Genel

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?


Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?: Son yıllarda ülkemizde çok olmasada Solucan gübresi üretimin de en fazla merak edilen konulardan birisi de Kosgebin hibe desteği olup olmadığı sorusudur. Ne mutluki evet, solucan gübresi üretimine Kosgeb desteği vardır.

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı? Solucan gübresi üretim tesisi kurmak için kosgeb hibe desteği nasıl alınır?

İlk adım olarak öncelikle solucan gübresi üretim sertifikanızı almanız gerekiyor. Daha sonra şirketimizi kuruyoruz. Peşinden projemizi tam tamına hazırlıyoruz. Son olarakda başvurumuzu yapıyoruz, yani kurula sunuyoruz. Eğer kurul kabul ederse bu süreç başlamış oluyor.
Bu süreci açacak olursak;
1- Şirket kuruluş desteği 2000 TL. Bu verilen desteği sorgusuz sualsiz alıyoruz.
2- Makine ”ekipman” desteği 18.000 TL. Bu konuya bir açıklık getirecek olursak eğer, örneğin 30.000 TL değerinde bir makine almak istiyoruz. Bunlar üretim havuzları, elek yada ışıl işlem makinneleri olabilir. Bu tür alacağımız makineler için en az üç yerden teklif mektupları talep ediyoruz, peşinden bunları KOSGEB’e sunuyoruz.

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

Propecia The side effects of Propecia appear rarely because Finasteride contains the male sexual hormones and it does not cause negative reactions from the side of the body. Motilium Online

Kosgeb muhtemelen uygun olanı seçiyorlar ve bunu onayını veriyorlar. Bizde gidip makinelerimizi alıyoruz. Kendi şirketimizin hesabımızdan makineleri aldığımız şirket hesabına ödemeyi yapıyoruz. Peşinden dekontları faturaları alıp Kosgeb’e götürüyoruz.  Kosgeb gelip aldığımız makinelerin  kontrollerini yapıyor. Peşinden onay verdikten sonra aldığımız makinelerin Kdv hariç tutarlarının %60’ını bize iade ediyorlar. Bu tam olarak 18.000 TL’ye denk geliyor. Bu anlattıklarımız 18.000 TL’ye kadar olan hibe kısımlarıydı. Kısacası 30.000 TL’lik bir yatırım yaptığınız zaman 18.000 TL’sini hibe olarak geri alabiliyoruz.

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

3- İşletme gideri desteği ise 30.000 TL. Bu desteklerin içinde işletme giderleri kira destekleride yer alıyor. Bu şekilde 50.000 TL’lik hibeyi tamamlamış oluyoruz.
Sonuç: Solucan gübresi üretim tesisi için Kosgeb toplam olarak tam 50.000 TL hibe destek veriyor. Tabiki bu hibenin tamamıyla illa makine alacağız diye bir durum yok.

Ayrıca 100.000 TL sabit yatırım desteğide var. Bunu da aynı işlemleri uygulayarak geri ödemeli olarak da kullanabiliyoruz. Toplamda 150.000 TL’lik bir desteğe kavuşmuş oluyoruz. Kısacası belli bir maddi sermaye olmadan Kosgebin hibe desteğinden yararlanmak pek mümkün değil. Öncelikle kendi cebinizdeki sermayemizden yatırım yapıyorsunuz.

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

Peşinden faturaları, dekontları  Kosgeb’e götürüp sunuyoruz ve geri ödemelerini o şekilde alabiliyoruz. Şu ayrıntıyı asla gözden kaçırmayınız alacağınız makineleri şirket kurulumunu sonrasında almak gerekiyor. Eğer şirketin kurulumundan önce alırsanız makinelerden herhangi bir destek alamıyorsunuz.

Solucan gübresi üretimi için KOSGEB hibe desteği var mı?

Sayın M.T tarafından yorum olarak iletilmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.
Kosgeb Anadolu Yakası Müdürlüğünde Bilgilendirme Servisinde hizmet vermekteyiz. Siz okuyucularımıza konuya açıklık getirecek olursak; solucan gübresinde yaklaşık olarak 1 ay öncesine kadar herhangi bir destek hibe verilmiyordu. Tarım ve hayvancılık dalı altında bir İSTİSNA olarak solucan gübresi üretimleri için artık destek alınabiliyor artık.
Ayrıca Konuda yazıldığı gibi sadece solucan gübresi sertifikası alıp işletme iş yeri açarsanız, yukarıda bahsedilen 50.000 hibe 100.000 sabit yatırım desteğinden asla FAYDALANAMAZSINIZ. Bu yardım destekten faydalanabilmeniz için girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursların listesine şu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste. Bu hassas konu hakkında özellikle daha duyarlı olalım, birçok insanımız böyle yalan yanlışkulaktan dolma bilgilendirmelerden dolayı, Uygulamalı girişimcilik eğitim kurslarına katılmadan direk olarak iş yerlerini açıp destek almak için geliyorlar ve malesef umduğunu bulamadan ayrılıyor.

DipNot: 

Solucan Gübresi Üretimi Sertifikası ile Uygulamalı girişimcilik eğitimi Sertifikası farklıdır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde bu değişebilir bu sistem şu an için kesin olarak sıralama şu şekilde.
1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
2. İşletmenin Açılması
3. Kosgeb veri tabanına kayıt olup kobi beyannamesi doldurup kosgeb birimimize teslim etme
4. İş planı hazırlama
5. Kurula çıkma
NOT: Ortalama bir bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı bütün bunları herhangi bir yere veya kişiye danışmana para ödemeden yapabilirler.
NOT: İşletme açacak olan girişimcilerin mutlaka 1. olarak yapacakları iş, en yakın Kosgeb kurumuna gidip detaylı bir bilgi alması çok ama çok önemlidir.
Umarım faydalı olabilmişizdir.

Buraya Tıklayarak Facebook Fan Sayfamızı Beğenebilirsiniz…

Yazar Hakkında

ismail

Yorum bırakın

2 Yorumlar