Sağlık

Şarbon Hastalığı Nedir?


Günümüzde hortlayan çağ dışı bir hastalık Şarbon hastalığı; 1876 yılında ortaya çıkan bu hastalığın 1880 yılında aşısı bulunmuştur. Ot yiyerek beslenen hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalık, düzgün denetimi olan ülkelerde görülmemektedir.

Şarbon hastalığı çeşitleri nelerdir?

Son zamanlarda ülkemizin gündemine oturan bu hastalık, insanlarda 2 çeşitle izlenmektedir.

  • Deri şarbonu
  • Deri ve iç organ şarbonu

Genellikle hastalıklı hayvanın yününün, derisinin işlenmesi ve hastalıklı hayvanın kesilmesiyle temas yoluyla bulaşmaktadır. Kişinin deri üzerinde yanma kaşıntı ile başlayan bu hastalık böcek ısırığı gibi kızarıklıkla kabarır ve büyümeye başlar. Daha sonra hastalık irin haline gelerek patlar ve mavi siyah bir hal alan yer kabuk bağlayarak 2-3 hafta içinde düşer. Halk arasında genellikle karaçıban olarak bilinmektedir.

  • Akciğer şarbonu

Nadir olarak görülen akciğer şarbonu hava yoluyla bulaşır. Boğaz ağrısı, halsizlik, kanlı tükürme, nefes darlığı, baş ağrısı ,kusma gibi belirtileri vardır. Erken fark edilmediği takdirde hasta komaya girerek hayatını kaybeder.

  • Bağırsak şarbonu

Hayvan ürünleri yenildiği veya içildiğinde bulaşan hastalık bağırsaklardan yutak borusuna kadar tahribat etse de genellikle nefes borusu ve bağırsaklarda daha etkilidir. Baş ağrısı , kusma, karın ağrısı, ses kısıklığı, bayılma hastalığın son evrelerinde şiddetli kanlı kusma görülmektedir.

Şarbon hastalığı tedavisi genellikle damar yoluyla verilen antibiyotiklerle sağlanır. Ve şarbon aşısı yapılır. Erken müdahale yapılan hastalarda iyileşme oranı daha yüksektir.

şarbon hastalığı

şarbon hastalığı

Şarbon hastalığından korunmak için ne yapılır?

Şarbon hastalığı görülen bölgelerdeki hayvanlar hemen aşılanmalı ve bu bölgenin karantina altına alınması gerekmektedir. Hayvanların bulunduğu ve yemlendiği alanlar yakılarak imha edilmelidir. Bu bölgede ölen hayvanlar ya yakılarak ya da en az 2 metre derinliğinde kazılan çukurun içine kireç ile gömülmelidir. Çiğ ya da az pişmiş et kesinlikle yememek gerekir.

Şarbon tedavisi

Şarbon hastalığının tedavisinde antibiyotik uygulanmaktadır. Deri şarbonu olan hastalarda ise, yaraların olduğu bölgelere pansuman yapılmaktadır. Diğer yandan bu rhastalık için herhangi bir cerrahi operasyona gerek duyulmaz.

Şarbon aşısı var mıdır?

Şarbona karşı en etkin korunma yöntemi aslında aşılamadır. Başlangıçta 15 günde bir 3 doz, sonra 6 ayda bir 3 doz, daha sonrasında ise yılda 1 doz şeklinde yapılmaktadır. Lakin bu aşı şu an için laboratuvar personelleri, askeri yetkililer ve tıbbi tehdit altında bulunanlar tarafından kullanılabilmektedir.

Yazar Hakkında

Füsun

Yorum bırakın