Genel Hayvanlar Alemi

Sazan Avı Yemleme Teknikleri


Sazan avı bir çok balık avcısı arkadaşımızın vazgeçilmezlerindendir. Bu balık türünde verimli bir avcılık yapabilmeniz için, sazan avı yemleme teknikleri ve gideceğiniz avlakta bulunan balıkların huyunu suyunu bilmeniz gerekmektedir. Her teknik her göl ve barajda geçerli değildir.  Bu zamana kadar yapmış olduğumuz avcılıkta bir çok olaya şahit olduk. Bunların hepsini sırayla sizlere açıklayarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Sazan Avı Yemleme Teknikleri ve avda kullanılacak olan yemler, yukarıda da belirttiğim gibi, verimli bir av için olmazsa olmazlardandır. Oltanızı attığınız yada atacağınız bölgeyi ne kadar yemleme yaparsanız o kadar çok şansınız olur. Fakat kullanacağınız yemler sazan balıklarını doyurmamalı ve sindirmesi kolay olan yemleri seçmelisiniz.

En çok kullanılan sazan yemleri

Sazan yemleri başında hamur gelmektedir. Fakat günümüzde hamur ile yapılan avcılıkta hep limit altı balıklar yakalanmaktadır. Bunun sebebi ise yanlış yapılan hamurlardan kaynaklanmaktadır. Yapacağınız karışımın içine benim nacizane önerim şu şekilde olmalıdır. Bu arada Sazan hamuru nasıl yapılır sorusunun cevabınıda şimdi vermiş oluyorum.

Un, mısır unu, 1 paket vanilin, haşlanmış mısır, kuzu yemi, alabalık yemi, çok az sıvı yağ ve son olarakta bayat ekmek kırıntıları. Bu karışım ile yapılan hamuru, olta iğnenize takacak kadar yuvarlak haline getirip, sonradan kaynatırsanız, küçük balıklardan kurtulacağınız gibi, büyük balık yakalama şansınızda artacaktır.

Boncuk kullanan bir çok arkadaşa rastladım, fakat ben bu zamana kadar boncuk ile balık yakalama şansım olmadı malesef. Sağlam bir yemleme ile boncukla da trofe balıklar alınabilinir. Fakat boncuk olarak yem kullanacak olan arkadaşların çok sabırlı olmaları gerekmektedir.

Canlı Yem

En çok kullanılan yemler arasında canlı yem yer almaktadır. Bunların başında solucan, çekirge ve küçük balık takılarak güzel bir avcılık yapabilirsiniz.

Kışın yapılacak olan sazan avcılığı için, kullanılacak yemleri BURADAKİ konumuzdan inceleyebilirsiniz.

Sazan Avı Yemleme Teknikleri için önemli husus

Böcek diye tabir ettiğimiz gerçek adı kerevit olan hayvanlardan bulunan bölge için yaş yemler kullanmayın. Kerevitlerin sevmediği yemlerden kullanın yada o bölgeye işkembe atın. Şaka demiyorum gerçekten bu hayvanın en nefret ettiği şey hayvan işkembesidir.

Konu altına yorum atarak yem tarifi isteyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın