Nasıl Yapılır ?

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi Nasıl Yapılır


Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi Nasıl Yapılır

Japonların çiçeği Sakura. Türkçe karşılığı kiraz çiçeğidir. Ömrü 1 hafta 10 gün olan sakura çiçekleri Japon felsefesinde etkilidir. Hem hayatın güzelliklerini ve yaşama sevincini  hem hiç beklenmedik bir anda ölümün gelebileceğini hatırlatırlar. Japonya’da her park bahçe de sakuralar göz doldurur. Evrensel bir barış simgesi olarak da sakuralar tüm dünya ile paylaşılmaktadır. Hatta Japonların Barış Manço’nun ölümünden sonra onun anısına bir Sakura ağacı diktikleri bilinir. Peki biz sakura ağacını evimizde minyatür olarak nasıl yetiştirebiliriz? Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi? sorularına yanıt vermeye çalışalım.

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi Nasıl Yapılır

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

1- Çimlendirme yöntemi

Öncelikle sakura tohumlarımızın yeni mahsul olması ve direk gün ışığına maruz kalmamış olması çimlenme aşamasının süresi açısından büyük önem taşır. Sakura tohumları kiraz çekirdeğine benzeyen küçük çekirdeklerdir. Çimlendirme için uygun zaman sonbahar sonu kış başıdır.  Tohumlarımızı sıfır numara zımpara ile iki hamlede tek tarafını yıpratalım. Orta boy bir saksıya tercihen kestane toprağı koyalım toprağın 1/2 cm altına tohumlardan ikisini yerleştirip soğuk, yağmur, kar görecek bir alanda saksımızı bırakalım. İlkbaharın başında tohumlarımız çimlenecektir.

2- Çimlendirme yöntemi

İlkbahar yada yaz aylarında çimleme yapacaksak bize gereken bir kavanoz kum ve bir küçük kilitli poşet olacaktır. Kavanoza nemlendirilmiş kum dolduruyoruz yarıya kadar. İçine 8 tane tohumu atıyoruz. Kilitli poşete de bir miktar nemli kum koyup içine 2 tane tohumu atıyoruz. Bu iki yöntem de olabilir. Bu şekilde buz dolabında 80 gün bekletiyoruz. Bu sürenin sonunda tohumları dolaptan çıkarıp ılık suyun içinde 20 saat bekletiyoruz.  Tohumları sudan çıkarıp toprağa ekiyoruz. Sakura tohumları çimlendiken sonra soğuk almamalı. 1,5-2 ay içinde filizlenecektir.

Bundan sonraki aşama Bonsai yetiştirme sanatına girecektir. Yıllarca sürecek olan bu serüvende mintayür ağacınız için çok emek vermeniz gerekecek.

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi Nasıl Yapılır

Bonsai Nedir?

Sakura (Japon Kirazı) Tohumdan Yetişir mi Nasıl Yapılır konusunda Bonsai’den bahsetmemek olmaz. Bonsai, normal yollarla yetişmiş bir fidana, yaşlı ağaç gibi görünmesini sağlayacak çeşitli budama ve terbiye yöntemleri ile şekil verme sanatıdır diyebiliriz. Yani Bonsai tohumu yoktur farklı çalı gillerden ağaç türlerinin ehilleştirilmesi işidir.

Bir sonraki yazımızda budama ve telleme işlemlerini ele alacağız.

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın