Genel

Sigara Zammı Hangi Sigara Kaç Para Oldu


Sigara Zammı Hangi Sigara Kaç Para Oldu ? Maliye Bakanının yaptığı açıklama ile tütün mamüllerinde yüzde 5-6 oranında bir yükseliş oldu. Ve 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlıda paket başına ortaya çıkabilecek fiyat artışı 50 kuruş – 1 tl arasında  olacak denildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararname  ile alkollü içkiler ile tütün ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) zam geldi. Sigara en son temmuz ayında zam görmüştü.Resmi gazete de yayımlanan kararname ile bugünden itibaren zamlı satışlar başladı.

2017 yılı içinde yeni bir artış da beklenmiyor. Maliye bakanı tütündeki artışın 2017 devlet bütçesine toplamda 2,7 milyar lira, alkollü içeceklerdeki zammın  ise yaklaşık 540 milyon lira getirisi olacağını beklediklerini dile getirdi.

Sigara Zammı Hangi Sigara Kaç Para Oldu

Bakalım güncel fiyat listesi nasıl? Son zam ile hangi sigara kaç Tl oldu. 

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Parliament :    13,50 TL (uzun, kısa, slims, aqua)

Marlboro :       13,00 TL (uzun, kısa,blue)

Marlboro :       12,00 TL (touch blue, gray, aqua, one)

Muratti :          11,00 TL (rosso, azure, tone, mode, one,s-mode, s-one)

Lark :                10,00 TL (uzun, kısa)

Lark :                   9,50 TL (mode blue)

Chesterfiel :      9,50 TL (uzun, kısa,slims,click)

Chesterfiel :      9,00 TL (blue,gray)

L&M :                  9,50 TL (uzun, kısa,blue line)

L&M :                  9,00 TL (mode red)

Winston:          11,00 TL

Camel:              10,00 TL

Monte Carlo:   9,00 TL

Monte Carlo:    8,50 TL (slender)

LD :                      9,00 TL

LD :                      8,50 TL (slender)

Anadolu:            8,50 TL

Monte Carlo:    9,00 TL

Salem:               12,50 TL

 

 

 

UNUTMAYIN SİGARA SAĞLIĞA ZARARLIDIR TÜKETMEYİN, TÜKETİMİNİ DESTEKLEMEYİN

 

Sigara neden zararlıdır ?

Sigaranın zararlarından hep bahsedilir kısaca değinmek istedik.  Sigara içerdiği nikotin, katran ve diğer zehirli gazlar sebebiyle kişinin vücudunda toksik etki yaratır. Özellikle katranın yapısında 4500 türe yakın insan vücudu için zehirli kimyasal bileşik bulunur. Bu kimyasallardan 40 kadarının kesinlikle kansere sebep olacağı daha 90’lı yıllarda kanıtlandı.

Sigaranın dumanında bulunan karbonmonoksit ve diğer zehirli  gazlar kandaki oksijen miktarını azaltıp, organlarımıza, beyine yeterli miktarda oksijen gitmesine engel olur. Bu nedenle de kalp daha hızlı çalışıp, daha fazla oksijen barındıran kan pompalama isteği ile çalışmaya başlar ve  kalp krizi geçirme ihtimali artar. Sigara için bir insanın içmeyen birisine göre kal krizi geçirme ihtimali %80 fazladır.

Diğer yandan sigara tüm vücutta ciddi tahribata neden olur. Kalp, beyin, cilt, dişler, damarlar, gözler, kemikler ve tabi akciğerler. Bunlara farklı bir yazımızda ayrıntısı ile değineceğiz. Maalesef sigara tiryakisi olanların daha fazla tadı kaçacak bunu başka bir yazımızda dile getireceğiz.

Sigara dünyada çapında ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve sigaraya başlama yaşı 10 yaşa kadar düşmüş durumda acı bir tablo olarak karşımızda durmaktadır.Sigara yüksek oranda nikotin içerdiğinden bağımlılık da oluşturan madde bu nikotin maddesidir.
Tütün ürünlerinin tamamında 4000’den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Sigara, tütün, nargile ne olursa olsun adı. Koklanarak solunan veya çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek oranda zehir içerir tamamından uzak durmak en iyi yoldur.

Sigarasız ve sağlıklı günler dileriz….

Daha fazlası için Facebook Fan sayfamızı takip edin…

 

Yazar Hakkında

Zuhal

Evli ve 2 çocuk annesi 11 yıllık bir grafiker. Güzel sanatlar fakültesi Grafik tasarım bölümü mezunu. Güncel konulara meraklı, araştıran ve paylaşmayı seven biri. Annelik sanatında nacizhane de olsa bilgi birikim sahibi olduğunu düşünen ve insanlığa faydalı, sevgi dolu ve merhametli bireyler yetiştirmeye uğraş veren bir anne. Aklına koyduğunu yapan, asla vazgeçmeyen. Paylaştığı her şeyi tecrübe etmiş bir beşer. El işlerine meraklı bu yüzdendir ki uykusuz geceleri bol ve verimli olan bir emekçi.

Yorum bırakın