiniz.

Çileklerin kökleri oldukça sığ olduğundan hem içeride hem de dışarıda saksılarda büyütmek kolaydır. Çileklerinizi balkona, bahçeye ya da güneş alan bir pencerenin önüne koyabilirsiniz. Saksı çilekleri yılın her zamanı ekilebilse de ilkbaharda ekmenizi öneririz.

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Saksı hazırlığı nasıl yapılır?

Çilek saksılarının fazla derin olmasına gerek yoktur. Fideler; uzun çiçekliklerde, asma ya da duvara monte edilmiş duvar saksılarına, cepli çilek saksılarına, derinliği yeterli olan kasalara dikilebilirler. Saksılar biraz yükseğe yerleştirilmelidir. Drenaj deliği fazla olan saksıların dibine birkaç saksı kırığı veya çakıl konarak delikler kapatılmalıdır.

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

1 – Çilekler toprağı iyi olan yeteri kadar güneş alan her kapta büyüyebilirler ve meyve üretebilirler.

Kabın tabanına engebeli terakota veya seramikler veya büyük çakıllar-küçük taşlar koyun. Bunlar drenajın yeterli olmasına yardımcı olacaktır.

2 – Saksının üçte ikisini saksı karışımı ile doldurun. Çilek saksısı en az 18” çapında olmalıdır. Çileklerin kökleri sığ olsa bile genişlemek için alana ihtiyacı olan filizler üretirler.

Çileklerin yetişmesi için pH seviyesi 5.3 – 6.5 olan toprak en uygunudur. Her ay bir avuç kompost eklemek toprağı zenginleştirmek için iyi bir fikirdir.

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir, uygun toprak nasıl olur?

Hazır torflar çilek dikimi için idealdir. Çilek, organik madde bakımından zengin olan toprağı sever. Bu yüzden torfun içerisine bir miktar organik gübre eklenmesi gerekir. Aynı toprakla 2 ya da 3 yıl büyüyebilirler. Meyve verebilmesi için her kış sonunda toprağa besin takviyesi yapılması önemlidir. Saksı değişimi yerine her yıl çoğalan fidelerden ayırmanız, yeni bitkiler elde etmek için daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Taze bitkiler yetiştirdikçe eskileri elden çıkarabilirsiniz.

Saksıda Çilek Ekim Ve Dikimi:

Saksılı olan fideler aslında her mevsimde ekim için uygundur. Çıplak köklü fideler ise Mart veya Eylül aylarında ekilmelidir. Ayrıca birkaç gün serin ve gölgede tutulması şartıyla, yazın bile fide ekimi yapmak mümkündür. Fideleri, sera ve çiçekçilerden alabilirsiniz veya bir çilek bahçesindeki köklü fidelerden kullanabilirsiniz.

Çilek Yetiştirmek için Gerekli Işık:

Güneşli ve havadar bir ortam uygun olur. Aşırı olmamak kaydıyla gölgeye de dayanıklıdır. Ancak kaliteli ve lezzetli çilekler için mutlaka her gün 5-6 saat direkt güneş alan bir mekanda durması gerekir.

Saksı Çileği Yetiştirirken Sulama Nasıl Olamalıdır?

Çilek, meyve verme zamanı bol su ister. Toprağın kurumasına fırsat vermeden sıkça sulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin çürümemesi için saksı dibinde su birikmesi önlenmelidir. Meyve zamanı geçtikten sonra ise fazla sulamamaya özen gösterilmelidir.

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir

Hasat Sonrası Bakım:

Çilek bitkisi sadece bahar aylarında meyve verir ve hasat sonrası budanmalıdır. Eski yapraklar tamamen keserek temizlenir. Kuru yapraklar toprak yüzeyinden toplanır. Çoğalan kökler ayrılır. Bu işlemler sonrasında saksıda kalan fideler daha da güçlenir, böylece hastalık riski de azaltılmış olur. Kısa zamanda yeni yapraklar çıkmaya başlayacaktır. İyi bakılan çilek bitkileri bazen sonbaharda bile birkaç meyve verebilir.

“Yediveren çilekleri ise kış aylarında budanmalıdır.”

Kış aylarında çilek saksılarının kuytu bir köşeye çekilmesi ve üzerilerine biraz kuru ot, yaprak örtmek gereklidir. Toprağı çok kurumayacak kadar da ara sıra su vermek yeterlidir.

Hastalık Ve Zararlılara Karşı Ne Yapılır?

Saksıda yetişen çileklerde genellikle hastalığa rastlanmaz. Havadar ve yeteri kadar güneş gören yerlerde bulunması yeterlidir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Böylece mantar hastalıklarına yakalanma riski ortadan kalkmış olur. Hazır toprak ve hazır organik gübre kullanılırsa, böcek türü zararlılardan korunmuş olur.

Eğer mantar yemekten keyif alıyorsanız Kütükte İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir konulu makalemizi de incelemenizi öneririz.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın